Greta STRAZDAUSKAITĖ
Mokytoja, dirbanti pagal ikimokyklinio ugdymo programą

„Šiukšlinukas ir rūšiuotukė“

Edukacinė valandėlė mažiesiems

Personažai: „Šiukšlinukas“ (mokytoja metodininkė Nijolė Satkauskienė) ir „Rūšiuotukė“ (mokytoja Greta Strazdauskaitė)

Atėjo šviesus ir gražus pavasaris… Norisi bėgti į gamtą ir joje praleisti kuo daugiau laiko. Ar gamtoje gera žaisti?.. Juk visi norime, kad aplink mus visus būtų švaru ir tvarkinga. Tad neatsitiktinai jau seniai vaikų pamėgti personažai „Šiukšlinukas“ (mokytoja metodininkė Nijolė Satkauskienė) ir „Rūšiuotukė“ (mokytoja Greta Strazdauskaitė) kovo 4-ąją kvietė mūsų ugdymo vyresniuosius kartu prisiminti atliekas, rūšiavimą. Pagaliau – padėti „Šiukšlinukui“ atsakant: kodėl negalima šiukšlinti lauke ar gamtoje? kaip vis dėl to reikia rūšiuoti atliekas?..

Pradžioje vaikai peržiūrėjo informacinį, animacinį filmuką apie išmanųjį robotuką. Jis priminė vaikams kaip reikia rūšiuoti atliekas, kaip atrodo rūšiavimo konteineriai, netgi pateikė statistiką apie tai, per kokį laiką suyra visos išmetamos šiukšlės ar atliekos. Vaikai puikiai įsisavino gautą informaciją. Atėjus „Šiukšlinukui“ bandė jam įrodyti: svarbu ir reikšminga nešiukšlinti gamtoje, nekaupti daugybės šiukšlių ir atliekų, kaip jas atitinkamai rūšiuoti ir išmesti į skirtingų spalvų konteinerius. Aktyviai vaikai įsitraukė į užduotį, kurios metu reikėjo surūšiuoti „Šiukšlinuko“ atsineštas atliekas. Visi tarpusavyje tarėsi ir aiškinosi kur konkrečią atlieką vis dėl to reikia išmesti. Tuo pačiu, visi kartu išsiaiškinome, jog kartais atliekos (atlieka – ne šiukšlė!) gali būti prikeltos antram gyvenimui, panaudotos net ir žaislui sukurti.

Tuo vaikai įsitikino grodami pagal „Netvarkos“ muzikinį įrašą, pasitelkiant iš antrinių žaliavų pasigamintais muzikos instrumentais.

Tokiomis edukacinėmis veiklomis, tikimės, vaikai ne tik supras kaip reikia rūšiuoti atliekas. Juk siekiama, kad kiekvienas iš mūsų jau nuo mažens suprastų: svarbu mylėti ir saugoti mūsų aplinką, nes tik tvarkingoje ir švarioje aplinkoje galėsime jaustis sveiki, laimingi!

Autorės archyvo nuotraukos