Eglė KIRLIAUSKAITĖ
Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Supaprastinti atliekų rūšiavimą

Inovatyvios talpos antrinių žaliavų rūšiavimui

Ar žinote, jog plastikas suyra tik per 500 metų? Šiandien pagaminama ir suvartojama net 20 kartų daugiau plastiko, nei prieš 50 metų, o iš 25 dviejų litrų plastikinių butelių galima pagaminti megztinį suaugusiam žmogui! Masinis pakuočių naudojimas antrinių žaliavų surinkimą ir perdirbimą pavertė viena didžiausių šių dienų aktualijų. Atsakymo į klausimą, kaip supaprastinti ir padidinti perdirbamų atliekų rūšiavimą, ieško projekto „isort“ komanda, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „LinkMenų fabrike“ kurianti rūšiavimo sistemą – inovatyvias talpas antrinių žaliavų rūšiavimui.

„Projektas prieš porą metų pradėtas Vilniaus dailės akademijoje (VDA). Kuriant kursinį studijų darbą gimė per 20 įvairių talpų, skirtų antrinių žaliavų rūšiavimui uždarose patalpose, vizualizacijų. Vėliau ši tema buvo tęsiama bakalaurinio darbo metu“,– pasakoja dabar jau buvę studentai, projekto „isort“, nariai.

Vienas iš kuriamų ir tobulinamų prototipų – „Spider bin“. Apklausus per 300 respondentų paaiškėjo, jog dauguma žmonių, rūšiuojant atliekas, naudoja paprastus maišus. Tad sumanyta sukurti „rėmą“ rūšiavimui naudojamiems vienkartiniams maišams. „Spider bin“ pakankamai universalus: kadangi yra lengvai sulankstomas, nenaudojamas užima mažai vietos, yra paprastai transportuojamas – jį patogu išsivežti į gamtą, tiesiog įsidėjus į bagažinę, arba pakabinti ant sienos, kad grindys po juo būtų lengvai valomos. Jis puikiai tiks ir festivaliams – sulankstomam rėmui nereikės daug vietos sandėliavimui ir transportavimui, o nudažytas specialiais dažais „švies“ tamsoje.

Nors šiuo metu VGTU „LinkMenų fabrike“ „Spider bin“ vis dar tobulinamas ir kuriami jo prototipai, ši inovacija jau sulaukė įvertinimo – praėjusiais metais gavo „Jaunojo dizainerio“ papildomą prizą produktų dizaino kategorijoje, o šiemet buvo apdovanotas tarptautinio „A’ Design Award“ konkurso sidabro medaliu.

„Norėjome išbandyti įvairias medžiagas, taip pat reikėjo atlikti stiprumo ir atsparumo bandymus. VGTU „LinkMenų fabriko“ komanda pasiūlė savo pagalbą – padarė vieną prototipą iš plastiko, atliko įvairius „rėmo“ stiprumo bandymus. Naudojamės „LinkMenų fabriko“ staklėmis, dažymo įranga“, – apie prototipo gamybos procesą pasakoja „isort“ atstovai.

,,Pirminis „Spider bin“ prototipo rėmas buvo pagamintas naudojant HPL (aukšto slėgio laminatą), todėl atsparus trinčiai bei lengvai plaunamas ir ekologiškas. Visgi pradžioje dėl netinkamai parinktų medžiagų prototipui trūko patvarumo. „LinkMenų fabriko“ specialistai ištyrė potencialius konstrukcijos pakitimus ir nustatė silpniausias gaminio mazgų vietas. Tyrimo metu buvo simuliuojamas konstrukcijos naudojimas ir pasiūlyti nauji tvirtinimo mazgai, kurie padidintų konstrukcijos patikimumą. Padarius pakeitimus gaminio konstrukciniame brėžinyje bei parinkus tinkamą medžiagą ir technologijas gamybai, pasaulį išvydo dar vienas „Spider bin“ variantas – plastikinis prototipas“, – apie gamybos procesą pasakoja VGTU „LinkMenų fabriko“ Mechanikos laboratorijos vedėjas Mykolas Bistrickas.

„isort“ komandos užmojai dideli – tikisi iki realių produktų išvystyti ir pradėti masinę gamybą ne tik „Spider bin“, bet ir kitų kuriamų prototipų, o, esant tokiam darniam ir abipusiai naudingam bendradarbiavimui su VGTU „LinMenų fabriku“, neabejoja, jog tai pavyks įgyvendinti greitu metu.

Turi idėjų ir tu? Laukiame visų, kurie nori kurti bei tobulinti savo projektus, inovacijų ir kūrybiškumo centre „LinkMenų fabrike“!

***

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) – inovatyvi aukštoji mokykla, ugdanti kūrybiškus ir kvalifikuotus specialistus. Naujausiuose „QS University Rankings: Emerging Europe and Central Asia“ reitinguose VGTU užima 45 vietą ir yra Lietuvos techninių universitetų lyderis. VGTU užtikrina šiuolaikines, į darbo rinką orientuotas studijas ir atlieka daugybę įvairių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbų – jie vykdomi 14 institutų, 3 mokslo centruose, 33 laboratorijose. Universitete veikia moderniausias Rytų Europoje Civilinės inžinerijos mokslo centras ir didžiausia Lietuvoje Mobiliųjų aplikacijų laboratorija. Turėdamas daugiau kaip 400 partnerių tarp užsienio aukštųjų mokyklų, VGTU suteikia plačias tarptautinių studijų bei praktikų galimybes.

Autorės archyvo nuotraukos