Rimalda VITKEVIČIENĖ
Panevėžio „Minties“ gimnazijos mokytoja

Projektai, neturintys baigties termino

Ambasados kiemelyje. Centre – Švedijos ambasadorė Maria Christina Lundqvist (su vėliavėle)

Pamokos, kuri vėliau virto trijų mėnesių integruotu projektu, pradžia buvo vasario 5-ąją, kai Panevėžio „Minties“ gimnazijos technologijų, anglų kalbos ir geografijos mokytojos apsilankė Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje Švedijos ambasados ir Švedijos instituto parengtoje parodoje „Priimame iššūkį. Švedija ir Darnaus vystymosi darbotvarkė 2030“. Po parodos atidarymo ir tris savaites vykusio pasiruošimo pamokai – netradicinė integruota pamoka 1b gimnazijos klasės mokiniams toje pačioje Panevėžio viešojoje bibliotekoje („Žaliasis pasaulis“, Nr.9, 2019-03-07).

Minint Pasaulinę Žemės dieną, su pamokos tikslais, uždaviniais ir rezultatais buvo supažindinti ir kitų paralelinių klasių mokiniai bei pavaišinti švedų virtuvei būdingais kepiniais.

Vėliau buvo gautas Švedijos ambasados Lietuvoje kvietimas: balandžio 17-ąją apsilankyti ir pačioje ambasadoje Vilniuje. Tai ypač nudžiugino mokinius ir mokytojus. Tądien pirmiausia apsilankėme Seime, kur buvo atidaroma fotografijų paroda „Gyvenimo dėlionė – šeimos vaidmuo Švedijoje“.

Seimo narė ir parodos organizatorė Rūta Miliūtė mūsų gimnazistus pristatė kaip ypatingus parodos svečius: jaunus žmones, kurie kurs šeimas – mūsų krašto ateitį. Kartu su Švedijos ambasados darbuotojais ir Seimo nariais, gimnazistai apžiūrėjo Švedijos fotografų parodą, kurioje akcentuojama lyčių lygybė visuomenės gyvenime, darbe, šeimoje su vaikais. Po parodos atidarymo mūsų mokiniams buvo organizuota ekskursija po Seimą. Apsilankėme Konstitucijos, posėdžių salėse, kitose erdvėse, išgirdome Nepriklausomybės atkūrimo laikotarpio istorinių įvykių pasakojimą.

Po pietų viešėjome Vilniaus senamiestyje – Švedijos ambasadoje. Mus pasitiko ir su kiekvienu mokiniu asmeniškai pasisveikino pati ambasadorė Maria Christina Lundqvist. Ji domėjosi mūsų gimnazistų darbais, pomėgiais, teiravosi kaip patys mokiniai asmeniškai prisideda prie JT Darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo. Sužinojusi, kad gimnazistai dalyvaus visuotinėje aplinkos švarinimo akcijoje „Darom 2019“ , paprašė atsiųsti fotografijų. Ambasadorei padovanojome nertas Lietuvos ir Švedijos vėliavėles, paprašėme mūsų gimnazistų bendraamžei Švedijos moksleivei, pasisakančiai prieš klimato kaitą, Gretai Thunberg perduoti mūsų gimnazijos mokinių ir mokytojų laišką – padėką už  drąsą ir visų mūsų pažadinimą labiau rūpintis savo namais – Žeme.

Džiugu, jog turime mokinių, kurie beveik laisvai kalba angliškai. Tą jie parodė pokalbiuose su ambasadore ir kitais darbuotojais. Tą pačią dieną, prieš pietus, ambasadoje lankėsi ir mūsų šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė. Švečių knygoje matėme jos paliktą įrašą. Garbė svečių knygoje palikti savo parašą buvo suteikta ir mums.

… Vieni projektai baigiasi, kiti prasideda. Keičiasi jų pavadinimai, kryptys, adresai, organizatoriai ir dalyviai. Kol gyva Žemė ir mes – jos gyventojai – akcijos, projektai, renginiai, atlikti konkretūs darbai, skirti krašto gamtai, ištekliams tausoti, socialinei ir ekologinei žmonių gyvenimo gerovei puoselėti baigties termino neturi.

Autorės archyvo nuotraukos