Marijona VARNECKIENĖ

Žiema, žiema, bėk iš kiemo!..

2023-02-18 Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse surengtos tikros, tradicinės  Užgavėnės

Akimirkos iš Užgavėnių Rumšiškėse: kaukė

Vasario 18-ąją iš pat ryto lijo lietus, pūtė šaltas ir stiprus vėjas, tačiau to niekas nepaisė. Į tradicines Rumšiškių Užgavėnes iš visų pusių važiavo automobiliai. Prie kelių budėję pareigūnai reguliavo srautus. Rinkosi šeimos su vaikais, vyresni žmonės, jaunimas iš visos Lietuvos.

„Sveiki atvykę, tiltus palikę!“ – taip šventės rengėjai sveikino svečius.

Daugiausia žmonių būriavosi muziejaus teritorijose: Žemaitija, Miestelis, Suvalkija ir Morė.

Žemaitijos pakelėse, miestelio prieigose, miestelyje savo dirbiniais prekiavo  kulinarinio ir tautinio paveldo meistrai.

Atvykėlių sutiktuvės – 11 valandą. Tai sukėlė gražų, linksmą, šventišką šurmulį. Suskambo įvairių kraštų liaudies dainos, grojo muzikantai. O išradingos ir įspūdingos kaukės viliote viliojo.

Miestelyje veikė kaukių dirbtuvėlės „Pasidaryk pats“. Vyko Kauno dailė gimnazijos mokinių „Užgavėnių kaukių“ paroda. Kaukių drožėjas meistras Saulius Tamulis pasakojo apie Užgavėnių tradicijas ir papročius.

Šventėje koncertavo Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spigens“, Gargždų kultūros centro Kvietinių skyriaus folkloro ansamblis „Kvėitys“. Taip pat Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Bazilionių filialo Kurtuvėnų folkloro ansamblis „Kurtuove“, Kauno fakulteto folkloro ansambliai „Uosinta“, „Žaisa“, „Alda“. Kauno rajono liaudiška kapela „Domeikavos seklyčia“, Kaišiadorių  kultūros centro  folkloro ansamblis „Verpeta“, Panevėžio kultūros centro bendruomenių rūmų folkloro ansamblis „Pulkelis“ ir daug kitų meno saviveiklos kolektyvų.

Įpilties sodyboje nuotaikingas buvo puodų daužymas. „Broką daužykime ir triukšmu šalin blogybes varykime!“ – ragino sodybos šeimininkai.

Gondingos sodyba  svečius viliojo gardžiais kvapais. „Kas  šiupinio bus neragavę, tai kaip velniui dūšią pardavę“, – skelbė plakatas. Tautiniais drabužiais pasipuošusios, linksmos ir šnekios moteris bei merginos visiems nemokamai dalijo šiupinio, tik joms reikėjo pasakyti pačius gražiausius palinkėjimus.

Daugiausia žmonių būriavosi prie malūno.

Čia buvo galima savarankiškai išsikepti blynų: „Tingėsi – neėsi, išsikepsi – turėsi“.

Ant minkštos šiaudų krūvos vyko lietuviškos ristynės „Kas ką“.

Mediniais  žirgais aplink malūną šuoliavo jauni raiteliai. Buvo surengtas kaukių paradas ir gražiausios kaukės rinkimai.

Visoje muziejaus teritorijoje vaikštinėjo įspūdingi persirengėliai.

Artėjant Užgavėnių šventės kulminacijai, 15 valandą susirungė Lašininis su Kanapiniu.

Paskui suliepsnojo laužas Morei – blogio, nelaimių, žiemos ir tamsos simboliui sudeginti. Aplinkui aidėjo šūksniai: „Žiema, žiema, bėk iš kiemo!“.

Tuo metu kiek prasisklaidė debesys, žmonės pakėlė galvas ir žvelgė į dangų. Nesunku buvo nujausti, kad mes visi jau pasiilgome pavasario ir jo laukiame.

Sudeginę Morę, jau žinome, kad pavasaris jau pakeliui…

Autorė nuotraukos