Janina VASAITIENĖ
Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijos biologijos mokytoja, gamtosauginės veiklos koordinatorė
Tu mums rūpi, protėvių Žeme!
KMAIK doc. dr. Vidmantas VERBYLA pasakoja apie invazines rūšis
„…Eini tu kviesdamas baltų bijūnų šventėn,
ir daigui – gimk, ir lapui – auk, ir paukščiui – skrisk – tari,
nuo pumpurų kiečiausios luobos krenta,
ir giesmę pradeda pirmasis vyturys…“
(Bernardas Brazdžionis „Pavasario kelionė“)
Šiais Bernardo Brazdžionio žodžiais prasidėjo Gamtos savaitė Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijoje, kuri penktus metus iš eilės pelnė Žaliąją vėliavą. Kaip ir kiekvienais metais, gimnazijos bendruomenė įvairius renginius ir akcijas skyrė Pasaulinei Žemės dienai paminėti. Buvo organizuojami gamtosauginiai renginiai, pamokos – netradicinėse erdvėse, vyko diskusijos aplinkosauginėmis temomis.
Tad kovo 18 dieną dalis gimnazijos mokinių pradėjo Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje (KMAIK), kur dalyvavo pamokoje „Ar žinai kokią informaciją gali rasti skaitmeniniuose žemėlapiuose?“. Gimnazistai mokėsi rasti informaciją apie saugomas teritorijas, apie Gražiškių apylinkių reljefą. Docentas dr. Vidmantas Verbyla, tyrinėjantis sumedėjusių augalų genetiką ir selekciją, pasakojo apie invazines augalų rūšis Lietuvoje, pristatė KMAIK studijų programas. Vėliau mokiniai vyko į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) anatomijos muziejų, kur studijavo ne tik žmogaus vidaus organus, bet ir sužinojo apie jų patologijas, analizavo, kaip žalingi įpročiai veikia plaučius, kepenis.
… Pempės ir atbundančios gamtos dieną Vištyčio regioninio parko grupės administratorė Živilė Grimailaitė padovanojo pamokas „Nameliai sparnuočiams“, kurių metu gimnazijos moksleiviai buvo supažindinti su inkilų gyventojais bei paukštelių namų gaminimo taisyklėmis. Šią dieną 6 klasės mokiniai pristatė savo kūrybinį darbą iš antrinių žaliavų „Saulės sistema“. Pijus Janušauskas, sukonstravęs „Saulę“, pasakojo, kaip sekėsi gamybinis bei kūrybinis procesas, kiti mokiniai pasakojo apie pagamintas planetas, išskyrė Žemę, kaip ypatingą, gražiausią Saulės sistemos planetą.
Gimnazijos bendruomenei savo tiriamąjį darbą „Kaip nustatyti, ar maisto produktuose yra krakmolo“ pristatė 7 klasės mokiniai, tiriamąjį-kūrybinį darbą iš atliekų kūrybinėse dirbtuvėse pristatė I gimnazijos klasės mokinės Emilija Janušauskaitė ir Augustė Dvarvydaitė. Merginos ne tik aiškino, kaip vyksta kvėpavimo procesas, o ir kartu su norinčiaisiais gamino iš antrinių žaliavų kvėpavimo modelius, kuriuos mokiniai galėjo parsinešti į namus ir pademonstruoti tai šeimos nariams.
Didžiulio pasisekimo sulaukė 5 klasės mokinių, gamtos būrelio narių Emilijos Vasiliauskaitės ir Austėjos Pilipavičiūtės tiriamasis darbas „Kaip pasigaminti tvirtus muilo burbulus?“.
… Išaušo Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. 1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena, taip šią dieną pradėjo ir pasveikino gimnazijos Gamtosauginio komiteto pirmininkė, abiturientė Gabija Žalkauskaitė. Mažieji gimnazijos mokinukai, vadovaujami bibliotekininkės Dovilės Marcinkevičiūtės ir savo mokytojų, šią dieną paskelbė „Gamtadieniu“. Jie rengė pranešimus apie paukštelius, deklamavo eilėraščius apie paukščius ir gamtą, iškėlė inkilėlius prie mokyklos. Vyresnieji Pasaulinę Žemės dieną sugužėjo į Vištyčio regioninį parką. Atvyko ne tuščiomis – sparnuočiams padovanojo daugiau kaip 10 savo rankomis pagamintų inkilų (mokytojas V. Griučkiūnas). Taip pat šioje šventėje – akcijoje dalyvavo ir Valstybinių miškų urėdijos Kazlų Rūdos regioninio padalinio atstovai, kurie padovanojo net 40 inkilų. Iš viso šio renginio metu buvo iškelta apie 50 inkilų! Po atlikto gero darbo gamtai visi kartu vykome į Šilelio stovyklavietę, kurioje inkilų kėlimo šventės dalyviai vaišinosi gardžia grikių koše ir Vištyčio pievų arbata. Indus naudojome savus, naminius. Tvarumas privalo virsti kasdienybe.
… Gamtos savaitės pabaiga – Pasaulinė vandens diena – buvo paminėta ypatingai. Žinant, kad vanduo yra būtinas gyvybei, kad gyvybė Žemėje kilo iš vandenyno, kad žmogus be maisto išgyvena savaites ar net mėnesius, tačiau be vandens gali mirti per keletą dienų, kad vanduo sudaro didžiausią žmogaus
organizmo dalį – apie 60-70 procentų, net filosofo R.V. Emersono žodžius („Viskas gamtoje turi visas gamtos galias – viskas padaryta iš vienos slaptos medžiagos, į tai įeina viskas, kas natūralu, jūs – taip pat…“), norėjosi iššifruoti savaip, remiantis visais gamtos ir tiksliaisiais mokslais. Kuo daugiau mes pažįstame gamtos dėsnius, tuo labiau mums neįtikėtini jos stebuklai.
… Gamtos savaitė baigėsi netradiciniu renginiu – gamtos ir tiksliųjų mokslų konkursu „Gamtos valdovai – 2024“. Šis renginys, išaugęs į rajoninį, išsiskyrė tuo, jog sukvietė 7-8 klasių komandas į Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centrą – muziejų. Gimnazijos mokytojos Janina Vasaitienė bei Gintarė Zdanavičienė, kartu su muziejaus etnologu Andriumi Milinkevičiumi, organizuodami šį konkursą tikėjo, jog daugeliui mokinių tai bus startas į Žemėje ir Visatoje vykstančių reiškinių pažinimą, tyrinėjimą, suvokimą apie neatsiejamus gyvosios ir negyvosios gamtos ryšius.
Juk Gamta yra nedaloma – geriau ją pažinsime bei suprasime, jei į visus gamtos mokslus žvelgsime kaip į tarpusavyje susijusius. Tokiais žodžiais konkursą pradėjo Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijos Bartninkų Jono Basanavičiaus skyriaus III B klasės gimnazistai Titas Šūmakaris ir Arijanda Inkrataitė.
… Nepaprastoje, didingoje muziejaus aplinkoje, skambant fortepijono muzikai, prasidėjo konkursas. Mokyklų komandų mokiniai pritaikė turimas gamtos ir tiksliųjų mokslų žinias. Jie ne tik vieni kitus įkvėpė, bet ir „pasimatavo“ žinias. Konkurse dalyvavo net aštuonios rajono mokyklos, nugalėtojais tapo Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos mokiniai.
Manome, kad kitais metais šis konkursas vėl sukvies mokinius ir jų mokytojus ne varžytis, parodyti, kaip ūgtelėjo žinios, bet ir pasidalinti mintimis ir darbais, kaip kiekvienas iš mūsų gebame gyventi tvariau, kaip saugome Žemės išteklius.
Turime nepamiršti B. Paskalio žodžių „Kas yra žmogus gamtoje? Niekas prieš begalybę, viskas prieš nieką, centras tarp visko ir nieko.“ Ir anot Janinos Degutytės, „..Laiko žmogų kaip žvaigždę Žemė ant savo delno“.
Janinos Vasaitienės nuotraukos
Ugnės Šuliauskaitės nuotraukos