Diana RAKAUSKAITĖ
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja

Saugomų teritorijų sistema – šimtmečio laimėjimas

Karstinės įgriuvos (ežerėliai) Biržų regioniniame parke

Minėdama Lietuvos valstybės 100-mečio sukaktį, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos kovo 14 d. organizavo konferenciją „Saugomų teritorijų sistema – unikalus Lietuvos šimtmečio laimėjimas“. Konferencija vyko LR Seime, Kovo 11-osios salėje, kur suvažiavo apie 300 dalyvių iš visos Lietuvos.

Konferencijoje pranešimus skaitė ir dalyvavo Seimo nariai, mokslininkai, Aplinkos ir kitų ministerijų, nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų direkcijų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Konferencijoje buvo prisimintos saugomų teritorijų sistemos ištakos, buvo paminėti svarbiausi pasiekimai saugomose teritorijose. Taip pat saugomų teritorijų sistema, vienijanti 5 nacionalinius ir 30 regioninių parkų, rezervatus ir draustinius, Europos ekologinį tinklą Natura 2000, buvo pristatyta iš šių dienų pozicijų: kalbėjo mokslininkai ir specialistai, žurnalistai ir keliautojai.

Bene pagrindinė kiekvienos šalies priemonė kraštovaizdžiui, gamtai, vertybėms išsaugoti – saugomos teritorijos. Bet dar svarbiau – sukurti saugomų teritorijų sistemą. Daugelyje tarptautinių konferencijų akcentuojama, jog svarbu ne tik įsteigti saugomas teritorijas, bet ir užtikrinti vertybių apsaugą, pritaikyti jas lankymui.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, Lietuva jau turi originalią, įvairiapusišką, integruotą, veikiančią saugomų teritorijų sistemą, apimančią apie 17 procentų visos mūsų krašto teritorijos. Turime kuo pasidžiaugti, ką parodyti visuomenei.

Per pastaruosius 10-15 metų ypač pasikeitė nacionalinių ir regioninių parkų veidas. Nauji lankytojų centrai su moderniomis ekspozicijomis kviečia leistis gamtos takais. Apžvalgos bokštai atveria didingas kraštovaizdžio panoramas. Pažintiniai takai kviečia atrasti unikalius gamtos kampelius ir jų grožį. Smagu kopti į sutvarkytus ir pritaikytus lankyti piliakalnius, regyklas…

LR Seimas prisidėjo prie saugomų teritorijų sistemos sukūrimo, būtent čia gimė 4 nacionaliniai parkai, 30 regioninių parkų, keli rezervatai ir daugiau nei 100 draustinių. Tad LR Seimo Kovo 11-osios salė – tinkamiausia erdvė šiam svarbiam Lietuvos šimtmečio laimėjimui paminėti.

VSTT archyvo nuotraukos