Vida PAULAUSKIENĖ
Žagarės regioninio parko direkcijos vyr. specialistė projektų rengimui ir valdymui

„Propaguojame gamtos kalbą“

2020 m. bus vykdomas taip pavadintas Erasmus+ projektas

Žygyje po Žagarės regioninį parką

Baigiantis 2019 m. gavome malonią žinią: Erasmus + projektų atrankos komiteto sprendimu mūsų projektui „Propaguojame gamtos kalbą“ skirtas finansavimas.

Projektas „Propaguojame gamtos kalbą“ gimė siekiant plėtoti plastiko mažinimo idėją ir vienyti skirtingų šalių jaunimą prisidėti prie taršos mažinimo gamtos išsaugojimo vardan.

XXI amžiaus žmonijos pagrindinis uždavinys – išlikti. Mokslininkai perspėja apie pavojingus planetos pokyčius, kurie gali destabilizuoti viso pasaulio ekosistemas. Neapdairus žmogaus elgesys (nepagarba gamtai, šiukšlinimas, beatodairiškas gamtos resursų vartojimas) atsiliepia ekologinėmis katastrofomis, naujų ligų protrūkiais. 2015 m. gruodžio 12 d. įvykusi Jungtinių Tautų Paryžiaus konferencija (UNFCCC, 2016), tai – pirmasis tokio masto susitarimas žmonijos istorijoje, kai 195 pasaulio šalys sutarė mažinti klimato kaitą ir prisiėmė privalomus įsipareigojimus gamtai. Atsiliepdama į šį susitarimą, Žagarės regioninio parko direkcija jau nuo 2018 m. žengė ženklų žingsnį atsisakydama vienkartinių plastikinių indų visuose savo renginiuose, kviesdama tai daryti Lietuvoje ir kitus. Smagu, jog šiais metais Žagarės vyšnių festivalis tapo draugišku aplinkai – be vienkartinių plastikinių indų.

Projekto „Propaguojame gamtos kalbą“ tikslas – jaunimo atsakomybės prieš gamtą stiprinimas. Mūsų iniciatyva – kalba apie žalesnio gyvenimo idėjos nešimą tolyn. Kiekvienas, kurį ši žinutė pasieks, ja dalinsis su kitais. Siekdami išsaugoti aplinką ne tik sau, bet ir ateities kartoms, privalome daryti viską, kad mažiau šiukšlėmis niokotume gamtą.

Kartu su Žagarės gimnazijos komanda šiame mūsų projekte panoro dalyvauti gamtos bičiuliai iš Maltos (Nadur), Čekijos (Praha), Lousada (Portugalijos) ir Turkijos (Stambulas). Projekto įgyvendinimo metu jaunimas kalbės apie darnų ryšį su gamta, su gyvybe, su mumis pačiais, eis į gamtą, stebės ją, aiškinsis pragaištingus žmogaus veiklos padarinius gamtai, susijusius su didžiuliais kiekiais šiukšlių, analizuos savo šalių patirtis, susipažins su kitų šalių patirtimi. Vykdydami bendrą projektą kartu sieksime ir asmeninio indėlio. Ne veltui yra sakoma: jeigu nori keisti pasaulį – keisk save. Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti, kad atliekų būtų mažiau. Saugodami aplinką, prisidėdami prie ekologinių problemų sprendimo, saugome ne tik savo, bet ir ateities kartų gerovę. Tik veikdami kartu galėsime daugiau pasiekti. Mūsų projekto tikslas tiesiogiai siejasi su programos „Erasmus+“ tikslais.  Bendraudami tarpusavyje, jauni žmonės daug išmoks vieni iš kitų, o drauge nagrinėdami gamtos temas – aptars Europos Sąjungos ekologijos problemas, savo šalių kultūrų panašumus bei skirtumus. Džiugu tai, jog projekto partneriai turi labai skirtingą aplinką, gamtą, kultūras, vertybes. Jau susipažinimas su įvairia projekto partnerių aplinka, ekologinėmis problemomis, patirtimi projekto vykdytojams duos naudos, greta to, ką jaunimas projekto vykdymo metu pažins, patirs, tyrinės ir atras būdami gamtoje.

Autorės archyvo nuotraukos