Augustas UKTVERIS

Zanavykams Plateliuose patiko

Pabendravimai po konkurso „Pamoka gamtoje: svajokime drauge!“

Almantas KULBIS (LMNŠC Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas) pagerbia Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos moksleivius ir jų mokytoją Ritą MURAUSKIENĘ.

Važiuojant iš Kauno Jurbarko link, ties Panemunės (Vytėnų) pilimi bei Šilinės smukle, tik kitoje Nemuno pusėje – Gelgaudiškio miestelis. Su gražia dvarviete, prie jos esančiu parku. Gaila, jog miestelis, kaip ir kitos kaimiškosios vietovės Lietuvoje, traukiasi. Gelgaudiškyje buvo vidurinė mokykla, o nūnai liko tik pagrindinė. Tačiau tarsi ir išskirtinė, nes yra su gimnazijos skyriumi.

Nors ir nedidelėje (mokinių skaičiumi) mokykloje esama ir tų, kurie vadintini gamtininkų būrelio nariais. Tiesa, jaunųjų miško bičiulių nebeliko (jie nyksta visoje Lietuvoje, nes sumanyta valstybinių miškų valdymo reforma „paniekino“ jaunuosius miško bičiulius; tiesa, valdžios bosai ir boseliai teigia priešingai, jog švietimui po reformos bus išskirtinis dėmesys; kol kas „išskirtinumas“ – ženklus).

Gerai, jog Šakių savivaldybėje dirbanti ekologė Asta Cikanienė moksleivių nepamiršta, o Gelgaudiškio mokyklos biologijos mokytoja metodininkė (buvusi ir mokyklos direktoriaus pavaduotojos pareigose) Rita Murauskienė net apgailestauja, jog vis pamiršta kokį projektą Šakių savivaldybei (Astai Cikanienei) pateikti…

Pedagogė Rita Murauskienė sakė, jog anksčiau moksleivius gamtininkus palepindavo – surengdavo jauniesiems gamtininkams daug išvykų į savitas Lietuvos vietas. Būta ir stovyklų. Net prie Platelių ežero atvykdavę, neminint jau kitų saugomų teritorijų objektų. Nūnai… Viskas „patikėta“ tik entuziastei mokytojai, o ir vaikai – jaunesnio amžiaus (5-8 klasės).

„Jaunųjų gamtininkų būrelio vaikais džiaugiuosi. Aktyvus moksleiviai šiame būrelyje. Labai džiaugiamės draugyste su Panemunių regioninio parko direkcija, smagu visada lankytis Ventės rage, kur žieduojami paukščiai, kur ir vaikams leidžiama vieną kitą skrajūną sužieduoti“, – pasakojo Rita Murauskienė.

Ji pedagoginiame darbe – nuo 1983-ųjų. Dirbo ir Šakiuose (dabar ten – „Žiburio“ gimnazija), ir šio rajono specialiojoje mokykloje. Tačiau sėslumą ir prieraišumą pajautė Gelgaudiškyje. Nors iš 540 moksleivių (daugiau nei prieš 10 metų) Gelgaudiškio mokykloje teliko kiek daugiau nei 200. Neliko vyresniųjų klasių, prasidėjo emigracija su visais vaikeliais…

Kaip ten bebuvę, tačiau Rita Murauskienė dėl tų nemielų permainų pernelyg nejuosta, nes, kaip sako, norintiems dirbti viskas sekasi…

Iveta Česnulevičiūtė (Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos moksleivių prezidentė, septintokė) pasiteiravus, kas patiko apsilankius Žemaitijoje, Plateliuose (kur ir bendravome), sakė, jog viskas čia patinka.

„Manęs mokytoja Rita Murauskienė tikrai niekur nepriviliojo, gamta tiesiog man patinka. Išvykos – taip pat. Sukūrėme net savo žaidimą, susietą su gamta, Gelgaudiškiu, jo apylinkėmis. Dėl to ir buvome pakviesti į nacionalinį Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) ir Lietuvos moksleivių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus organizuojama nacionalinį konkursą „Pamoka gamtoje: svajokime drauge!“. Žaidimas – tai langeliai, kuriuose yra klausimai (užduotys). Jei teisingai atsakai – žengi toliau, jei suklysti – žengi atgalios“, – pasakojo Iveta Česnulevičiūtė, priminusi, jog toks žaidimas nėra koks itin originalus.

„Savo sukurtąjį žaidimą pritaikėme Panemunių regioniniam parkui. Ir užduotys susietos su prie Nemuno esančiomis vietovėmis – Seredžiumi, Gelgaudiškiu… Štai yra ir toks klausimas: „Kuri gatvė (ir kur) yra kartu ir upė?“. Yra klausimas ir apie šamą, kuris pavaizduotas Panemunių regioninio parko herbe. Tad užduočių, klausimų mūsų sukurtame žaidime tikrai yra daug, nes Nemunas, prie jo esančios vietovės – savita. Turėjome ir aukščiausią Zanavykijos krašto eglę, tačiau jau jos nėra, tik kelmas. Beje, mūsų Gelgaudiškio dvaras ir greta jo esantis parkas – daugelį iš tolėliau kviečia atvykti, nes čia tikrai yra ką pamatyti. Gamtininkams dvaro parkas, jo medžiai – vieta naujiems projektams. Kai buvo Gelgaudiškio girininkija (gaila, kad jos nebeliko), kartu su miškininkais vaikai net atskiriems parko medžiams savitus pavadinimus buvo sugalvoję“, – pasakojo mokytoja Rita Murauskienė, pridūrusi, jog vietoje vadinamojo kubelio su taškeliais metami pačių susikurti spalvoti kankorėžiai.

… Į konkursą „Pamoka gamtoje: svajokime drauge!“ Rita Murauskienė su savo globojamais moksleiviais vyksta jau trečią kartą – buvo Vilniuje (konkursas vyko Nacionaliniame lankytojų centre), Akmenės krašte, Ventoje (Ventos regioninio parko lankytojų centre). Pasidžiaugta, jog Gelgaudiškio moksleiviai galėjo vėl atvykti į trečiąjį konkursą „Pamoka gamtoje: svajokime drauge!“, surengtą praėjusį rudenį Plateliuose (Žemaitijos nacionaliniame parke), kur visus šauniai priėmė žemaičiai. Tiesa, kai kas išsamių žemaitiškųjų pasakojimų gal ir neitin suprato, tačiau juk buvo suvis svečioje šalyje!

Augusto Uktverio nuotraukos