Silvija JUOZELSKYTĖ-VAIČIULIENĖ
Lietuvos dailininkų sąjungos Tekstilės sekcijos pirmininkė

„Sugrįžkim prie lino“

Tvarios šiuolaikinės meninės tekstilės katalogo pristatymas ir paroda Mielagėnuose

Sugrįžkim prie lino

2021 10 24 Mielagėnų (Ignalinos r.) bažnyčioje buvo pristatytas pirmosios profesionalių menininkių tekstilės rezidencijos „Sugrįžkim prie lino“ darbų katalogas ir paroda. Parodoje eksponuojami rugpjūčio mėnesį 9-18 d. vykusios tekstilės rezidencijos dalyvių sukurti darbai.

Darbų įgyvendinimui buvo naudojamos tik lininės medžiagos, lininiai siūlai, marginimui naudojami natūralūs, t. y. augaliniai dažai. Darbai eksponuojami po ilgo laiko duris vėl atvėrusiose naujose patalpose – Mielagėnų špitolėje. Neatsitiktinai pasirinktas toks katalogo pristatymo laikas, nes tokiu metu (spalio mėnesį) kadaise buvo minami linai, ruošiamas pluoštas verpimui. Spaliais vadinamos smulkios lino liekanos, kurios, minant linus, atšoka nuo sudžiūvusio augalo stiebo išorinės dalies.

Kataloge aprašoma vietovė, kurioje vyko tekstilės rezidencija. Pateikta daug vaizdinės medžiagos iš menininkių kūrybinio proceso. Rezidencijos idėja gimė iš noro atgaivinti linininkystės tradicijas. Juk kadaise Lietuva buvo linų kraštas, pirmavęs pasaulyje pagal jo eksportą. Dabar šio augalo ūkiai likviduoti prieš 20 metų, žaliavos perkamos iš užsienio, medžiagų išgavimo ar dažymo metodai pamiršti. Norisi juos atgaivinti.

Šešių menininkių (Silvijos Juozelskytės-Vaičiulienės, Austės Jurgelionytės-Varnės, Indrajos Kubilytės, Rasos Leonavičiūtės, Kristinos Šorienės ir Linos Vaišnytės) darbai buvo eksponuojami buvusioje Mielagėnų špitolėje. Tame pačiame pastate 60 metų veikė miestelio pieninė. Pieninei užsidarius ilgą laiką pastatas buvo virtęs sandėliu. Tai nėra sterili parodinė erdvė su nuglaistytomis lygiomis, baltomis sienomis. Tokia erdvė neįpareigoja, nevaržo menininkų, leidžia laisviau kurti didesnių formatų darbus. Darbai tarsi suauga su šia aplinka.

Kūrybinės rezidencijos vieta buvo parinkta neatsitiktinai – Ignalinos rajone, Guntauninkų kaime, krašte, kur lino apdirbimo tradicijos gyvavo nuo seno. Vos už dešimties kilometrų, Adutiškio miestelyje, dar iki šių dienų išlikę buvusio linų fabriko pastatai. Pati rezidencija vyko šimtą metų skaičiuojančioje sodyboje, kurioje yra dailės bei audimo studijos ir kūrybinė erdvė kluone.

Tekstilės menininkų rezidencijos Lietuvoje yra labai retas reiškinys. Tam, kad jų būtų rengiama kuo daugiau, Lietuvos kultūros Taryba ragina teikti paraiškas tokiems projektams įgyvendinti Utenos regione. Šiam projektui įgyvendinti ir buvo teikta tokia paraiška. Kultūros tarybos ekspertai ją įvertino vienais iš aukščiausių balų.

Numatytos tęstinės parodos: lapkričio mėnesį – Utenoje, gruodžio mėnesį – Visagine.

Projektą „Sugrįžkim prie lino“ remia Lietuvos kultūros taryba ir Ignalinos rajono savivaldybė.

Informaciniai partneriai: Ignalinos turizmo informacijos centras, Lietuvos dailininkų sąjunga, laikraščiai „Mūsų Ignalina“, „Švenčionių kraštas“, „Utenos apskrities žinios“.

Autorės archyvo nuotraukos