Danutė KURMILAVIČIŪTĖ

„Valerijonas“,

kuris ne tik katinus traukia

Katinai ant vaistinės stogo

Vienos iš seniausių Šiaulių mieste „Valerijono“ vaistinės stogą puošia katinų figūros, lyg magnetas traukiančios turistų žvilgsnius. Gidai skuba smalsuoliams paaiškinti, kad ši vieta keturkojams – idealiausia, ir tą puikiai žinojo juos čia įkurdinęs miesto patriotas dailininkas Vilius Puronas. Mat kur valerijonas, ten ir katinai… Dabar jie tapę neatsiejama šios farmacinės įstaigos reklamos dalimi, nors reklamos, atvirai kalbant, „Valerijono“ vaistinei netrūksta. Tai – viena populiariausių šios srities įstaigų mieste, turinti ilgametę istoriją.

Vaistinė buvo įkurta dar XIX a. pabaigoje, nesyk keitėsi jos savininkai, o paskutiniojo šeimininko Iljos Volpės likimas apskritai buvo tragiškas. Patekęs į sovietinius lagerius ir nuteistas mirties bausme, jis palaidotas kažkur Kazachstano stepėse. Kiti jo šeimos nariai žuvo nacių koncentracijos stovykloje.

Žinoma, nuo tų laikų nesyk kito ir vaistinės fasadas, ir jos pavadinimai, bet kai kas yra išlikę: senosios pastato sienos, rūsio fragmentai, arkos. Tačiau svarbiausia – išliko senosios darbo tradicijos, dėmesys žmogui. Anksčiau, trūkstant fabrikinės gamybos medikamentų, daugelis vaistų buvo gaminami pačioje vaistinėje. Dabar gi, nors įvairiausių medikamentų gausybė, kai kurie dar tebegaminami vaistinėje. Žmonės įsitikinę, kad būtent specialiai jiems sukurti vaistai yra žymiai veiksmingesni, mat juose slypi dalelė juos gaminusio žmogaus energijos. Vaistinių, kuriuose būtų gaminamos mikstūros, tepalai, žvakutės, dabar Lietuvoje nedaug telikę.

Mokoma gyventi sveikai

Palypėję keliais laipteliais į viršų, mes, Šiaulių turizmo informacijos centro pakviesti žurnalistai, patenkame į jaukią „Valerijono“ vaistinei priklausančios arbatinės salytę. Jau daugiau kaip dešimtmetį šiauliečiai ir miesto svečiai užsuka čionai paragauti sveikuoliškų patiekalų ir išgerti aromatingos žolelių arbatos. Tačiau svarbiausia – čia išgirstama daug naudingų patarimų, kaip gyventi sveikai ir deramai rūpintis gera savijauta. Vaistinės darbuotojai yra parengę specialias edukacines programas, skirtas skirtingo amžiaus žmonių grupėms ir suteikiančias naudingų žinių įvairiais sveikatingumo klausimais. Pavyzdžiui, paaugliai kviečiami sužinoti, kaip įveikti jaunatvinius spuogus ir kitus odos negalavimus, kamuojančius daugelį jų šiame amžiaus tarpsnyje; jaunimas supažindinamas su sveikos mitybos principais; daug įdomios medžiagos pateikiama apie Lietuvoje augančias vaistažoles ir jų gydomąsias galias. Tačiau bene daugiausia lankytojų sulaukia patarimai apie ekologiškų aliejų vartojimą ir natūralią kosmetiką.

Jų pasiklausyti šįkart ir apsilankome čia.

Ir maistui, ir grožiui

Pirmiausia „Valerijono“ vaistinės vedėja Almyra Girdenienė supažindino su ekologiškais aliejais, kurių vaistinė įsiveža iš Vokietijos įmonės „Henry Lamotte GmbH“. Ši produkcija yra sertifikuota „Ekoagroje“ – ekologinės gamybos ir išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktų sertifikavimo bei kontrolės įmonėje.

Kuo gi sveikatai ir grožiui naudingi šie šaltojo spaudimo būdu išgauti aliejai?

„Pirma, juose yra išlikusios organizmui itin naudingos nesočiosios riebalinės rūgštys.

„Mononesočiosios (Omega-9) ir polinesočiosios (Omega-3) rūgštys dalyvauja daugelyje žmogaus kūne vykstančių procesų, palaiko normalią cholesterolio koncentraciją kraujyje ir tarnauja kaip profilaktinė priemonė prieš širdies ir kraujagyslių ligas. Antra, šie aliejai, naudojami kosmetikoje, padeda puoselėti natūralų grožį“, – pabrėžė vaistininkė, demonstruodama kiekvieną aliejaus rūšį ir siūlydama jos paragauti.

Stebėdami indelius su skirtingos spalvos, aromato, tirštumo produkcija bei išmėgindami jos skonį, stengėmės įsiminti kiekvieną vaistininkės patarimą. Juk daugelis, atvirai kalbant, apsiribojame vos viena kita aliejaus rūšimi, kitoms tiesiog neskirdami dėmesio, o apie retesnes net nežinodami. Štai keletas A. Girdenienės rekomendacijų, susijusių su aliejaus vartojimu.

Kokosų aliejus. Savo chemine – biologine sudėtimi jis skiriasi nuo kitų, mat didžiąją šio aliejaus dalį sudaro sočiosios riebalinės rūgštys. Tačiau šios rūgštys yra augalinės, taigi, skirtingai nuo gyvulinės kilmės sočiųjų riebalų, savo sudėtyje neturi cholesterolio. Jos puikiausiai gali pakeisti sviestą; beje, dėl savo gero skonio ir aromato dažnai naudojamos konditerijoje, ledų gamyboje.

Aliejus tinkamas kepti aukštoje temperatūroje: kepinant jį, ne tik išlieka visos veikliosios medžiagos, bet ir nesusidaro sveikatai pavojingi junginiai, kaip kepinant kitus šaltojo spaudimo aliejus.

Kosmetikoje šis aliejus naudojamas odai drėkinti, minkštinti ir vėsinti. Efektyviai maitina sausą ir suskirdusią odą, lėtina jos senėjimą. Tinka naudoti sergant egzema, dermatitu, skatina plaukų augimą. Ypač praverčia cheminio sušukavimo nualintiems plaukams.

Simondsijų (jojobos) aliejus. Jis nevartojamas maistui, bet idealiai tinka kosmetikai. Pagal savo sudėtį jojobos aliejus panašus į kašaloto riebalus ir gali būti naudojamas visų tipų odai. Jis puikiai įsigeria į odą, ją apsaugodamas, ir neblizga nuo riebalų. Tai tiesiog panacėja nepalankių oro veiksnių nugairintai odai. Jį plačiai naudoja kosmetikos pramonė kremams, kaukėms, balzamams, muilams, skutimosi priemonėms gaminti. Apsaugo nuo kenksmingų saulės spindulių.

Argano aliejus. Išskirtinės kokybės, naudojamas tiek maistui ruošti, tiek grožio priemonėms gaminti. Jis reguliuoja lipidų apykaitą organizme, mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Stimuliuodamas ląstelių regeneraciją, apsaugo odą, ją drėkina. Yra tinkamas naudoti masažams, nagų, plaukų priežiūrai.

Nakvišų aliejus. Savo sudėtyje turi polinesočiųjų riebalinių rūgščių, ypač gamalinoleno rūgšties, kurią organizmas paverčia prostaglandinais, reikalingais įvairioms žmogaus kūno funkcijoms atlikti. Labai palankiai veikia moterų organizmą.

Kosmetikos gamintojai jį naudoja priemonėms, skirtoms probleminei odai, kurti. Jas vartojant, nuslopinamas odos sudirginimas, niežulys, išsausėjimas.

Migdolų aliejus. Turi daug mononesočiųjų riebalinių rūgščių „Omega – 9“, palaikančių normalią cholesterolio koncentraciją kraujyje. Yra malonaus riešutų skonio, todėl tinka įvairioms salotoms ir kitiems patiekalams gardinti. Tačiau labiausiai vertinamas dėl savo palankaus poveikio odai; jį kosmetikos pramonė naudoja netgi kūdikiams skirtų priemonių gamybai. Grožio produktai su migdolų aliejumi tinka visiems odos tipams, nes puikiai nuramina sudirgintą, pleiskanojančią, šiurkščią odą, ją sudrėkina. Specialistai jį naudoja masažams, taip pat silpniems ir lūžinėjantiems plaukams atgaivinti.

Moliūgų aliejus. Turi daug sveikatai naudingų nesočiųjų riebalų rūgščių. Ypač tinka vyrams. Sodrios žalios spalvos, aromatingą, malonaus skonio, šį aliejų labai vertina kulinarai; o dėl galimybių gydyti skilinėjančią ir trūkinėjančią odą – kosmetologai.

Erškėtuogių aliejus. Dažniausiai naudojamas salotoms ir šaltiesiems užkandžiams pagardinti. Savo sudėtyje turi medžiagų, naudingų akims, žarnynui, kepenims, inkstams. Jį itin brangina kosmetikos priemonių gamintojai, mat įrodyta, kad jis pagreitina odos atsinaujinimo procesus. Kremai su erškėtrožių aliejumi – prabangūs, ypač tinkantys strazdanotai, pigmentinėmis dėmėmis išbertai odai, taip pat sausai, pleiskanojančiai ir šerpetojančiai.

Šaltalankių aliejus. Jo galima pilti į salotas ir į desertus: jis suteiks jiems gražios oranžinės spalvos, sodraus skonio ir aromato. Tačiau daugiausia naudojamas medicinoje ir kosmetikoje. Efektyviai gydo nudegimus, pragulas, žaizdas, regeneruoja odą. Kosmetologai laiko jį viena iš geriausių priemonių, įeinančių į kokybiškų kremų, šampūnų, losjonų, balzamų, kaukių sudėtį. Šis aliejus skatina odoje vykstančius regeneracinius procesus, kovoja su jos senėjimu, išsausėjimu, vytimu, efektyvus prieš pigmentines dėmes.

Sezamų aliejus. Itin paplitęs rytų kraštų virtuvėje – rytietės šeimininkės be jo neįsivaizduoja savo gaminamų patiekalų. Mat yra švelnaus skonio, dietiškas. Jį turėtų dažniau naudoti tie žmonės, kurie mėgsta lankytis baseinuose, į kuriuos pilamas chloruotas vanduo, arba mėgėjai maudytis sūrioje jūroje. Sezamo aliejus apvalo, detoksikuoja, tonizuoja odą po tokių maudynių. Apskritai jis puikiai tinka šerpetojančiai, suerzintai, nugairintai, vystančiai ir raukšlėtai odai, taip pat jautriai paakių sričiai. Sezamo aliejus saugo odą nuo žalingų ultravioletinių saulės spindulių ir puikiai tinka visų tipų, ypač dažytiems plaukams prižiūrėti.

Na, o dabar apie du populiariausius Lietuvos gyventojų tarpe aliejus – saulėgrąžų ir alyvuogių.

Šaltojo spaudimo būdu išgautame saulėgrąžų aliejuje gausu polinesočiųjų riebalinių rūgščių „Omega – 6”, taigi jo vartojimas tikrai palankiai veikia mūsų sveikatą. Kosmetologai, su juo gamindami vonios aliejus ir losjonus, rekomenduoja jį išsausėjusiai, į jautrumą linkusiai brandžiai odai.

O alyvuogių aliejus, be kurio neįsivaizduojama sveika Viduržemio jūros kraštų virtuvė, nepamainomas dėl itin naudingų mūsų sveikatai mononesočiųjų riebalinių rūgščių „Omega – 9“.

Kosmetikos priemonių gamintojai šį aliejų naudoja gaminti preparatams, tinkamiems tiek jaunimui, tiek pagyvenusiems žmonėms. Alyvuogių aliejus gerai įsigeria į odą, ją drėkina, maitina, valo.

Be žalingų sintetinių priedų

Jau trejus metus ekologiškų aliejų pagrindu „Valerijono“ vaistinėje gaminama natūrali kosmetika, atitinkanti griežčiausius kokybės ir higienos reikalavimus. Apie ją išsamiai pasakojama tam skirtoje edukacinėje programoje, be to, su specialisto pagalba šios programos dalyviams siūloma stebėti, kaip gaminamas natūralus kremas, patiems pabandyti pasigaminti veido ar kūno šveitiklį ar lūpų balzamą.

… Almyra Girdenienė supažindina su pagrindinėmis kremo gamybos taisyklėmis, jo sudėtinėmis dalimis bei jų proporcijomis ir visiems išdalija po indelį su grūstuvėliu ir ekologiška žaliava kosmetinei priemonei gaminti. Kol mūsų rankos intensyviai maišo indelio turinį, vaistininkė tęsia savo pasakojimą apie ekologinę kosmetiką…

Vaistinėje gaminamos natūraliosios kosmetikos asortimentas per trejus metus smarkokai išsiplėtė: odos priežiūrai skirtų priemonių gali rasti tiek vaikai ir jaunimas, tiek brandaus amžiaus žmonės. Skirtingiems odos tipams skirta šios vaistinės kosmetika yra kruopščiai patikrinta dermatologų, turi visus reikalingus sertifikatus ir yra gaminama iš aukščiausios kokybės komponentų, gaunamų iš patikimų tiekėjų. Ji turi ribotą galiojimo laiką, mat jo neilgina parabenais, dažikliais, sintetinėmis kvapiosiomis medžiagomis, mineraliniais aliejais ir kita chemija, turinčia neigiamą poveikį odai.

Vaistinės vedėja parodė pačius naujausius savo gaminius. Tai – prabangi, išskirtinės sudėties natūralios kosmetikos linija „Razalija“. Regeneruojamasis veido kremas su kofermentu Q10 ir hialurono rūgštimi, tos pačios sudėties balzamas bei serumas veidui su hialurono rūgštimi jau labai domina pirkėjus, o praėjusiais metais pelnė Šiaulių mieste vykusios tradicinės Verslo ir pasiekimų parodos diplomą.

Su maitinamųjų, drėkinamųjų, regeneruojamųjų kremų, emulsijų, serumų, balzamų ir kitos produkcijos savybėmis vaistinės lankytojus supažindina čia dirbantys kosmetologai. Jie ir pataria, kokia kosmetinė priemonė žmogui pati tinkamiausia.

Edukacinės programos pabaigoje pasitepame rankas pačių pasigaminta kosmetika. Kitą – profesionalių vaistininkų pagaminto ir padovanoto kremo dėžutės turinį – išbandysime vėliau, jau parvykę į namus. Nuotaika pakili, įspūdžiai puikūs. Neabejojame, kad su tokiomis pat šiltomis emocijomis iš „Valerijono“ vaistinės išeina visi jos lankytojai.

Autorės archyvo nuotraukos

Žaliasis Pasaulis
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.