Linas ŠEDVILAS
Varnių regioninio parko direkcijos vyr. specialistas kultūrologas

Prisimenant Pilėnus

Atjoja žirgais nuo piliakalnio viršūnės...

Saulėtą ir šaltą vasario 24 dieną Varnių regioninio parko direkcija, Bilionių seniūnija ir Žemaičių kultūros draugija pakvietė Žemaitijos krašto praeities istorijai neabejingus žmones kartu jau net septintą kartą paeiliui paminėti Pilėnų didvyrių tragediją.

Nors dėl spiginančio šalčio žmonių ir nesugužėjo daug, bet tarp svečių galėjai sutikti ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnįjį mokslo darbuotoją doc. dr. Gintautą Zabielą, kuris vasarą, pasitelkęs į draugiją Bilionių bendruomenės narius, būtent ant šio piliakalnio vykdęs archeologinius kasinėjimus aptiko sudegusios pilies rąstų, sudegusių grūdų, žmonių kaulų ir daug įvairiausių kitų radinių. Tai ištyrus jau tikriausiai galėsime drąsiai teigti, jog tikrieji Pilėnai lokalizuojami būtent ant Bilionių piliakalnio.

Sveikinimo kalbas be doc. dr. Gintauto Zabielos taip pat pasakė ir rajono šeimininkas Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas, Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas Stasys Kasparavičius, Bilionių seniūnijos seniūnė Loreta Daukantienė. Eiles deklamuoti ir galimybę pasisakyti suteikėme ir kitiems seniūnijos atstovams, svečiams, atvykusiems iš tolimesnių vietovių.

Kaip ir kiekvienais metais, paminėjimo pagrindinė puošmena – legendiniai žemaitukų veislės žirgai ir ant jų tvirtai įsitaisę balnuose raiteliai.

… Prasideda raitelių vedlio Vaidoto Digaičio ir jo komandos varžybos ant piliakalnio viršūnės. Nelengvoje žiedų rinkimo su ietimis rungtyje nugalėjo jaunuolis Viktoras iš Rietavo.

Kad ir degė laužas ant piliakalnio viršūnės, bet žvarbus vėjas neleido ilgai čia užsibūti. Todėl po raitelių įtemptų varžybų visi nusileidome į papėdę, kur buvusios etnografinės Jono Rupšlaukio sodybos kieme mūsų laukė verdama žemaitiška šiupinienė ir įvairūs užsiėmimai.

Šventėje ir pagyvenę, ir jaunimas turėjo ką veikti. Vieni su „Drujos“ ansambliečiais dainavo dainas, kiti kovinės ieties pagalba tikėjosi nukirsti kopūsto galvą arba išbandė rankos taiklumą šaudydami iš lankų. Bilionių bendruomenės moterys sudalyvavo savoje smagioje „žiemos olimpiadoje“.

Iššovus telšiškių atsivežtos patrankos salvei, grojant maršui, renginys baigėsi raitelių su žirgais palyda ir su viltimi kitąmet vėl čia visiems susiburti, kartu prisiminti narsių žemaičių kovą prieš pavergėjus.

Urtės Šedvilaitės nuotraukos