Rita BALSEVIČIŪTĖ, Aukštadvario regioninio parko vyr. specialistė; Nijolė ČESNULEVIČIENĖ Onuškio Donato Malinausko gimnazijos mokytoja

Švari vasara – Spindžiaus miške

Misijos „Švari vasara ’22“ dalyvių grupelė Strėvos atokvėpio aikštelėje

Aukštadvario regioninio parko direkcija prisijungė prie iššūkio: vasarok, žingsniuok, rūšiuok. Misiją „Švari vasara ’22“ organizavo VšĮ Žaliasis taškas. Tai didžiausia atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje. Su organizatoriais buvo nuspręsta, kad renginys vyks Strėvos kaime, renkant šiukšles bus žygiuojama Žaliuoju taku.

Prie misijos prisijungė Aukštadvario, Onuškio Donato Malinausko, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijų moksleiviai, Trakų rajono savivaldybė, seniūnijos ir kiti dalyviai. Strėvos atokvėpio aikštelėje buvo pastatyta Žaliojo taško palapinė su puikia ekspozicija. Čia lankytojai registravosi ir susipažino su gaminiais iš perdirbtų žaliavų. Renginio organizatorės pasakojo, jog svarbu viską rūšiuoti, antraip mes uždedame gamtai tiesiog nepakeliamą naštą. Aukštadvario regioninio parko vyr. specialistė Rita Balsevičiūtė pasakojo apie parko vertybes, dėl žmonių abejingumo, gamtos teršimo kylančias problemas. Kartu paragino gyventi taupiau, prisiminti senelių patirtį, kuomet plastiką naudojo retai, tą patį dar daug kartų, o tekstilę sunešiodavo iki paskutinės skiautės, maisto nemėtydavo. Pažymėjo, jog Lietuvos regioninių parkų trisdešimties metų darbas jau duoda vaisius: lankytojai tampa sąmoningesni, mandagesni ir šiukšlių palieka mažiau.

Į renginį susirinko per 60 dalyvių. Didelis būrys žygeivių pajudėjo Spindžiaus mišku. Kai kurie dalyviai žygiavo ilgesniu keliu, o kiti kelionę trumpino. Daugiausiai šiukšlių (skaičiuojant kilogramais) surinko Onuškio Donato Malinausko gimnazijos moksleiviai (su mokytojomis Nijole ir Vida). Keliaudami jie atidžiai rūšiavo radinius, iš šiukšliadėžių iškuopė šiukšles. Miške aptikę milžinišką traktoriaus padangą tempė, o labai pavargę rideno. Žygio metu moksleiviai, žolininkės Ritos paraginti, skynė invazinio augalo gausialapio lubino žiedus. Jis stelbia kitus augalus, o sėklas platina gyvūnai. Tai antrasis misijos metu atliktas gerasis darbas gamtai.

Buvo smagu keliauti su šiais jaunais gamtos riteriais, kurie didžiavosi geru darbu. Visus pranokę, gavę daug pagyrų bei dovanėlių. Onuškiečiai žada ir toliau nenuleisti rankų, dalyvauti įvairiose akcijose ir renginiuose.  Visi misijoje dalyvavę moksleiviai ir kiti dalyviai organizatorių buvo apdovanoti atminimo medaliais, krepšeliais, gertuvėmis, pagamintais iš atliekų.

Malonu buvo  dalyvauti prasmingame  renginyje, keliaujančiame po Lietuvos regioninius ir nacionalinius parkus.

Nijolės Česnulevičienės nuotraukos