Irina MAKARČIUK
AB „Akmenės cementas“ darbo ekonomistė

Žvilgsnis į unikalų Karpėnų klinčių karjerą

Karpėnų karjere...

Karjerai – ypatingos paskirties objektai, kuriuose išgaunamos svarbios naudingosios iškasenos. Šiuo metu Lietuvoje yra išnaudojami 475 įvairių naudingųjų iškasenų telkiniai. Akmenės rajonas pasižymi naudingųjų iškasenų įvairove. Šiame Lietuvos kampelyje yra surasta klinties, dolomito, molio, durpių, žvyro bei smėlio telkinių.

Viena iš reikšmingiausių naudingųjų iškasenų pramonei yra klintis. Lietuvoje yra žinoma dešimt klinties telkinių ir perspektyvių plotų. Net devyni – Akmenės rajone. Penki telkiniai yra detaliai ištirti Lietuvos geologijos tarnybos: Karpėnai, Menčiai, Narbučiai, Sablauskiai, Vegeriai.

Karpėnų karjere darbuojasi AB „Kalcitas“. Būtent iš šio telkinio klintys geriausiai tinka cemento gamybai.

Lydimi AB „Kalcitas“ specialisto šiame karjere apsilankė AB „Akmenės cementas“ administracijos darbuotojai. Buvo įdomu pamatyti kaip yra kasamos klintys, kokia technika yra naudojama šiame procese ir kokie gamtos vaizdai formuojami po žmogaus veiklos.

Karjere darbas yra specifinis, vykdomi sprogdinimo darbai, dirba žingsniuojantys ir krovos ekskavatoriai. Karjero teritorija yra išraizgyta laikinomis elektros tiekimo linijomis, kabeliais. Iškastos klintys iš karjero į cemento gamyklą yra vežamos AB „Akmenės cementas“ priklausančiais „Belaz“ markės savivarčiais, kurių darbą apsilankymo metu galėjo stebėti svečiai. Žvelgiant iš aukštai daugiatoniai savivarčiai atrodo lyg vaikiškos mašinėlės, kurios pastoviu ritmu važiuoja prie krovos ekskavatoriaus. Šis jas pakrauna ir – į kelią.

Naujausiais geologų duomenimis, Naujosios Akmenės apylinkėse klinčių, kurios tiktų cemento gamybai turėtų užtekti dar 300-400 metų. Jau išnaudotuose plotuose yra formuojamas kalvotas kraštovaizdis. Pasibaigus kalkakmenio ištekliams yra numatyta per 2-3 metus karjerą užtvindyti. Naujosios Akmenės pašonėje turėtų atsirasti naujas vandens telkinys su salomis ir salelėmis.

AB „Akmenės cementas“ buhalterės Anželikos Rimolaitienės organizuotoji išvyka praturtino bendradarbių žinias apie klinčių išgavimo technologiją ir ateities prognozes bei suteikė galimybę pasigrožėti žmogaus kuriamu kraštovaizdžiu.

Autorės nuotraukos