Augustas UKTVERIS

Ugdanti gamtinė aplinka

Projektas „2023 metų Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas“

Konferencijos metu

Gamtai draugiškų žmonių, bendruomenių, įmonių, įstaigų ar organizacijų rate esama daug gražių tradicijų. Viena jų, gal ir nevadinama tradicine, tačiau jau daug metų vykdoma švietimo įstaigų žaliosios aplinkos konkursas. Jį inicijuoja Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyris. Jame ekologės pareigose dirbanti dr. Ona Motiejūnaitė – esminė šio konkurso vedlė. Žinoma, konkursas – tai atskiras projektas „2023 metų Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas“ (finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė). Projektą šiais metais vykdė Žaliosios politikos institutas, projekto vadovė Lina Ručinskienė.

Konkurso baigiamajame etape dalyvavo 15 įstaigų.

Konkurso vertinimo komisija: Vytautas Račkauskas – Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyrio vedėjas (pirmininkas); Vaiva Gudienė – Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyrio aplinkos apsaugos inžinierė; Ona Motiejūnaitė – Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus Aplinkos apsaugos programų ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė; Kęstutis Turonis – Lietuvai pagražinti Vilniaus draugijos narys; Regina Juodkaitė – Vilniaus universiteto botanikos sodo Vingio parko vadovė; Ieva Budraitė – VšĮ „Žaliosios politikos instituto“ direktorė projektinei ir tarptautinei veiklai; Lina Ručinskienė – VšĮ „Žaliosios politikos instituto“ projektų vadovė (konkurso koordinatorė); Vaiva Didžiulytė – VšĮ „Žaliosios politikos instituto“ viešųjų ryšių specialistė (konkurso koordinatorė).

… Metams baigiantis tradiciškai sumuojami veiklos rezultatai. Apie juos ir buvo kalbama konferencijoje, surengtoje 2023-11-16 Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje. Joje tądien buvo per 60 dalyvių iš dvidešimties sostinės įstaigų. Beje, aplinkosauginė konferencija, kaip liudytų jos pavadinimas („Aplinkos tvarumas ir žaliųjų edukacinių erdvių naudojimas klimato kaitos kontekste“), buvo kiek ir išplėstinio turinio.

Apie aplinkosauginės veiklos metmenis atidarant šią konferenciją kalbėjo Žaliosios politikos instituto direktorius Remigijus Lapinskas.

Jis pradžioje dėkojo Vilniaus miesto savivaldybės administracijai, asmeniškai Onai Motiejūnaitei, kad tokie šaunūs konkursai yra vykdomi.

„Žaliosios politikos institutas jau veikia 12 metų. Mūsų pačių lėšos sudaro pagrindą mūsų veiklai. Tuo mes gal ir skiriamės nuo kitų – esame visiškai nepriklausomi. Tad esame ir laisvi vykdant projektą „2023 metų Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas“. T. y. vadovaujamės moksliniais argumentais (tiek siejant veiklą su žiedine ekonomika, tiek su biomasės panaudojimu, tiek tvarkant atliekas, ir t. t.), kartu siekiant konkrečių rezultatų. Kad ir žalesnės, gražesnės edukacijai pasitarnaujančios erdvės. Imamės ir visuomenei pasitarnaujančių akcijų valant užterštą gamtinę aplinką. Kasmet organizuojame ir Nacionalinį aplinkosaugos egzaminą, kuriame dalyvauja tikrai gausus būrys ne vien moksleivių, pedagogų, o ir kitų visuomenės sluoksnių atstovų.

Sveikinu tuos, kurie, vykdant projektą „2023 metų Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursas“, iš tikro pasiekė gražių rezultatų. Jūs esate sostinės šviesuomenė. Džiaugiuosi nenuilstančia Ona Motiejūnaite, linkiu visai Vilniaus valdžiai ir toliau skirti deramą dėmesį žaliosioms erdvėms, kurios visada yra ir draugiškos gamtinei aplinkai, ir sveikatinančios, ir edukacinės“, – kalbėjo Remigijus Lapinskas.

VšĮ „Žaliosios politikos instituto“ direktorė Ieva Budraitė projektinei ir tarptautinei veiklai savo pranešimu („Klimato krizė. Kodėl apie ją sunku kalbėti su skeptikais“) tarsi kvietė aktyviai diskusijai.

Neda Žutautaitė, „Žinių ekonomikos forumo“ direktorė pateikė kai kuriuos naudingus patarimus taikant aplinkosauginio švietimo metodus.

Kavos pertraukėlės metu visi galėjo pabendrauti neformaliai, kartu ir susipažįstant, pateikiant kai kurias praktines pastabas, klausimus kolegėms(oms). Šias pastabas ar pasiūlymus visų veiklai, kaipo patyrimų erdves, po kavos pertraukos bendrino Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro vadovas Šarūnas Gerulaitis („Žaliosios edukacinės erdvės mokyklų aplinkoje“).

Konferencija, užtrukusi keletą valandų, baigėsi įspūdingu geriausiųjų dalyvių pagerbimu (regis, pagerbti buvo visi salėje esantys). Dr. Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybė) ir Lina Ručinskienė (Žaliosios politikos institutas) apibendrino sostinės švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkursą, skelbė nominacijas, teikė apdovanojimus.

Beje, įgyvendinant konkurso veiklas: 1) būta susitikimų su konkurse dalyvaujančių įstaigų pedagogais žaliosiose edukacinėse erdvėse; 2) parengtas leidinys „Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliosios edukacinės erdvės“; 3) organizuoti du seminarai konkurso dalyviams; 4) susipažinta su VDU botanikos sodo augalų ekspozicija, edukacine veikla šiame sode; 5) susipažinta su Verkių ir Pavilnių regioninių parkų Lankytojų centro ekspozicija, Verkių rūmais ir parku.

Tad metams ritantis pabaigos link, atėjo metais ir konkurso dalyvių apdovanojimams. Dar gerokai anksčiau ne kartą dairytasi ir po švietimų įstaigų gamtinę aplinką. Kaip sakė komisijos narys Kęstutis Turonis (atkūrus nepriklausomybę dirbęs sostinės savivaldybės administracijoje Aplinkos apsaugos vedėjo pareigose), visada žavi, kai sutvarkytoji ir puoselėjama gamtinė aplinka pasitarnauja ir mokymui, ir ugdymui. Kita vertus, tie, kurie nuo jaunų gyvenimo dienų yra įpratę matyti harmoniją tarp žmogaus veiklos ir gamtinės aplinkos, turi puikias galimybes būti draugišku gamtai bei žmogui tolimesniuose gyvenimo vingiuose.

***

Nominacijoje „Gamtai draugiškas darželis“ padėką ir dovanų krepšelį pelnė l/d „Žolynas“.

Nominacijoje „Mažieji miško vaikai“ padėką ir dovanų krepšelį pelnė l/d „Voveraitė“.

Nominacijoje „Žalioji sveikatos sala“ padėką ir dovanų krepšelį pelnė l/d „Sveikuolis“.

Nominacijoje „Žaliųjų edukacinių erdvių startuolis“ padėką ir dovanų krepšelį pelnė l/d „Pasaka“.

Nominacijoje „Gamtos bičiuliai“ padėką ir dovanų krepšelį pelnė l/d „Pušynėlis“.

Nominacijoje „Gamtos mokslų mylėtojų mokykla“ padėką ir dovanų krepšelį pelnė Vilniaus Lazdynų mokykla.

Nominacijoje „Žalioji mokykla be sienų“ padėką ir dovanų krepšelį pelnė Vilniaus Juzefo Ignacijaus Kraševskio gimnazija.

Trečiąją vietą sostinės švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse pelnė (padėka, diplomas ir dovanų krepšelis) l/d „Pilaitukas“.

Trečiąją vietą sostinės švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse pelnė (padėka, diplomas ir dovanų krepšelis) l/d „Papartis“.

Antrąją vietą sostinės švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse pelnė (padėka, diplomas ir dovanų krepšelis) Markučių lopšelis-darželis.

Antrąją vietą sostinės švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse pelnė (padėka, diplomas ir dovanų krepšelis) l/d „Viltenė“.

Pirmąją vietą sostinės švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse pelnė (padėka, diplomas ir dovanų krepšelis) l/d „Vaidilutė“.

Pirmąją vietą sostinės švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse pelnė (padėka, diplomas ir dovanų krepšelis) Verkių mokykla-daugiafunkcis centras.

Vilniaus miesto žaliųjų erdvių ambasadoriaus nominaciją pelnė (taipogi – padėka, diplomas ir dovanų krepšelis): Volungės mokykla-darželis; lopšelis-darželis „Žilvinėlis“.

***

Augusto Uktverio nuotraukos