Kęstutis TURONIS

Varėna – lietaus ritmu!

Įspūdis iš 24-osios grybautojams skirtosios šventės Varėnoje

Kaipgi „Grybų šventėje“ be tokio vienintelio...

Rugsėjo paskutinį šeštadienį jau 24 kartą Varėnoje vyko grybų šventė. Atrodo, jog tokia subjurusi ji buvo pirmą kartą – nuo ryto iki vakaro lijo. Gi Varėnos kraštas visą vasarą alpo nuo karščio, net oficaliai buvo paskelbtas sausros regionu. Tad gausiu grybų derliumi pasigirti šiais metais negali. Ką beveiksi, gal dėl to ir pati šventė buvo pavadinta: „Varėna gamtos ritmu“, nors galima ir perfrazuoti kitaip: „Varėna – lietaus ritmu“.

Organizatoriai vėliau teigė, jog 19 patyrusių grybautojų komandų tądien varžėsi Marcinkonių giriose surengtame Lietuvos grybavimo čempionate. Jo nugalėtojams pavyko pririnkti 15 kilogramų grybų, o didžiausias čempionato dalyvių rastas baravykas svėrė 646 gramus.

Čempionato organizatoriai, gal vadovaudamiesi kitu devizu („Varėna lietaus ritmu“), šiemet nusileido: rinkite ne vien baravykus ir šilbaravykius, o ir žaliuokes bei voveraites. Negana to, dar ir valanda prailgindami grybavimo laiką. To nepakako – kai kurios komandos sarmatijosi ir nesirodė prieš varžybų teisėjus su „kokiu vieninteliu grybuku“. Varėnos rajono savivaldybės mero Algio Kašėtos taurę, sukurtą juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio, pelnė 15 kg 580 g grybų surinkusi alytiškių ir kaišiadoriečių komanda „Grybas“. Antra liko komanda „Kalpokas“, sverti pateikusi 13 kg 221 g grybų, trečia – „Trakų raudonviršiai“, prišnioję 12 kg 301 g grybų. Beje, teisėjai šįmet nekreipė dėmesio, kad daugelis varžybų dalyvių pateiktų baravykų buvo akivaizdžiai sukirmiję, o atmetė tik tuos grybus, kurių kepurės jau nesilaikė ant koto.
O didžiausią baravyką varžybų metu rado „Kremblių“ komandos iš Paluknio veteranas Vytenis Daugudis. Jo laimikis svėrė 646 g. Pagal varžybų taisykles „Krembliai“ šiemet negalėjo varžytis dėl pagrindinio prizo, todėl iš miško laiku grįžo tik jų kapitonas. V. Daugudis klojo: šiemet jau spėjęs sudalyvauti grybavimo varžybose keliose šalyse; Lenkijoje iškovojo antrąją vietą, o Italijoje grybautojams buvo išdalinti šiukšlių maišai ir už surinktas iš miško atliekas buvo skiriami papildomi balai. Saulė gal bus labiau paveikusi italus, nei varėniškius?..

…Žinoma, grybų šventė pačioje Varėnoje, nors ir lyjant, vyko tuo pačiu, kaip ir kasmet, ritmu. Su dūdomis pasitiktas rytinis traukinys iš Vilniaus, pilnas „sostinėkų, kaipo kazlėkų“. Po to nuo geležinkelio stoties aikštės prasidėjo tradicinė visų Varėnos rajono organizacijų šventinė eisena. Šį paradą užbaigė Pasienio tarnybos specialiosios mašinos ir seni, įvairių markių automobiliai.

…Iškilmingoji dalis prasidėjo prie Varėnos savivaldybės rūmų įrengtoje estradoje. Ši vieta buvo parinkta praėjusiais metais, nes Varėnos miško parkas, pavadintas gražiu vardu, buvo rekonstruojamas. Dabar parke takeliai iškloti trinkelėmis, pristatyta sportinės įrangos pasimankštinimui, todėl parke įsikūrė tik seniūnijų išradingai įrengti kiemeliai ir laikini atrakcionai. O visiems labai gausiems prekeiviams buvo skirta Vytauto ir aplinkinės gatvės. Tad susigrūdimo šiemet buvo mažiau.

… Vienuoliktą valandą Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta skelbė šventės pradžią. Jis sakė, jog „visą vasarą varėniškiai laukė lietaus, karštis išdegino laukus, mažai surinkta grybų, tačiau jaučiamės šventiškai, gyvename gamtos ritmu, dabar ir lietus jau su mumis“.

Po mero sveikinimo pirmą kartą atliktas Himnas Varėnai.  Smagi, graži melodija nuvilnijo per aikštę:

O Varėna, gimtasis mano mieste,

O Varėna, Dzūkijos tu širdis.

Klestėk, žydėk, švytėk ir uždainuoki,

Didingos Lietuvos brangi dalis

Himno idėjos autorė – Ilona Zalanskienė, žodžius sukūrė Gertatas Čepaitis, muzikos autorius – Irmantas Čepaitis. Aranžuotė – Tomo Kizelio ir Loretos Tiškienės

… Visokiausių gerybių į pravirkusią lietumi Varėną buvo privežta vos ne iš visos Lietuvos, ypač daug pieno, mėsos produktų, medaus. Tik pačių grybų šiais metais beveik nesimatė. Tiesa, šviežiais baravykais prekiavo jauna moteris. Užkalbinta sakė, jog šie grybai surinkti… Pabradės miškuose. Tačiau patiekalų su grybais būta!.. Ypač sriubų su grybais. Visas šurmulys vyko daugiausia po tentais ir palapinėse. Linksmiausia – seniūnijų kiemeliuose. Reklaminis užrašas skelbė, jog Merkinė švenčia 450 metų jubiliejų, tačiau ir Marcinkonys, ir kitų kaimų (Kabelių, Žiūrų, Darželių…) bendruomenės įsirengė savo kampelius.

Jau visai vakare dangus nušvito įvairaspalviais fejerverkais.

Kęstučio Turonio nuotraukos