Onutė TREPUILAITĖ-VIRGINAVIČIENĖ
Dusmenų krašto metraštininkė
Varlių kolekcininkė iš Varlių kaimo
Iš paukščio skrydžio. Pijuoso ežeras (centre) skiria Varlių ir Dusmenų kaimus (Viliaus Kuchalskio nuotrauka)
Žmonės kolekcionuoja įvairius dalykus, tačiau kad kas rinktų varles iki šiol nebuvau girdėjusi. O pasirodo tokių yra nemažai. Tačiau viena kolekcininkė išsiskiria iš kitų tuo, kad ji pati gimusi Varlių kaime. Tai Onutė Lepiochinienė (Budrevičiūtė), šiuo metu gyvenanti Vilniuje.
Onutės vaikystė ir jaunystė prabėgo šalia Dusmenų (Trakų r.) prie gražaus Pijuoso ežero įsikūrusiame nedideliame Varlių kaime (2011 m. čia gyveno 29 gyventojai). Ir dabar dažnai sugrįžta į gimtinę, nes čia dar gyvena jos tėtis. Pasak Onutės, jai mielas ir brangus šis kraštas, o meilė tėviškei ir paskatino rinkti varlytes.
Onutė Lepiochinienė prisimena, kad jos namuose pirmoji varlė atsirado prieš dešimtmetį:
„2009 m. Kaziuko mugėje akys užkliuvo už mažyčio suvenyro – varlytės. Tai pastebėjusi pardavėja ėmė įkalbinėti ją nusipirkti. O kodėl nenusipirkus, pagalvojau, juolab, kad esu kilusi iš Varlių kaimo. Po mėnesio pirmojo anūko gimimo proga Trakuose nusipirkau dar vieną.“
Tuomet reikalai ir pajudėjo. Varles Onutei pradėjo dovanoti draugai, giminaičiai, kolegos. Parveždavo jų net iš užsienio. O ir pati vis nusipirkdavo. Taip ir prisirinko nemaža jų kompanija. „Iš pradžių lyg ir gėda buvo džiaugtis savo varlytėm. Kai kas gali pagalvoti, kad moterytė jau pagyvenusi, tai suvaikėjo. Tačiau benaršydama internete sužinojau, kad Lietuvoje yra netgi kolekcionuojančiųjų varles asociacija „KVA“, kurios pirmininkė surinkusi per 4000 varlių ir patekusi į Gineso rekordų knygą. Buvau ir aš pakviesta tapti „KVA“ nare. Varles kolekcionuoja ir žinoma klimatologė Audronė Galvonaitė“, – pasakoja Onutė.
Jos kolekcijoje – daugiausia įvairūs suvenyrai bei skulptūrėlės. Tačiau yra nemažai ir buityje bei kasdieniame gyvenime naudojamų daiktų: žvakidžių, taupyklių, vazelių, stiklinaičių, puodelių, peleninių, įvairių dėžučių, skirtų susidėti papuošalams, dantų krapštukams, žaislų, aksesuarų, atvirukų ir kt. Įdomūs eksponatai – indelis kavai bei žvakė, atkeliavusi net iš Airijos. Kolekcijoje yra varlyčių iš Turkijos, Danijos, Lenkijos ir kitų šalių.
Šį rudenį kraštietės O. Lepiochinienės varlių kolekcija buvo eksponuota Dusmenų bibliotekoje. Onutė, pateikdama savo varlytes parodai, sugrupavo jas į atskirus skyrelius, kai kuriems parašė pavadinimus ar paaiškinimus: „Varlės sportininkės“, „Mes už tikrą ilgalaikę draugystę“, „Mes esam laiminga šeima ir jokių dietų mums nesiūlykit“ ir kt.
Onutės kolekcija sulaukė didelio Dusmenų krašto, o ypač Varlių kaimo gyventojų susidomėjimo. Kilo netgi diskusijų dėl šio kaimo pavadinimo atsiradimo. Vieni teigia, kad kaimas taip pavadintas dėl to, kad aplink balose nuolat kurkdavo varlės. Kiti sako girdėję legendą, kaip viena šeimininkė, parsinešusi ir balos vandens, nepastebėjo ten buvusios varlės ir ją išvirė puode kartu su kleckais. Esu girdėjusi pasakojant, kad anksčiau čia gyveno dvarininkai Orliai (Orli), kurių vardu buvo pavadintas ir kaimas. O pasibaigus lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiui, kaimo pavadinimas buvo sulietuvintas ir tapo Varliais. Ši versija atrodo labiausiai panaši į tiesą.
Autorės nuotraukos