Diana RAKAUSKAITĖ
Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja

Vandalai ir padugnės siaučia…

Niokojami informaciniai stendai gražiausiose gamtos vietose

Dubysos regioninis parkas: sugadinta kabina persirengimui

Vasarai įsibėgėjant saugomų teritorijų direkcijų specialistai fiksuoja ir stebisi, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai laužoma poilsiavimo infrastruktūra, niokojami informaciniai stendai ir rodyklės. Saugomose teritorijose pastaraisiais metais padaugėjo vietų, pritaikytų lankymui, kur tvarkomi gamtos paveldo objektai, parkų vertybes išsamiai pristato informaciniai stendai. Tačiau vis dar pasitaiko vandalų, kurie tai suniokoja.

Dubysos regioniniame parke šią vasarą buvo sugadinta poilsio infrastruktūra: pavogta ir sudeginta dalis pavėsinės stogo ir persirengimo kabinos lentų, o informacinis stendas Padubysio poilsiavietėje tiesiog sulaužytas.

Ventos regioniniame parke neseniai pastatytas Jurakalnio apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria kerinti Ventos upės panorama, tačiau viršutinės platformos turėklai jau aprašinėti, išpjaustyti primityvūs užrašai.

Labiausiai niokojami didelių miesto prieigose esantys regioniniai parkai ir jų infrastruktūra. Labai gaila, jog aprašinėti informaciniai stendai Vilniuje esančiame Pavilnių regioniniame parke. Matosi tik grafiti keverzojimai ir neįmanoma perskaityti informacijos nei apie unikalų Vilniaus kraštovaizdį, nei apie šikšnosparnių buveines, nei apie kitas parko vertybes.

Kiek anksčiau buvo stipriai suniokota pritaikyta lankymui vieta Jiesios valstybiniame kraštovaizdžio draustinyje (šalia Kauno). Jiesios upės pakrantė pagal projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas“ buvo pritaikyta kauniečių aktyviam poilsiui, tačiau atsirado chuliganų, kurie piktybiškai suniokojo regyklos terasą, dviračių stovus, grafiti ženklais apipaišė stendus.

Neries regioninio parko informaciniai stendai nukentėjo nuo piktavališkų euroskeptikų. Buvo piktybiškai išpjaustyti Europos Sąjungos ženkliukai, nors informaciniai stendai įrengti būtent iš dalies finansavus ES lėšomis. Neries regioninio parko direkcija pranešė policijai, bet kartu patriotiškai kreipėsi į niokotojus: „Kviečiame nenaikinti informacijos, o mylėti Tėvynę ir saugoti jos vertybes – kuriant, o ne griaunant“.

Nacionalinių ir regioninių parkų direkcijos nuolatos atnaujina sulaužytą ir suniokotą infrastuktūrą. Tačiau pasitaiko ir geranoriškų privačių iniciatyvų. Štai Kurtuvėnų regioniniame parke kelis sugadintus informacinius stendus Dengtilčio stovyklavietėje privačiomis lėšomis atstatė Evelina ir Robertas Mažeikos. Kol vieni naikina – kiti atstato.

Kviečiame tausoti visuomenės pažinimui ir poilsiui skirtą infrastuktūrą, sudrausminti nekultūringus žmones, kurie laužo ar palieka šiukšles gamtoje.

VSTT archyvo nuotraukos