Violetinė salelė žalumos jūroje
Giedrė Jankūnienė
Čia žemė gera, ūkininkai visais laikais tvirtai laikėsi, sėkmingai auginančių javus žemdirbių ir dabar šiose Lietuvos šiaurinės dalies, Biržų krašto, lygumose nemažai yra. Bet tokios veiklos – veisti levandas ne vien darželiui papuošti, bet šį pomėgį paversti verslu, – ėmėsi tik viena čionykštė šeima. Ir štai netoli Vabalninko miestelio, Mockūnų kaime, gražioje, išpuoselėtoje sodyboje gyvenanti Otilija Stirkienė su dukra Giedre Jankūniene, kurių ūkyje kasmet vis praplečiama iš Prancūzijos į mūsų šalį atkeliavusio nuostabiai kvepiančio augalo plantacija, jau spėjo išgarsėti.
Augalas, kuris žavi ir gydo
Dabar nenuilstančios Mockūnų kaimo levandų augintojos prižiūri daugiau kaip tūkstantį šio augalo krūmelių. Iš pradžių, tiesa, pasisodino vieną kitą darželyje. Patiko tas augalas Giedrei dėl paslaptingos, užburiančios mėlynai violetinės spalvos ir nepaprasto aromato. Bet sumanymas darželį paversti plantacija kilo tik prieš kelerius metus. O naujų daigų, kurie papildo tame žemės plotelyje nušalusius ar dėl kitų priežasčių sunykusius krūmelius, moterys atsargoje šiemet jau turi ne vieną tūkstantį. Prireikus levandomis apsodintą plotą būtų galima dar padidinti.
Iš šio augalo išgaunamų eterinių aliejų gaminami įvairūs kosmetikos produktai, pavyzdžiui, kvepalai, tualetinis vanduo, o distiliavimo būdu gaunamas ypatingas skystis, kuriame gausu ne tik kvapiųjų, bet ir tonizuojamųjų, gydomųjų medžiagų.
Be to, iš žiedų sudarytos puokštelės labai tinka papuošti ir iškvėpinti gyvenamosioms patalpoms. Levandų aromatas ne vien labai malonus, bet ir gerina nuotaiką, veikia raminamai, atpalaiduoja. O štai kai kuriems namų aplinkoje nepageidautiniems gyviams, kaip antai maistinėms bei drabužinėms kandims, šio augalo žiedų kvapas labai nepatinka ir ten, kur tas kvapas pakankamai stiprus, šie kenkėjai nesiveisia. Todėl kvapiųjų levandų žiedų trupinių priberiama į mažyčius paketėlius, kuriuos galima dėti į drabužių spintas ar maisto atsargų lentynas. Bet jie tinka ne vien kenkėjams atbaidyti. Pasikabinsi tokį mažytį paketėlį automobilio salone – kelionėje pasijusi maloniau, nuotaika bus geresnė. Tačiau tai dar ne viskas. Levandų žieduose esama antiseptinių ir bakteriocidinių medžiagų. O šių augalų aliejus naikina net ligas sukeliančius virusus.
Darbo nemažai, bet džiaugsmo – daugiau
Auginti levandas nėra taip jau paprasta. Joms reikia atviro lauko, kurį visą dieną užlieja šilti saulės spinduliai. Norint anksti pavasarį turėti daigų, galima pasėti sėklų jau vasario antroje pusėje, jos daiginamos pakankamai šildomoje patalpoje (galima ir šiltnamyje). Atšilus orui daigai sodinami. Bet jokiu būdu jų negalima sugrūsti vieną per arti kito, nes tarp išsikerojusių krūmelių taip pat turi likti pakankami tarpai, kad šie gana lepūs augalai galėtų mėgautis saule, nestelbdami vieni kitų. Tad ir sodinami eilėmis, pakankamais atstumais vienas nuo kito – maždaug kas pusmetrį. Bet tas darbas šios sodybos šeimininkėms – visai ne sunkumas, o maloni ir mėgstama veikla, kurią, ko gera, galima prilyginti aktyviam poilsiui gamtoje.
Levandų auginimo subtilybes Otilija ir Giedrė gerai išmano, tad šiems augalams jų plantacijoje nuostolių pridaro nebent nepalankos oro sąlygos, stipresni šalčiai, o ne kokios nors technologinės klaidos. Moterys nuolat kaupia patirtį, svajoja plantaciją plėsti toliau, nes vis daugiau žmonių sužino apie šį ūkį, vis dažniau atvyksta lankytojų, kuriems įdomu ne vien pažiūrėti, kaip levandos auginamos, bet juos masina ir iš šių augalų žiedų pagaminta produkcija.
Mockūnų levandų auginimo pionierės bendradarbiauja su Latvijoje esančiais jau dviem tokiais ūkiais, keičiasi patirtimi. Galima sakyti, mezgasi tarptautiniai ryšiai, o tai, aišku, naudinga.
…Ir ypatingo skonio arbata
Teko ragauti arbatų iš visokiausių džiovintų ir žalių augalų, bet nieko panašiai, į tą, kurios pasiūlė Otilija su Giedre, iki šiol neteko pagurkšnoti. Ši arbata – taip pat iš levandų. Labai kvapi ir skani, tonizuojanti. O kad žadina apetitą, tai šios sodybos šeimininkės, ja vaišindamos lankytojus, pasiūlo užkandžio – žinoma, pirmiausia levandomis kvepiančių tešlainiukų, taip pat šviežios kaimiškos duonytės, užteptos šokoladiniu kremu su rožių lapeliais. Iš tiesų puikus derinys! Tinka tokia arbata ir su medumi, ypač vakare, prieš einant nakties poilsio – padeda lengviau užmigti. Visai tinka, jei nori geriau išsimiegoti, ir šis būdas: levandų aliejaus užlašinti ant pagalvės. Tada atsigulęs panirsi ne tik į nuostabaus aromato aplinką, bet ir į saldaus miego, malonių sapnų erdvę. O jei prieš maudydamiesi vonioje, taip pat nepagailėsime vieno kito lašo šio aliejaus, tai atsikratysime viso dienos nuovargio, atsileis įtempti nervai, atsipalaiduos raumenys. Jei maudžia galvą, tas skausmas irgi greitai pranyksta. Puiki procedūra tokia kvapioji vonia prieš miegą. Tinka levandų aliejus ir inhaliacijoms. Ir dar – įtrynimams į odą siekiant greičiau pašalinti nudegimo (ar per didelio įdegimo) padarinius.
Viešnagė Otilijos bei Giedrės levandų ūkyje atrodė tiesiog nepaprasta patirtis įvairiais atžvilgiais. Edukaciniu aspektu – tai lyg įdomus praktinis seminaras, nes čia sužinai viską, kas tik domina apie levandų auginimą ir jų žiedų bei aliejaus naudojimą. Šeimininkės mielai atsako į bet kokį klausimą. O tada, kai lankiausi šioje sodyboje, buvau ten ne vienas, mūsų susidarė ištisa grupė. Kaip žinoma, žurnalistai – smalsūs, neretai net įkyrūs žmonės. Ir vis tiek atrodė, kad Giedrė (ji daugiausia ir atsakinėjo į klausimus) nė kiek nesibodi atvykėliais. Priešingai, regis, net džiaugiasi.
Levandos, tiesa, tuo metu dar nebuvo pražydusios. Jos švelniai violetiniu gaivumu sušvinta tik maždaug mėnesiu vėliau – birželį, bet tada jau džiugina akį bei sielą iki vasaros pabaigos.
Vytauto LEŠČINSKO nuotraukos