Vacys PAULAUSKAS
Garbės žvejys

Superprizas – nakvynė Ginučių malūne!

Įspūdis iš 22-osios Žiemos žūklės šventės „Mindūnai 2017“ (2017-02-24)

Šventės metu...

Tarp Lietuvos vardą garsinančių gyvenviečių ženklus vaidmuo tenka Mindūnams (Molėtų r.), esantys Labanoro regioninio parko teritorijoje. Jie nuo 1988 m. garsūs Ežerų žvejybos muziejumi. Ten pat galima aplankyti Antano Truskausko Medžioklės ir gamtos muziejų ir Molėtų krašto tradicinių amatų centrą. 2015 m. atidarytas naujas lankytojų traukos objektas – 36 m aukščio Mindūnų apžvalgos bokštas.

O šįkart – apie tai, jog kiekvieną žiemą poledinės žūklės mėgėjai ir jiems prijaučiantys skuba į tradicinę Žiemos žūklės šventę. Dar pridursiu, jog vasarą poilsiautojai džiaugiasi Ežerų švente.

Kibo sunkiai

… Apžiūrėjus meškeriojimo įrankių parodą išskubėjau ant Baltųjų Lakajų ežero ledo, kur tarptautinėse poledinės žūklės varžybose rungėsi meškeriotojai. Čia sutikau šių varžybų organizatorių, sportinės žūklės klubo „Ešerys“ pirmininką Sigitą Lukštą, kuris papasakojo, jog iš Molėtų, Anykščių, Utenos, Biržų, Ukmergės, Rokiškio, Vilniaus, Švenčionių, Širvintų, Jonavos miestų ir rajonų varžosi 62 vyrai, 6 moterys ir du vaikai. Tarp vyrų varžybose dalyvauja 4 meškeriotojai iš Latvijos. Prakalbus apie vaikus, S. Lukšta papasakojo apie kasmet „Ešerio“ klubo (kartu su Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Molėtų rajono policijos komisariatu) organizuojamas prevencines vaikų varžybas „Neužkibk“. Mokslo metams baigiantis Molėtuose esančiame Pastovėlio ežerėlyje varžybose dalyvauja apie 30-40 vaikų.

…Vos pasiekus varžybų sektorių, pavyko pašnekinti strategiškai patogioje vietoje meškeriojantį Dainų Ulevičių iš Biržų. Pasirodo, ešeriukai ir kuojytės kimba prastai. Žūklės varžybose jisai ne naujokas, paklaustas apie ankstesnius rezultatus pajuokavo: „Esu užėmęs 9 vietą, tais metais, kai Mazuronis ranką spaudė“.

Lieka pridurti, kad su 0,827 kg rezultatu ir šiemet biržietis meškeriotojas pateko į dešimtuką, o ranką jam spaudė Žuvininkystės tarnybos Prie Žemės ūkio ministerijos direktorė Indrė Šidlauskienė.

Nekaip žuvelės kibo ir Donatui Leišiui. Jis Žverno ežere sausio 28 d. poledinėse spiningavimo varžybose „Lydekai paliepus 2017“ sugavo 3,53 kg lydeką ir tapo nugalėtoju, o šiandien gero rezultato pasiekti nepavyks.

… Organizuoti aukšto lygio varžybas be rėmėjų sunku. Kasmet diplomais, taurėmis ir medaliais varžybų nugalėtojus ir prizininkus apdovanoja renginio partneris Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija (LKSKA) „Nemunas“. Geru žodžiu S. Lukšta mini UAB „Normark“, oficialų „Rapala VMC kompanijos“ atstovą, Molėtų medžiotojų ir žvejų draugiją, A. Paškevičiaus IĮ „Žūklė“. Žūklės varžybas parėmė UAB „Vaidaiva“, UAB „Atera“ ir visi kiti šiam renginiui neabejingi žmonės.

… Pavyko ant ledo žodeliu kitu persimesti su iš Anykščių atvykusia Agne Tveritnevaite. Meškeriojusi su seneliu vaikystėje jauna moteris prie žūklės grįžo paakinta draugų.

„Išvykau kartą su jais, pabandžiau ir žvejyba labai patiko. Poledinės žūklės varžybose Dusetose esu užėmusi trečiąją vietą tarp moterų. Kaip pavyks šiandien – nežinau. Rezultatas ne tiek svarbu – svarbu dalyvauti“, – kalbėjo žvejyba besimėgaujanti Agnė.

Šį sykį Baltųjų Lakajų žuvys jai kibo prasčiau. Tarp moterų ji buvo ketvirta.

Sveikinimai ir linkėjimai

Kaip visada, taip ir šį kartą netrūko darbo „Ežeriniu“ tapusiam renginio vedėjui Algirdui Breidokui. Kvietė šis „ežerų dievas“ priimti garbių svečių sveikinimus ir pats buvo pasveikintas. Savo linkėjimus susirinkusiems išsakė Lietuvos Respublikos Seimo narys Petras Čimbaras, Molėtų rajono savivaldybės meras Stasys Žvinys. Už pagalbą rengiant šventę „Mindūnai 2017“ meras pagarsino padėkas „Ešerio“ klubo nariams, tačiau jos liko neįteiktos. Taip meškeriotojai išreiškė nepritarimą mero nuostatai į ežerus grąžinti verslinę žvejybą.

Šiltai susirinkusius sveikino LKSKA „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis, Aplinkos ministerijos atstovas Laimutis Budrys ir ichtiologas dr. Egidijus Bukelskis, Molėtų r. savivaldybės administracijos Mindūnų seniūnė Virginija Salapėtienė. Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos direktoriaus pavaduotojas Sigitas Žvinys paskelbė organizuotos loterijos rezultatus. Superprizo laimėtojas apdovanotas nakvyne Ginučių vandens malūne su pirtimi.

Šiemet pirmą kartą šventėje dalyvavo Žuvininkystės tarnyba (ŽT) prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos, kuri Amatų centre rengė įdomius užsiėmimus vaikams, apdovanojo šauniausius. Šios tarnybos direktorė Indrė Šidlauskienė, prisistatydama susirinkusiems, papasakojo apie ŽT veiklą. Ji meškeriotojus ir visus norinčius pakvietė aplankyti ŽT cechus, kuriuose ištekliams atkurti ir gausinti veisiamos ir auginamos žuvys. Už nuopelnus mėgėjų žvejybai G. Šiukčiui ir S. Lukštai įteikusi specialius prizus ŽT direktorė dovanomis pagerbė varžybose geriausių rezultatų pasiekusius meškeriotojus.

Pagerbti nugalėtojai

Pasižymėjusius varžybose skelbė „ežerų dievas“ A. Breidokas, o nugalėtojų regalijas, prizus ir dovanas padalino S. Lukšta, A. Petrauskienė ir I. Šidlauskienė.

Didžiausią 0,348 kg žuvį pagavo Tomas Butkevičius iš Ukmergės.

Ekečių gręžimo varžybas laimėjo molėtiškis Tadas Paliukėnas.

Gaila, šį kartą vaikų varžybose dalyvavo tik du vaikai. Abu vienuolikmečiai, abu iš Molėtų. Varžybų „auksą“, pagavęs 0,568 kg žuvų, laimėjo Kajus Dadonas, o sidabro medaliu pasidabino Eligija Mackevičiūtė. Molėtų progimnazijos penktokas Kajus žūklės varžybose – ne naujokas. Jis, kaip ir jo tėtis, meškerioja nuo mažumės. Šiose varžybose žuvis gaudė avižėle su uodo trūklio lerva. Jaukinimui naudojant džiūvėsius, be ešeriukų jam kibo ir kuojos, tarp kurių papuolė viena šimtgraminė.

Tarp moterų nepralenkiama buvo 0,429 kg žuvų pagavusi Rima Švilpienė iš Utenos. 6 g mažiau svėrė „sidabro“ laimėtojos Danguolės Ramoškienės laimikis iš Anykščių. Bronzos medalį pelnė Snežana Gaidienė iš Molėtų.

Vos ne gramas į gramą kova vyko ir tarp vyrų. Nugalėtoju su 1,515 kg žuvų tapo molėtiškis Alvydas Šeikis. Antra vieta atiteko Simonui Juzėnui iš Anykščių, o didžiausia T. Butkevičiaus pagauta žuvis padėjo jam pelnyti bronzos medalį. Specialų prizą už didžiausią ešerį laimėjo G. Šiukščius.

… Kaip visada, į šią Šventę Mindūnuose suplūdo labai daug žmonių ir visų užimtumu buvo pasirūpinta. Įvairių varžybų ir atrakcijų buvo tiek daug, kad tam pačiam žmogui suspėti viską pamatyti trūko laiko. Įvairiomis spalvomis akį traukė, kvapais viliojo mugė, linksmai skambėjo saviveiklos kolektyvų muzika, o kur dar ant ežero ledo „bobos“ sukimas žieminiais tinklais gaudant stinteles arba šventinis Andriaus Rimiškio koncertas!

 

Vacio Paulausko nuotraukos