Alma BŪDVYTIENĖ
Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos Varnių RPG Gamtos mokyklos specialistė

Tobulėjimas gamtinėje aplinkoje

Ant ledo visada smagu

Senoliai kadaise bus pastebėję, kad, antrajam metų mėnesiui stojus, pasikeičia vyraujančio vėjo kryptis. Vis dažniau jis ima pūsti iš pietvakarių – lygiai taip pat, kaip ir vasarą. Tačiau kartais, aštrokai blokšdamas saują snaigių į akis, toks vėjas vasarį net ašaras išspaudžia. Todėl ir sakoma: „vasaris – ašaris“. Tuo įsitikino varniškiai trečiokai, visą dieną turiningai praleidę Gamtos mokyklos užsiėmime. Vaikai suprato, kad kalendorius jau skaičiuoja paskutines žiemos dienas. Vis tik vasaris dar daug kuo ypatingas – gamtoje jis, nors ir trumpas, bet su ryškiu charakteriu, dovanojantis žiemą ir pavasario nuojautas. Nors orai nelepina saule, net ir apniukusią dieną viską taiso vis ilgiau trunkanti dienos šviesa, taip pat jau kurį laiką pavasariškai gieda didžiosios zylės. Vasarį, net tada, kai gerokai šalta, suokia girios paukščiai lipučiai, linksmiau ulba bukučiai, o vakarais pradeda skardenti naminės pelėdos. Sniegas tampa tarytum baltąja knyga, kurioje rašomi žvėrių ir paukščių pėdų raštai.

Pasvarstę, nuo kurio galo reiktų tokią knygą skaityti, vaikai nusprendė, kad patiems žvėrims paliekami pėdsakai gal ir nėra tokie svarbūs, ypač vizualioji jų išraiška. Žvėrys į pėdas nežiūri – jie jas skaito ir pažįsta nosimi. Štai vilkai, ypač eidami per žmonių kelius, per pavojingas, atviras vietas, uosdami žengia priekyje esančio žvėries pėdomis. O žmonėms žvėrių pėdos svarbios.

Sužinoję, kad vasario mėnesį minima Pasaulinė pelkių diena, pasikartoję jau turimas žinias apie tai, kas yra pelkė, kaip ji susidaro, kokią naudą duoda gamtai, mažieji gamtininkai patraukė į pelkės paieškos žygį. Čia pat plytinti Debesnų pelkė tarsi nematoma ranka vedžiojo vaikus po savo puslapius ir uždavinėjo suktas mįsles apie slypinčias pėdsakų paslaptis. O kur dar natūrali pelkės čiuožykla su savo šelmiškais malonumais!

Grįžę iš žygio, trečiokai pasikartojo žinias apie savo šalies istoriją, svarbias datas, žmones, simboliką ir susikovė žinių viktorinoje „Ką aš žinau apie Lietuvą“, skirtoje Vasario 16-osios šventei paminėti. Pasirodo, trečiokai yra tikri savo krašto patriotai, nes puikiai atsakinėjo į klausimus ir džiaugėsi rezultatais. Sakoma, kad per Grabnyčias (vasario 2 d.) jau pakvimpa pavasariu, nubąla beržų tošis, o gaidys gaudo nuo stogo varveklių lašus. Šią dieną bažnyčiose šventinamos graudulinėmis ar grabnyčinėmis vadinamos žvakės, kurios vėliau uždegamos užėjus audrai ar perkūnijai, padėsiančios apsisaugoti nuo audrų ir ligų. O, jei tos žvakės dar ir savomis rankomis padarytos, tai turėtų saugoti keliskart stipriau, nusprendė vaikai ir kibo į žvakių liejimo veiklas.

Nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją ir kasdieninį maistą – duoną. Tad, dienos pabaigoje prie laužo aptarė veiklas, virė pamėgtą eglių spyglių arbatą ir kepė skautišką duonelę, šoko žemaičių krašto Užgavėnių šokius ir nusprendė, kad atėjo laikas tarti stebuklingus žodžius – žīma žīma, biek iš kīma!

Vaida GEDMANTIENĖ, Arūnas GEDMANTAS

***

Susipažinote su vieno užsiėmimo aprašymu Varnių regioninio parko Gamtos mokykloje, kuri nėra įprasta mokykla. Veiklų per vieną 8 valandų mėnesinį užsiėmimą mokytojai prigalvoja daug įvairių dalykų, saistydami ir gamtines temas, ir liaudies tradicijas, kurias stengiamės puoselėti bei saugoti.

Gamtos mokykloje organizuojamuose NVŠ užsiėmimuose jūsų vaikų laukia daug gamtos, tyras oras, savęs išbandymai ir nauji atradimai bei tikras bendravimas. Gamtos mokykloje sudaroma galimybė sustoti, būti gamtoje, stebėti gyvūnus, augalus, gamtos reiškinius, pažinti vertybes, aktyviai dalyvaujant pažinimo, mokymosi procese. Mokymasis netradicinėje aplinkoje padeda atrasti patrauklią veiklą, įgyti kiekvienam būtinų asmeninių, socialinių ir kultūrinių kompetencijų.

Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijoje, kuriai nuo pernai metų priklauso Varnių regioninis parkas, veikia net trys Gamtos mokyklos: Žagarėje, Jautmalkėje (Kurtuvėnų RPG) ir Varniuose.

Varniuose vykdomos neformaliojo vaikų švietimo programos „Jaunieji gamtos tyrėjai“ – 1-4 klasių moksleiviams ir „3P – pažinti, pakeliauti, pamatyti“ – 5-8 klasių moksleiviams, kurias akreditavo Telšių r. savivaldybės administracija, finansuoja programas Telšių ir Šilalės r. savivaldybių administracijos. Už skirtą NVŠ krepšelį yra galimybė pakeliauti po saugomas teritorijas, susipažinti su kaimyninių regioninių parkų ir rezervatų direkcijų lankytojų centrais, apžiūrėti jų ekspozicijas, dalyvauti teminiuose edukaciniuose užsiėmimuose.

Gamtos mokyklos tikslas – ugdyti ir tobulinti moksleivių gamtamokslines kompetencijas natūralioje gamtinėje aplinkoje. Suteikti žinių apie artimiausią supančią gamtinę aplinką ir jas gilinti. Skatinti norą pažinti, tirti, stebėti gamtoje vykstančius reiškinius bei skatinti moksleivių fizinį aktyvumą, kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, nepriklausomai nuo oro sąlygų.

Naujienas ir veiklas Gamtos mokykloje galite stebėti socialiniame tinkle https://www.facebook.com/Varniu-regioninio-parko-Gamtos-mokykla, susidomėję kreipkitės ir darbuotojai noriai jus supažindins su Varnių regioniniu parku, jo gamtinėmis, istorinėmis, architektūrinėmis, sakralinėmis vertybėmis, pageidaujant palydės ir pasirinktu maršrutu.

Autorės archyvo nuotraukos