Rasa GRAŽIENĖ
Anykščių regioninio parko vyriausioji ekologė

„Švarinkime Šventosios upę – 2017“

Tradicinė moksleivių vasaros stovykla - akcija

Irkluojame vorele... (Andriaus Falkausko nuotrauka)

Šiemet buvo surengta jau 15-toji Anykščių regioninio parko direkcijos organizuojama tradicinė moksleivių vasaros stovykla – akcija „Švarinkime Šventosios upę – 2017“.

… Nors visą naktį lijo, nors oras nežadėjo nieko gero, į Anykščių regioninio parko lankytojų centrą rinkosi linksmai nusiteikusios moksleivių komandos iš A.Vienuolio progimnazijos, Troškūnų K. Inčiūros gimnazijos, Kavarsko pagrindinės mokyklos-daugiafunkcio centro bei Anykščių kūno kultūros ir sporto centro.

Stovyklai ruošėmės labai atsakingai. Saugiai išplaukti ir stovyklauti mums padėjo patys ištikimiausi moksleivių pagalbininkai – mokytojai Rasyte Gaidienė, Skaidre Kvietkauskienė, Regina Talačkienė, Miglė Stankūnaitė ir Bronius Vitkūnas! Moksleiviai išklausė saugos ir sveikatos instrukciją bei pirmosios pagalbos kursus, aptarėme stovyklos taisykles ir dienotvarkę.

Nuo Andrioniškio tilto pradėjome 3 dienų kelionę valtimis. Leidomės išbandyti Šventosios upės vandens trasą, turėdami aiškų tikslą – praplaukti valtimis Šventosios upės vandens trasa regioninio parko teritorijoje ir iš upės tėkmės bei užutėkių surinkti susikaupusias šiukšles! Išsidalinome didžiulius maišus atliekoms bei gumines pirštines ir, apsirengę gelbėjimosi liemenėmis, leidomės žemyn Šventąja.

Dar plaukdami iki Anykščių miesto pastebėjome, jog šiemet šiukšlių atrodo bus mažiau, nes kiekviena iš 5-ių valčių surinko tik po vieną 120 litrų talpos šiukšlių maišą. Didžiausios jų „sankaupos“ buvo prie nulūžusių medžių: plastikiniai bei stikliniai buteliai, įvairūs maišeliai, šampūno buteliukai, batai, vaikiški žaislai ir kiti ilgai „nesuyrantys objektai“. Tai buvo kuopiama jau už miesto, artėjant Kavarsko užtvankos link.

Rūpėjo mums ne vien tik darbas, o ir pramogos. Tam stovyklos vadovai (mokytojai) turėjo išradingai pasiruošti. Konkursai, naktiniai žygiai, sportinės, orientacinės varžybos, dainos, žaidimai prie laužo, moksleivių supažindinimas su parko gamtinėmis bei kultūrinėmis vertybėmis, galimybė susirasti naujų draugų, – tai ir vilioja moksleivius į šią stovyklą!

… Vakarop, pasiekę stovyklavietę, puolėme statyti palapines, kurti laužą ir gaminti vakarienę! Reikėjo pasidaryti ir stovyklos vėliavą, o kur dar komandų prisistatymai, susipažinimo žaidimai, „Originaliausios šiukšlės konkursas“. Gal labiausiai ir nekantriai visi laukė „Naujokų krikštynų“. Naujokai, praėję „išbandymų kelią“, turėjo duoti priesaiką: niekada nešiukšlinti, išmokti puikiai irkluoti valtį, greitai pastatyti palapinę, užkurti laužą ir, aišku, pabučiuoti stovyklos talismaną „Irklą“!

… Diena buvo nelengva, teko nemažai irkluoti. Tačiau visiems reikėjo susipažinti, visi žaidėme žaidimą „Super protas“, kur „bandėme“ ne tik savo galveles, bet ir kojelių miklumą. Prie laužo dainavome, žaidėme žaidimus. Tačiau stovyklos rytdienos dienotvarkėje įrašytos eilutės („7:30 – rytinė mankšta“,  „8:00 – pusryčiai, „8:30 – orientacinės varžybos Anykščių šilelyje“) kėlė intrigą. Stovykla – dar vienas savęs išbandymas, jėgų bei ištvermės patikrinimas. Kiekvienas moksleivis kažkuo išsiskyrė, kažkuo sužavėjo, visi mokėsi bendrauti, sukurti laužą, gaminti maistą, pastatyti palapinę ir sutvarkyti stovyklavietę, mokėsi irkluoti valtį, įgijo pasitikėjimo savimi ir komandinio darbo patirties!

… Antrą dieną, įsikūrę Peslių stovyklavietėje, jau buvome tikri draugai, savo draugystės tvirtumą išbandę ir naktiniame žygyje, ieškodami stovyklos „Lobio“…

Juk to ir stengiamės mokyti vaikus, aiškinti, kad ne žaidimai namuose prie kompiuterio, o būtent buvimas gamtoje, savo krašto pažinimas, bendravimas ir yra puikiausios vasaros atostogos!

… O šiukšlių šiais metais surinkome gerokai mažiau, nei prieš keletą metų. Tai labai džiugina! Tačiau dėkojame visiems 25-osios akcijos „Švarinkim Šventosios upę – 2017“ dalyviams, nes mes visi kartu atlikome labai svarbų darbą ir puikiai praleidome 3 vasaros dienas!

Rolando Lančicko, Dianos Martinavičiūtės, Andriaus Falkausko nuotraukos