Rita BALSEVIČIŪTĖ
Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų kultūrologė

Užgavėnių šventė,

kuri šurmuliavo Aukštadvaryje ir Bijūnuose

Šventės metu

Aukštadvario apylinkėse Užgavėnių dieną jaunimas „kieminėdavo“, o gautas vaišes kartu suvalgydavo. Šiais metais persirengėlių svita lankėsi Aukštadvario regioninio parko lankytojų centre, Šv. Domininko senelių globos namuose, Aukštadvario gimnazijoje, Bijūnų ir Aukštadvario bibliotekose, Bijūnų universaliame daugiafunkciniame centre. Kieminėtojai ragino žiemą pasitraukti, grasindami jai botagu. Čigonės būrė, laimės, pinigų bei gabių anūkų linkėjo. Daktarai-vengrai gydė nuo visokių ligų, siūlėsi žiurkes ir peles iš namų išvesti, merginoms linkėjo kuo greičiau ištekėti. Kaip žinia, šią dieną labai svarbu užsigavėti, nes reikes diržą susiveržus Velykų laukti. Užsigavėjimas suprantamas kaip jėgų ateičiai kaupimas. Beje, pilvo skausmas buvo gydomas suveržiant pilvą. Tai senas simbolis, raginąs pasninkauti prieš svarbiausią pavasario šventę – Velykas.

Bijūnų universalaus daugiafunkcinio centro kiemelyje kieminėtojai surado šeimininkaujančius Kanapinį su Lašininiu, lydimus nemažo būrelio vaikučių, pasipuošusių kaukėmis. Šauniosios šeimininkės čirškino įvairiausius blynus, virė riebią sriubą. Visus pasveikino Aukštadvario seniūnijos seniūnė Ramunė Bartkevičienė ir Bijūnų bendruomenės pirmininkas Kęstutis Blaževičius.

Mokinukai, paruošti mokytojos Milės Blaževičienės, suko ratelius, ragindami sugrįžti saulutę, teisėjavo Kanapinio ir Lašininio kovoje. Lašininis kovą pralaimėjo ir taip sunegalavo, kad vengrų daktaras su čigone puolė burtais ir senovinėm priemonėm gydyti: vamzdeliu širdies ritmo klausėsi, žolių miltelių ligos įveikimui siūlė. Tik vargais negalais Lašininį ant kojų pastatė. O štai patikrinus Kanapinio sveikatą paaiškėjo, kad jis nepaprastai sveikas, užsigrūdinęs, nes nuolatos juda ir dirba.

Kol visi šurmuliavo, šeimininkės jau kvietė blynų ragauti. Kokių tik jų nebuvo! Vienos miltinių su uogienėm, kitos riebiausių, su sviestu ir grietine siūlė. O kur dar lašiniai su dešrom ir kumpiais, raugintais agurkais, kopūstais ir svogūnais užkandžiui. Visi valgė ir gyrė, laimei, niekam daugiau neprireikė vengrų pagalbos, svaikata ir nuotaika visų buvo puiki. Pasistiprinę motinos žemės teikiamo derliaus gėrybėmis, gerai užsigavėję visi skirstėsi namo, atsisveikindami gerų metų linkėdami. Persirengėliai žadėjo visas ligas ir pyktį į Velnio duobę išgabenti ir atiduoti kipšams sudeginti.

Norisi padėkoti visiems už bendrą darbą – kūrusiems šią puikią šventę. Ypač šauniems aktoriams: Bijūnų bibliotekos bibliotekininkei Irenai Stankevičienei ir Bijūnų universalaus daugiafunkcinio centro darbuotojams Skaistui Franckevičiui, Viktorijai Stankevičienei bei kitiems šmaikštuoliams.

Javų derlius, gyvulių teikiama nauda ir būsimo derliaus globa su vėlių pagalba – senovės tikėjimo palikimas ir atšvaitai buvo Užgavėnių šventėje.

Autorės archyvo nuotraukos