Reda ARLAUSKIENĖ

Vandenys žuvimi vilios…

Kražantė praturtinama lašišinėmis žuvimis

Kražantės upė praturtinta lašišinėmis žuvimis

Kelmės rajono aplinkos apsaugos agentūros specialistai dalyvavo įžuvinant Kražantės upę. Buvo paleisti 3000 paaugintų šlakių jauniklių.

Vykdydami valstybinių vandens telkinių žuvų išteklių naudojimo, atkūrimo ir apsaugos priemonių planą, dalyvaujant aplinkosaugininkams, Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Simno, Laukystos ir Rusnės žuvivaisos biuro specialistai į Kelmės rajoną atvežė 3000 paaugintų šlakių jauniklių. Visi jie paleisti į Kražantės upę. Šiame Dubysos intake lašišinių žuvų pastebima kasmet vis daugiau. Tikimasi, kad ir šie paleisti jaunikliai papildys šių karališkų žuvų populiaciją.

Joniškio rajono vandens telkiniai praturtinti lydekomis

Joniškio rajono aplinkos apsaugos agentūros specialistai dalyvavo įžuvinant šio rajono vandens telkinius. Lydekomis praturtinti 7 tvenkiniai ir vienas ežeras. Iš viso paleisti beveik 42 tūkstančiai paaugintų lydekaičių lervų.

Vykdydami žuvų išteklių naudojimo, atkūrimo ir apsaugos priemonių planą Joniškio rajono medžiotojų ir žvejų draugija, dalyvaujant aplinkosaugininkams, savo nuomojamus vandens telkinius praturtino lydekaičių lervomis. Įžuvinant vandens telkinius siekiama atkurti žuvų balansą, praturtinti vandens telkinius vertingesne žuvimi, kurią būtu smagu gaudyti žvejams.

Lydekos – ne tik smagus žvejo laimikis, o ir vandens telkinius valo nuo smulkių žuvų pertekliaus. Lydekos beveik visuomet alkanos. Didžiąją jų maisto raciono dalį sudaro karšiai, kuojos, raudės. Neatsisako varlių, smulkių vandens žinduolių. Metro ilgio, 10 ir daugiau kilogramų sveriančios lydekos nėra retenybė, tačiau dažniausiai sugaunamos iki 2,5 kilogramo svorio ir iki 60 centimetrų ilgio.

Daugiausiai lydekomis praturtintas Žvelgaičių ežeras ir Drąsutaičių tvenkinys. Čia jų paleista (atitinkamai): 8000 ir 8100. Lydekomis papildyti ir kiti Joniškio rajono medžiotojų ir žvejų draugijos išsinuomoti vandens telkiniai: Beržėnų tvenkinyje paleista 4200, Jauneikių – 5910 , Joniškio II – 1860, Smalių – 6630 ir Kemsių – 3150.

Lydekaičių lervomis papildytas ir Normantėlių tvenkinys. Jo nuomininkas (UAB „Joniškio hidrostatyba“), vykdydamas žuvų išteklių naudojimo, atkūrimo ir apsaugos priemonių planą, į šį tvenkinį paleido 4000 lydekaičių. Žinoma, iš tokio didelio skaičiaus plėšrūnių išgyvens tikrai ne visos, tačiau dalis jų tikrai užaugs ir taps žvejų siekiu.

Aplinkosaugininkai primena, kad vandens telkinių nuomotojai privalo laikytis žuvivaisos valstybiniuose vandens telkiniuose taisyklių ir apie planuojamus įžuvinimus pranešti rajonų agentūroms nustatytais terminais. Laiku ar nepranešę apie planuojamą įžuvinimą baudžiami.

Na, o žvejams mėgėjams aplinkosaugos inspektoriai primena, jog vienos žvejybos metu galima sugauti ne daugiau kaip 3 lydekas. Taip pat lydekas draudžiama imti, jei jų dydis yra mažesnis nei 45 cm. Sugavus daugiau arba mažesnes nei leistina žuvis, žvejams gresia bauda (ANK 291 str. 1d.). Be to, tektų atlyginti gamtai padarytą žalą, už kiekvieną žuvį sumokėti po 145 eurus.

Autorės archyvo nuotraukos