Parengė Kostas JANKUS

Užgavėnės Čekijoje

Užgavėnės Čekijoje

Užgavėnės – laikotarpis, kuris prasideda netrukus po naujųjų metų pradžios – yra džiaugsmo ir linksmybių metas, kai išimtinės taisyklės negalioja ir žmonės turi tik linksmintis. Čekijoje – tai  karnavalinių eitynių ir linksmų žaidimų metas,  kuris negali apsieiti be sočių vaišių, o ant stalų visada gausu riebios mėsos ir saldžių skanėstų.

Užgavėnių puotos derinamos su iškilmingomis persirengėlių eitynėmis, kurios vyksta per Čekijos miestus ir kaimus, akompanuojant muzikai, šokiui ir džiaugsmui. Užgavėnių procesijos išliko beveik nepakitusia forma Hlinecko regione Rytų Čekijoje, ypač Hamrų, Studnicės, Vortovos ir Blatno kaimuose. Kaukių spalvos ir išvaizda lygiai tokie patys, kaip prieš šimtą metų. Dėl savo unikalumo karnavalinės eitynės buvo įtrauktos į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Netoliese esančiame Vesely Kopeco (liet. Linksmoji kalva) muziejuje po atviru dangumi galite apžiūrėti nuolatinę regioninių karnavalinių kaukių ekspoziciją.

Kaukių eitynės Prahoje prasideda prie Nacionalinio technikos muziejaus. Svečių laukia muzikos, teatro, šokio pasirodymai, bet pirmiausia – tradicinės Užgavėnių kaukės. Nacionalinio žemės ūkio muziejaus programoje taip pat netrūksta karnavalinių žaidimų. Atvykus su kauke, įėjimas į šį muziejų nemokamas.

Dar vienas įdomus Užgavėnių renginys nuostabioje istorinėje aplinkoje vyksta Pietų Bohemijoje Česky Krumlovo mieste. Žinoma, ir čia tradicines karnavalines eitynes lydi muzika, dainos ir geras maistas. Be eitynių, čia rengiama mugė, kurioje galima paragauti tradicinių patiekalų. Česky Krumlovo Užgavėnės tęsiasi kelias dienas ir baigiasi kaukių paradu.

Lukašo Žentelio nuotraukos