Renata JANČIAUSKIENĖ

Vežėm gabalėlį Varnių gamtos,

kuri buvo reikalinga parodoje „Adventur - 2018“

Su parodos jaunaisiais lankytojais bendrauja Andrius BAJORŪNAS (Varnių regioninio parko direkcijos vyr. specialistas kraštotvarkininkas)

2018 m. sausio 26-28 d. Vilniuje, LITEXPO parodų rūmuose, vyko tarptautinė turizmo paroda „Adventur – 2018“. Joje jau nuo 2013-ųjų susitinka turizmo verslas, turinys ir pramogos, generuojamos naujos turizmo gairės, skatinamas tarptautinis bendradarbiavimas ir turizmo paslaugų populiarinimas. Per penkerius metus parodos dalyvių skaičius išaugo 150 proc., lankytojų skaičius – per 80 proc., o dalyvaujančių pasaulio šalių skaičius – daugiau nei du kartus. Svarbiausias 2018-ųjų parodos „Adventur“ akcentas – šalies šimtmetį švenčianti Lietuva. 3-ojoje parodos salėje prisistatyti 54 Lietuvos miestai ir regionai, kaimo turizmo, SPA, sveikatingumo turizmo atstovai. Kiekvienas jų buvo parengęs išskirtinį turinį lankytojams.  Čia buvo siūloma suvenyrų, kulinarinio paveldo ir maisto produktų, demonstruojami tradiciniai amatai, vyko degustacijos ir koncertai.

Varnių regioninio parko direkcija, pristatydama Gamtos mokyklą, šioje parodoje dalyvavo jau antri metai iš eilės. Jei pirmąkart lankytojai galėjo dalyvauti žaidime „Pieno pasaka Varnių regioniniame parke“, tai šiemet be šito varniškiai „atsivežė“ ir kūlgrindą. Samanose įspausti akmenėliai – tikriausiai niekas kitas tądien parodų rūmuose neturėto tikrų, mišku kvepiančių samanų ir lauko akmenų. Buvo bandančių suskaičiuoti, kiek rūšių samanų yra „Kūlgrindos“ stende, spėjo – keturios.

Po stilizuotos kūlgrindos akmenimis „slėpėsi“ šešios užduotys. Smalsuoliai galėjo pakelti vieną akmenį ir pažiūrėti kas po juo. Po kiekvienu iš jų – vis kitas objektas: Lūksto ežero gintaras, Šatrija, Medvėgalis, Varniai, Gamtos mokykla ar besiganantys Herefordų veislės jautukai.

Varnių regioninio parko direkcijos specialistai kiekvienam susidomėjusiam davė ypatingas užduotis. Pavyzdžiui: juk šiandien skubėjai į parodą ir neturėjai laiko žvilgtelti į laikraštį, tad  paskaityk žemaitišką laikraštį; atskirk tikrą gintarą nuo akmenėlio; pastatyk lygiašonę lygiakraštę piramidę iš keturių mažų piramidžių; kokį augalą apčiuopei augalų dėžėje – tują, eglę, pušį ar kadagį; atpažink gyvūnų pėdsakus (ir panašiai). Viso to (ir dar daugiau) ne tik parodoje būta, to nuolatos yra mokomi Varnių regioninio parko Gamtos mokyklos lankytojai. Į gamtos pamokas kviečiami visi, kurie ieško kaip ištrūkti iš miesto betono į žalumos apsuptį kalvotoje Žemaitijoje.

Gamtos mokyklos užuomazgos Varnių regioniniame parke atsirado nuo 2000 metų, kuomet buvo įsteigtas bendraminčių klubas „Sietuva“. Tuomet susibūrę mokytojai ir mokiniai, vadovaujami direkcijos specialistų, kartu mokėsi parko vertybių. 2014 metais, pasinaudojus Europos Sąjungos paramą, Ožtakių kaime, visai netoli Varnių, rekonstruotas atskiras, vien Gamtos mokyklai pritaikytas dviaukštis erdvus pastatas. Nuo 2015 metų Varnių regioniniame parke ima veikti Gamtos mokykla. Vienu metu joje gali apsistoti per 30 asmenų, yra edukacijų salės bei kita mokymuisi gamtoje reikalinga įranga, dviračiai žygiams po parko teritoriją. Steigiant šią mokyklą buvo siekiama, kad kuo platesnis žmonių ratas turėtų galimybę susipažinti su Varnių regioninio parko gamtos ir kultūros paveldo vertybėmis, kad suprastų kas tai saugoma teritorija, kokia jos paskirtis.

Nūnai Gamtos mokykloje vyksta neformaliojo vaikų švietimo užsiėmimai, įgyvendinamos dvi programos „Jaunasis reindžeris“ ir „Gamtos tyrėjas“, vedami edukaciniai užsiėmimai (norimą galima rinktis iš 26), apsistoja žygeiviai, keliaujantys pasirinktais maršrutais po parką, organizuojamos stovyklos.

Kviečiame šeimas, kolektyvus, bendraminčius ilgesniam laikui apsistoti Gamtos mokykloje ir savarankiškai, naudojant specialią knygą „Vadovas po Varnių regioninį parką“, keliauti pėsčiomis, automobiliu ar dviračiais po Žemaitijos širdį – Varnių regioninį parką.

Daugiau informacijos apie galimybes apsilankyti Varnių regioninio parko Gamtos mokykloje galite gauti paskambinę tel. nr. 8~656 31292 arba ingrida.linkiene@varniuparkas.lt

Autorės archyvo nuotraukos