Diana RAKAUSKAITĖ
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos viešųjų ryšių specialistė

Vilioja piliakalniai, kalvos, rėvos…

Vasarą – daugiau lankomų vietų saugomose teritorijose

Dubysos kraštovaizdžio draustinyje

Gamtos mėgėjai laukia vasaros, tikėdamiesi, kad karantino situacija Lietuvoje pasibaigs, kad galės aktyviau keliauti po nacionalinius ir regioninius parkus. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, nuosekliai vykdydama projektus „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“(I, II), šią vasarą lankytojams atvers dar daugiau objektų saugomose teritorijose.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, siekiama įdomiausias saugomų teritorijų vietas, objektus pritaikyti lankymui bei pažinimui, pagerinti sąlygas gamtosauginiam švietimui. Pagrindinės priemonės – lankytojų centrų tinklo valstybiniuose parkuose išplėtimas ir ekspozicijų, pristatančių saugomų teritorijų vertybes, įrengimas, lauko informacinių sistemų valstybiniuose parkuose išplėtojimas, pažintinių takų įrengimas, kraštovaizdžio kompleksų ir draustinių pritaikymas pažinti, gamtos ir kultūros paveldo objektų tvarkymas, ženklinimas.

Lankytojai jau puikiai įvertino aukščiausią Birštono apžvalgos bokštą Nemuno kilpų regioniniame parke. Šio parko unikalumas – Nemuno kilpos, kurias galima suvokti palypėjus į bokšto apžvalgos aikštelę.

Žygeiviai džiaugiasi Šilėnų pažintiniu taku Neries regioniniame parke, kur juos pasitinka nuostabūs Neries krantų kraštovaizdžiai, daug naujų originalių stendų.

Pagal minėtus projektus sutvarkyta, pritaikyta lankymui daug piliakalnių: Apuolės (Skuodo r.), Pakalniškių (Kauno marių regioniniame parke), Naujosios Rėvos (Neries regioniniame parke). Čia įrengti nauji laiptai, pavėsinės, regyklos, nuo kurių atsiveria kraštovaizdžių perspektyvos. Prie  Kačėniškės piliakalnio (Sirvėtos regioniniame parke) įrengtas naujas pažintinis takas. Dar keli žinomi Dzūkijos nacionalinio parko piliakalniai – Merkinės ir Liškiavos – naujai tvarkomi ir, tikėtina, pasitiks lankytojus kitais metais.

Dubysos regioniniame parke žygeivių ir dviratininkų laukia pritaikytas lankymui Dubysos upės slėnio kraštovaizdžio kompleksas. Naujas 13 km pažintinis takas driekiasi nuo lankytojų centro per gamtiniu požiūriu vertingas šio regioninio parko vietoves, kuriose įrengti informaciniai stendai, atokvėpiui skirta infrastruktūra, lieptai per Luknę ir Lelyką. Sudarytos puikios galimybės apžvelgti išskirtinį Dubysos kraštovaizdį, įvertinti jį savo patirtimis ir Maironio eilėmis.

Dar planuojama sutvarkyti bei pritaikyti lankytojams daugiau kaip 10 kraštovaizdžio kompleksų: Šiliniškių ir Baluošo, Kylininkų, Asvejos ežero pakrantės, Šventosios aukštupio, Rambyno, Kauno marių pakrantės, Dūkšto ąžuolyno, Mergiškių ir kitus.

Kurtuvėnų regioniniame parke jau įrengta lauko informacinė sistema, o šią vasarą lankytojus pasitiks naujai sutvarkytas Girnikų kalnas. Ne tik nauji laiptai, suoliukai, informaciniai stendai, bet ir akmenys su milžino pėdomis džiugins lankytojus. Juk, pasak sakmės, Girnikų kalną supylė milžinai…

Šią vasarą Žuvinto biosferos rezervate, kaip niekur kitur, bus daug pasikeitimų: nauja lankytojų centro ekspozicija, nauja gamtos mokykla ir ilgai lauktas takas-lieptas prie Žuvinto ežero. Kaip žinia, lankant rezervatą, reikia iš anksto susisiekti su direkcija, tačiau tikrai sužinosite daug įdomybių apie šią paukščių karalystę, pradžioje užsukę į Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centrą.

Dar vienas įdomus lankomas objektas, tik šį kartą priklausantis ne gamtos, o kultūros paveldui – Vištyčio malūnas, prikeltas naujam gyvenimui. Malūną pamatysite atvažiavę į Vištyčio regioninį parką.

Vasarą planuojama pabaigti tvarkyti Papilės atodangą, esančią Ventos regioniniame parke. Papilės Juros periodo atodanga – itin unikalus valstybės saugomas geologinis gamtos paminklas, čia mokslininkai aptiko ir aprašė apie 300 Juros periodo gyvūnų liekanų bei fragmentų.

Artimiausiu metu pagal projektus „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“ (I, II) bus sutvarkyti ir pritaikyti lankymui daugiau kaip 50 gamtos paveldo objektų, 26 iš jų – saugomi medžiai.

Šią vasarą ir vėliau bus atnaujinta kai kurių nacionalinių bei regioninių parkų informacinė sistema: stendai, kryptys, rodyklės… Yra ir originalesnio dizaino sprendimų, kur reikės pasukti, užlipti, net atspėti mįslę. Projektuojant stendus, takus ir kitą rekreacinę infrastuktūrą, buvo domėtasi užsienio šalių patirtimi.

Bus įrengta apie 4000 kelio ženklų valstybiniuose parkuose, draustiniuose, bus paženklinti rezervatai valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose.

VSTT archyvo nuotraukos