Inga ČERNIAUSKIENĖ
Pasvalio lopšelio - darželio „Liepaitė“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Vaikai iš karstinio regiono

mokosi tyrinėti, pažinti, mylėti ir saugoti aplinką

Pasvalio l/d „Liepaitė“ pavaduotoja ugdymui Inga Černiauskienė

Mūsų įstaigoje vyko nuotaikinga 13-oji ekologinė konferencija. „Liepaitė“ – tai šiuolaikiška ugdymo įstaiga. Vaikai čia laimingi, kūrybingi, žingeidūs. Kiekvienas vaikas mylimas ir svarbus, priimamas toks, koks jis yra. Viena iš ugdymo krypčių yra mus supančios aplinkos pažinimas.

Gyvename ypatingame karstiniame regione, todėl visi – maži ir dideli – turi gerai pažinti savo kraštą. Visa Pasvalio miesto teritorija yra intensyvaus karsto zonoje. Čia žemės paviršius išvarpytas ir toliau varpomas mažesnių ir didesnių smegduobių. Per jas paviršiniai vandenys, o su jais ir teršalai, patenka į požeminio vandens sluoksnius – geriamo vandens buveinę. Todėl labai svarbu kalbėtis su bendruomene (vaikais, tėvais, pedagogais) apie galimas gamtosaugines priemones ir gyvenimo būdą šiame regione. Žinodami, jog gyvena ypatingame regione, t. y. karstiniame, jaus dar didesnę atsakomybę už gamtos išsaugojimą.

Kovo 17 dieną Pasvalio lopšelyje-darželyje ,,Liepaitė“ jau nuo pat ryto jautėsi šventinys šurmulys. Tą dieną vyko 13-oji ekologinė konferencija „Kuriame sveikatai palankią aplinką karstiniame regione“. Tokia pasirinktoji tematika – itin svarbi ir aktuali.

Konferencijos dalyvius ir svečius pasveikino mažieji ugdytiniai. „Drugelių“ grupės dainininkai savo daina priminė, jog jau pavasaris – metas atgimti ir augti, o šokis buvo skirtas Žemei pagarbinti. Konferencijos vedėjai Eimantas Kasparavičius ir Dovydas Stuknys paskelbė konferencijos pradžią ir pakvietė direktorę Aldoną Piragienę pasisakyti. Ji pasidžiaugė, kad viešnios neišsigando neseniai atsivėrusios smegduobės įstaigos teritorijoje. Gausiai atvyko iš Biržų „Genio“ lopšelio-darželio, Panevėžio lopšelio „Puriena“, „Žvaigždutė“ , iš mūsų miesto „Eglutės“ bei Svalios pagrindinės mokyklos. Konferencijos dalyvius sveikino Pasvalio savivaldybės Sporto ir švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės – Vida Stokienė ir Eugenija Grigelionienė.

Konferencijos vedėjai pranešė, kad itin rimtą ir aktualią temą („Kurkime sveikatai palankią aplinką karstiniame regione“) mūsų darželinukai pristatys sukdami Metų ratą.

Kokių ypatingų gamtos galių suteikė ruduo? Apie tai pasakojo „Kiškučių“ grupės vaikai. Juos ruošė auklėtoja – metodininkė Stasė Valickaitė.

Po rudens atkeliauja žiema. Ji mums – baltu sniego patalu užkloti laukai, miškai ir sodai, siaučiančios pūgos. Šiemet pūgos buvo retos ir nebaisios. Ir tai įrodė „Saulučių“ grupės vaikai, pristatę projektą „Vandens galia karstiniame regione“. Vaikus ruošė auklėtoja metodininkė Laima Šatienė.

O kai į salę sugužėjo „Drugelių“ grupės vaikai, kiekvienas nešinas savo išaugintu augalėliu – tikrai pakvipo pavasariu. Juk jų projekto – „Kviečiame pavasarį“. Vaikus ruošė priešmokyklinio ugdymo pedagogė metodininkė Rita Aukščionienė.

Vasara – džiugiausias, spalvingiausias metų laikas, kai gamta pilna įvairiausių spalvų, kvapų, garsų ir gyvybės. Vasara – ir atostogų metas. Bet mūsų darželinukai net ir vasarą geba nuveikti prasmingų gamtosauginių darbų. Ir tai įrodė „Meškučių“ grupės vaikai, pristatę projektą „Vasaros linksmybės ir darbai“. Vaikus ruošė priešmokyklinio ugdymo pedagogė metodininkė Stasė Bagdonienė.

Po vaikų projektų pristatymų direktorė vaikus ir jų tėvelius pakvietė į kitą salę pasivaišinti arbatėle, sveikuoliškais užkandžiais, kuruos ruošė aktyvūs tėveliai. Konferencija tęsėsi.

Lopšelio – darželio „Liepaitė“ pavaduotoja ugdymui Inga Černiauskienė pristatė pačius prasmingiausius darbus, nuveiktus gamtosauginėje srityje.

Biržų lopšelio-darželio „Genys“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Violeta Valintinienė pristatė projektą „Genio Žaliapėdžiai“.

Panevėžio rajono Ramygalos lopšelio-darželio „Gandriukas“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rūta Stankevičienė ir auklėtoja Donata Mažylienė supažindino su ekologiniu darželiu.

Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ priešmokyklinio ugdymo pedagogė, auklėtoja ekspertė Jolanta Aleknavičiūtė pristatė projektą „Saugau, taupau, rūšiuoju“.

Pasvalio Svalios pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Diana Strakšienė papasakojo apie Sveikatingumo taką, įrengtą mokyklos teritorijoje.

Po pranešimų diskusijos tęsėsi prie apskrito stalo. Dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti atnaujintas edukacines erdves, vaikų piešinių parodą „Gamta-sveikatos ir pažinimo šaltinis“. Po pietų dalyvių laukė edukacinė pamoka „Pasvalys – smegduobių kraštas“ Pasvalio krašto muziejuje.

Konferencija baigėsi. Nutilo šventinis šurmulys. Prasmingai paminėjome Pasaulinę Žemės dieną tikėdami, jog šie kasmetiniai susitikimai nepraeina veltui – mes praturtėjame, galime palyginti savo darbus su kitų darbais, išsinešame dalelę naujos patirties ir suvokimo. Mus visus vienija bendras tikslas – darniai gyventi su gamta, ją tyrinėti, pažinti, mylėti ir saugoti.

Autorės archyvo nuotraukos