Augustas UKTVERIS

Urodus likviduojame, į rodas nereaguojame

Spaudos konferencijos metu

2018-02-08 gal ir ne su tokiu refrenu, tačiau su panašiu (reforma jau eina pabaigos link) Aplinkos ministerijoje (AM) buvo surengta spaudos konferencija. Skirta tądien registruojamai VĮ „Valstybinių miškų urėdijai“ pristatyti visuomenei. Gaila, jog viskas išėjo kiek su chaoso kvapeliu: žadėję spaudos konferencijoje dalyvauti buvęs VĮ „Panevėžio miškų urėdija“ vadovas Valdas Kaubrė bei AM Gamtos apsaugos ir miškų departamento vadovas Donatas Dudutis spaudos konferencijoje nepasirodė. Kaip ir patsai aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Tačiau jo pavaduotojas Martynas Norbutas prieš žurnalistų kameras buvo tvirtas: viskas – pagal planą, „Valstybinių miškų urėdija“ registruojama, tuo kaip tik ir besirūpinantys tądien tie, kurių spaudos konferencijoje nėra.

Viceministras Martynas Norbutas džiaugėsi ir katinais, t.y. Katinų kaimu (Panevėžio r.), kuriame ir turinti įsikurti VĮ „Valstybinių miškų urėdija“.

Na, jei kam kelia įtarimų tas Katinų kaimas su visa infrastruktūra, pradžioje, regis, bus atsigręžiama į slauną miestą Kauną, kur nuo seno yra Lietuvos miškotvarkos institutas, kuriame skubos tvarka įsikūrė Valdas Kaubrė, iš kur, kaip sako maldaknygės, jisai eis visų gyvųjų ir mirusiųjų miškininkų teisti. Atsiprašau, jokių teismų nebus, bus tik konkursai, kuriuose laimi tie, kurie gali… Atsiprašau, taip sakyti taipogi nenorėčiau, nes nei Valdo Kaubrės, nei Donato Dudučio spaudos konferencijoje juk nebuvo. Tad apie juos – šventa byla, t.y. tyla.

Tačiau ir tyla gali būti iškalbinga, nes nugirdus, jog apie 300 miškininkų atsisako dirbti valstybiniuose miškuose (ar kontorose – jų labui), nejučia pašiurpsti… Kas laukia valstybinių miškų?.. Geriausia būtų, pasak slaptojo plano, kad „Valstybinių miškų urėdija“ nesugebėtų dirbti, tada reikės (kaip ir dėl bankų) kreiptis į skandinavų verslininkus: padėkite, perimkite Lietuvos valstybinius miškus, mūsų miškininkai nieko nesugeba-ba-ba…

Juk Martynas Norbutas, kalbėdamas apie konkursą dėl naujojo „Valstybinių miškų urėdijos“ vadovo, aiškiai užsiminė, jog sąlygos keičiamos: miškininku būti neprivalai. Mat naujojo konkurso sąlygose atsiranda tokia išlyga: įmonės, kuri korporaciniu pobūdžiu valdo kitas įmones, vadovas gali dalyvauti konkurse.

„Taip sušvelninsime sąlygas, kad didelių įmonių didelių departamentų vadovai galėtų dalyvauti konkurse. (..) Manome, jog kovo pabaigoje, balandyje jau turėtume turėti naują vadovą“, – spaudos konferencijoje kalbėjo aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

Jam antrino AM Gamtos apsaugos ir miškų departamento Miškų politikos skyriaus vedėjas Nerijus Kupstaitis: „Jokios grėsmės, dėl ko pertvarka galėtų strigti, nėra. Kardinalių pavojų neįžvelgiu. Esminės veiklos sąlygos nesikeičia. Kalbame apie veiklos optimizavimo procesą įmonės viduje. Netgi tęstiniai projektai eina toliau…“

„Žaliajam pasauliui“ pasiteiravus ar viešojoje informacinėje erdvėje konstatacijos, jog dėl pertvarkos kai kurios urėdijos jau 2017-ais prarado apie po 500 tūkst. eurų, Martynas Norbutas pakreipė kalbą, jog išeitinės kompensacijos daug pareikalaus… Tačiau kokią sumą sudarys tos kompensacijos, girdi, paaiškės artimiausioje ateityje.

Tad nesunku konstatuoti, jog Aplinkos ministerijoje dėl reformų kaštų nesigilinama. Kaip tame liaudiškame sakyme: reikės pinigų – bus!.. Garsiojoje Valdyboje – ekonomistai, miškininkų balso Dangui nereikia…

Svarbu sutikti ir įtikti. Kam? Ateitis tuoj parodys?

Juk Martynas Norbutas patvirtino: Valdo Kaubrės pavaduotojais jau dirba tie patys – Rimantas Prūsaitis ir Valdas Vaičiūnas.

„Turi būti žmonių, kurie žino veiklą, kitaip nebūtų galima užtikrinti tęstinumo. Jie žino visus procesus ir dabar dalyvauja įmonės strategijos kūrime“, – kalbėjo Martynas Norbutas.

Katinai?.. Palaukite, juk ateis kovas!.. Tada viskas ir paaiškės…

Augusto Uktverio nuotrauka