Vaida JAKAITYTĖ
Jurbarko r. Viešvilės pagrindinės mokyklos JMB būrelio vadovė

Viešvilėje, Karšuvos girios pakraštyje

Pavasaris ir jaunieji miško bičiuliai

Mes esame jaunieji miško draugai...

Pavasarėja. Jo laukdami, jaunųjų miško bičiulių būrelio (JMBB) „Atžalynas“ nariai kvietė Viešvilės mokyklos bendruomenės narius įsijungti į akciją „Pagamink inkilą sugrįžtančiam paukščiui“. Jos metu mokiniai sukūrė 15 labai įvairių ir unikalių inkilų.

Keturis inkilus kovo 17 dieną vežėmės ir iškėlėme Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinėje mokykloje, kurioje dalyvavome renginyje, skirtame Pasaulinei Žemės dienai. Sambūris mums labai patiko – susitikome su draugais, dalyvavome viktorinoje apie žemės „skaudulius“ ir jos gyventojus. Reikėjo nemažai pasukti galveles, kad būtumėm įvertinti antra vieta tarp gausybės komandų. Prisistatymui paruošėme programėlę apie miško gyventojus, kurie mums dėkojo už pašarus žiemą, už pelėdos inkilą, kurį iškėlėme senajame ąžuole. Ežiukas kvietė pokalbiui apie mišką, šikšnosparnis (mūsų pažįstamas iš šikšnosparnių vakaro) dėstė savo bėdas iš palėpės, drugelis kvietė paskraidyti kartu, o skruzdėlė sunerimusi dėl gausybės užklupusių darbų kvietė į talką kartu su miškininkais sutaisyti jos pilaitės tvorą. Visa tai vaikai pateikė žaismingai, kaip tikri artistai. Vyko ir plakato, skirto Žemės dienai konkursas. Čia mūsų Urtės pieštam plakatui pasisekė. Komisija skyrė pirmą vietą.

Po pasibuvimo salėje visi keliavome į parką – kelti inkilus. Kiek buvo rūpesčių, kad jie būtų pakabinti tvarkingai, stabiliai. Miškininkai mums padėjo, tad sparnuočiai jau gali švęsti įkurtuves. Išsiskirstėme pasidalinę žiniomis, nuotykiais ir planais ateičiai.

… Kovo 20-ąją, Pavasario lygiadienio dieną, mūsų mokyklos bendruomenė paminėjo Pasaulinę Žemės dieną. Popietę nuotaikingu pavasariniu vaidinimu pradėjo jaunieji miško bičiuliai („Karšuvos girios gyventojų laiškai jauniesiems miško bičiuliams“). Jaunųjų miško bičiulių būrelių vadovės Vaida Jakaitytė ir Kristina Budriuvienė pasidžiaugė sėkmingais būrelio narių pasiekimais.

Mokytojų ir miškininkų komisija gręžėsi inkilų link. Originaliausiu tapo Rimgaudo Urbos (7 kl.) uoksinis inkilas (papuoštą raudonkrašte pintaine). Kūrybiškiausia pripažinta Samanta Barzdaitytė (7 kl.), pristačiusi unikalia forma ir pritvirtinta gražia šaka inkilą. Labiausiai pritaikytą miško buveinei inkilą pristatė Vilius Vasiliauskas (5 kl.) inkilą. Atspariausią nepalankioms aplinkos sąlygoms (lentinis inkilas su tvirta stogo danga) – Aidas Bukauskas (5 kl.).

Inkilų autoriai buvo apdovanoti padėkomis ir Jurbarko miškų urėdijos įsteigtais prizais. Nemažai inkilų padarė ir jauniausieji miško bičiuliai su tėveliais. Ir buvo apdovanoti knygelėmis bei saldumynais.

Vadovės priminė visiems susirinkusiems, kodėl svarbu saugoti Žemę, paskatino pasirūpinti savo planetos ateitimi. Apie žemės, vandens ir oro taršą, keliamas problemas ir aplinkos apsaugą kalbėjo popietės svečias, Kauno RAAD Jurbarko agentūros vedėjas Andrius Šašys. Pasak jo, net maži ir, atrodytų, nežymūs darbai – popieriaus ir elektros taupymas, langų ir durų sandarumas, vandens čiaupų sutvarkymas – padeda tausoti išteklius, elektrą, šilumą ir vandenį, kuriems pagaminti ar išgauti reikia daug energijos, o tam naudojami nuolat senkantys Žemės ištekliai.

Mūsų būrelio globėja Irena Petrošienė paragino visus nebūti abejingais gamtinei aplinkai ir konkrečiais darbais prisidėti prie Viešvilės miestelio gamtinės aplinkos puoselėjimo, saugojimo.

Po to popietės dalyviai ėjo į mokyklos kiemą, kuriame iškėlė Žemės vėliavą. Tada, paėmę inkilus, kartį ir kopėčias, pasklido mokyklos teritorijoje, ieškodami vietų, kur galėtų įkelti inkilus, kad paukšteliai turėtų savo namus ir kiekvieną dieną mus linksmintų giesmėmis.

… Kasmet, siekdami ugdyti jaunosios kartos atsakingą požiūrį į supančią aplinką ir skatinti akademiko prof. Tado Ivanausko pradėtos gamtosauginės veiklos tęstinumą, Generalinė miškų urėdija visoje Lietuvoje organizuoja akciją „Paukščiai grįžta namo“. Šiais metais jaunosios kartos kūrybingumui ugdyti akcijos koordinatoriai pasiūlė ne tik pagaminti ir savo urėdijoje iškelti inkilus paukščiams, bet ir susirungti kuriant floristinius paveikslus iš gamtinių medžiagų tema „Paukščiai grįžta namo“.

Mūsų mokyklos jaunųjų miško bičiulių būrelio „Atžalynas“ narės Gabrielė Gabrielaitytė ir Samanta Barzdaitytė, paragintos būrelio vadovės Vaidos Jakaitytės bei būrelio globėjos miškininkės Irenos Petrošienės, pasiryžo sukurti floristinį paveikslą iš gamtinių medžiagų, kurį pavadino „Sugrįžusių gervių šokis“. Savo sukurtą kompoziciją mergaitės kovo 27-ąją pristatė Jurbarko miškų urėdijoje. Trylikai miškininkų apžiūrėjus ir įvertinus visus rajono jaunųjų miško bičiulių būrelių floristinius paveikslus paaiškėjo, kad mūsų būrelio narių sukurtas paveikslas laimėjo II-ąją vietą rajone, o autorės buvo apdovanotos Jurbarko miškų urėdijos įsteigtais prizais. Po apdovanojimų akcijos dalyviai, pasiėmę atsivežtus inkilus, patraukė į šilelį, esantį netoli Jurbarko miškų urėdijos. Čia kartu su miškininkais iškėlėme inkilus sparnuočiams.

Už pagalbą, patarimus įgyvendinant mūsų idėją bei šiltą priėmimą kultūros centro patalpose, kuriant floristinį paveikslą iš gamtinių medžiagų, nuoširdžiai dėkojame rankdarbių būrelio „Adatėlė“ vadovei Sniežanai Šašienei. Valandos, kurias merginos praleidžia šiame būrelyje duoda vaisius – joms pakluso ir kukurūzų sėklos, ir beržo tošis, ir samanos su voverės „paruoštais“ kankorėžių pagaliukais…

… Tokios pavasario dienos buvo Karšuvos girios pakraštyje esančiame Viešvilės miestelyje, kuriame nuolat vyksta kas nors įdomaus. Tad ateityje – dar daug konkursų ir susitikimų.

Autorės archyvo nuotraukos