Augustas UKTVERIS

Prie lango į gamtos pasaulį

Atsigręžiant į projekto „Mano žalioji palangė“ baigiamąjį susitikimą Kairėnuose, Vilniaus universiteto Botanikos sode

Renginio VU Botanikos sode (Kairėnuose) metu

Dažnas, jau seniai uždaręs mokyklos duris, ima ir lepteli, jog už anų durų galėjo geriau išmokti pažinti augalą, gyvūną, nors ir gerai, kai jau žinai nors universaliai taikomą daugybos lentelę. Tačiau neretai kokią daugybos lentelę galima įtaisyti kad ir ant palangės. Žinoma, mokymo ar ugdymo įstaigoje dažnai tikrinamos dulkės, tad ant palangės įkurdinus ką nors nuostabesnio nei dulkė, gali susilaukti vizituojančių svetelių nusistebėjimo: kad kas nors neatsitiktų, palangės turi būti švarios, periodiškai dezinfekuojamos. Kaip ten bebuvę, tačiau mokymo ar ugdymo įstaigoje palangė gali ir mokyti. Įkurdini augalėlį ir gali stebėti, kaip gamta keičia tą palangę…

Šitaip mąsčiau neseniai susiruošęs į Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus (GEUS) kasmet Kairėnuose, Vilniaus universiteto Botanikos sode, organizuojama projekto „Mano žalioji palangė“ baigiamąjį susitikimą. Jame įteikiami apdovanojimai iš visos šalies susirinkusiems moksleiviams, jų pedagogams ar net ir tėveliams. Graži šventė prie žydinčių žiedų…

Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas Almantas Kulbis, prieš pradėdamas šiųmetinę šventę, auditorijos teiravosi: ar daug žiedų pamatė Kairėnuose. Kažkas, pasirodo, gal net skaičiavo pamatytuosius – 140! O gal čia tik proto ir liežuvio lankstumas?..

Kaip ten bebuvę, tačiau Almantas sakė, jog konkursas moksleiviams (ir darželinukams) „Mano žalioji palangė“ baigėsi, kaip ir ankstesniais metais, be pralaimėtojų, nors dalyvavo šimtai, o į Kairėnus buvo pakviesti patys, patys… Arba tie, kurie labiausiai įtiko reikliai komisijai.

„Argi pralaimėjo tie, kurie čia šiandien neatvyko. Juk visi bedė į žemę sėklytę, džiaugėsi kaip dygsta augalas, žavėjosi juo. Atvirai sakant, kai jau internetu buvo baigtas balsavimas, daugelis dar kėlė nuotraukas, norėdami parodyti kaip atrodo žalioji palangė jau dabar… Džiugu, jei toji žalioji palangė kai kur ir į daržą persikėlė“, – kalbėjo Almantas Kulbis.

Žaliąsias palanges kūrė ir ikimokyklinukai, ir įvairių klasių mokiniai iš šalies ugdymo įstaigų. Vis dėlto reikėtų pridurti: iš 780 pateiktųjų žaliųjų palangių apdovanojimui išrinkta 30.

„Ir patys mažiausieji, ir vyresni, padedami auklėtojų bei mokytojų, kūrė pavasarines palanges, patys gamino dekoracijas, daigino ir sodino gėles, prieskonines žoleles ir kitus augalus.

Pirmiausia buvo vertinama žaliosios palangės idėja, jos originalumas, išsamus aprašymas ir palangės pritaikymas ugdymo procese, o tik tuomet nuotrauka, atsispindinti idėjos įgyvendinimą. Darbus vertino VU  Botanikos sodo, UAB „Sėkluva“ ir žurnalo „Sodo spalvos“ atstovų komisija, o gražiausią metų palangę rinko visi Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus socialinio tinklalapio Facebook vartotojai. Čia – ir bendravimo vienas su kitu malonumai, ir pažintys su augalais, kurie buvo įkurdinami ant palangės“, – kalbėjo renginio Kairėnuose koordinatorė, Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus metodininkė Rita Babiedaitė.

Botanikos sodo direktorius Audrius Skridaila taipogi buvo patenkintas tokiu procesu, jaunaisiais svečiais.

„Jei kas klausė, kiek gražiausių žiedų šiandien yra mūsų botanikos sode, galėčiau pasakyti, jog gražiausieji čia esate jūs visi, kurie džiaugėtės augalais, auginamais ant savosios palangės. Norėčiau, jog toks konkursas, kurį jau vadinčiau tradiciniu, niekada nesibaigtų, nes augalai visada žaliuoja, visada žydi…“, – kalbėjo Botanikos sodo direktorius Audrius Skridaila.

Vilniaus universiteto Botanikos sodo ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistė Rasa Ryliškienė sakė, jog galėjo nuodugniai susipažinti su pristatytais augalais.

„Ypač nudžiugino tie, kurie pristatė konkursui retesnius augalus iš savosios palangės. Puiku, jog kai kurie pavaikščiojo po pievas ir ant palangės įkurdino visai retus augalus tikrai iš gyvosios gamtos. Čia jau labiausiai reikia dėkoti labiausiai ieškantiems, surandantiems“, – sakė Rasa Ryliškienė

Konkurso nugalėtojų laukė ne tik diplomai, prizai, o ir švietėjiška ekskursija po VU Botanikos sodą, galimybė susipažinti su į sodą atkeliavusiais Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro augintiniais: avimis, ožkomis, asilu Valentinu, triušiais, paukščiais, įvairių rūšių graužikais, driežais ir vabzdžiais.

… Galintys kai ką ieškoti ir surasti darželyje ar mokykloje, galės daug ką kitaip pažinti ir pravėrę platesnius gyvenimo vartus. Užsidaryti mokymo įstaigos savotiškame programų ir mokomųjų dalykų „futliare“ yra patogu, tačiau tai – labai patogu tik pilkam pedagogui, tai labai laikina. Pradedantys nuo palangės visada išvys, jog pravėrus langus – pasaulis toks erdvus, toks nepažintas, toks kviečiantis pažinti. Tas kerintis dalykas – gamtos pasaulis.

***

 

Ikimokyklinio amžiaus grupėje apdovanoti: 

Vilniaus lopšelio-darželio „Drevinukas“ „Nykštukų“ grupė (auklėtojos Rūta Bakaitytė ir Gintarė Miškinienė), Mažeikių lopšelio-darželio „Linelis“ „Meškučių“ grupė (auklėtojos Rasa Baltutienė ir Virginija Narutavičienė), Anykščių lopšelio-darželio „Žilvitis“ „Skruzdėliukų“ grupė (auklėtoja Genovaitė Dubauskienė ir Asta Batūrienė), Panevėžio lopšelio-darželio „Taika“ „Ežiukų“ grupė (auklėtoja Jolita Spundzevičienė), Utenos vaikų lopšelis-darželis „Saulutė“ (auklėtoja Irena Maigienė), Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupė (mokytoja Jūratė Valinčienė), Utenos vaikų lopšelio-darželio „Šaltinėlis“ „Spindulėlių“ grupė (auklėtojos Irma Lukoševičienė ir Nijolė Balaišienė), Pakruojo vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ „Bitučių“ grupė (auklėtojos Antanina Balnionienė ir Joana Paužuolienė),  Pasvalio r.  Narteikių mokyklos-darželio „Linelis“ „Voveriukų“ grupė (auklėtojos Pranė Krištapaitienė ir Daiva Vaidžiūnienė), VšĮ Šiaulių Valdorfo darželio-mokyklos grupė „Spalvoti nykštukai“ (auklėtojos Sniega Krenciūtė ir Ingrida Kazragytė).

 

Mokyklinio amžiaus grupėje apdovanoti:

Vilkaviškio r. Alvito pagrindinės mokyklos 2 klasės mokinių komanda (mokytojos Zita Jankauskienė bei Aušra Dragan), Jonavos „Lietavos“ pagrindinės mokyklos 3 klasės mokinių komanda (mokytoja Vilma Kilimienė), Kauno Kovo 11-osios vidurinės mokyklos mokinių komanda (mokytoja Asta Doftartienė), Kauno r. Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos 5 klasės mokinių komanda (mokytoja Irena Gronskienė), Alytaus r. Alovės pagrindinės mokyklos 4 klasės mokinių komanda (mokytoja Aušra Pajedaitė-Jarmalavičienė), Vilniaus „Vyturio“ pradinės mokyklos 2 klasės mokinių komanda (mokytoja Jurgita Černiauskienė), Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijos 1 klasės mokinys Gabrielius Didvalis (mokytoja Daiva Čiegienė), Vilniaus Joachimo Lelevelio vidurinės mokyklos 5a klasės mokinių komanda (mokytoja Jevgenija Skilod), Kauno r. Babtų gimnazijos pradinių klasių komanda (mokytojos Ieva Čypienė ir Loreta Junčienė), Šilutės pirmosios gimnazijos 2a klasės mokinių komanda (mokytojos Daiva Strazdauskienė ir Vida Vilčiauskienė), Vilniaus „Spindulio“ pagrindinės mokyklos 7a klasės mokinių komanda (mokytoja Marytė Papinigienė), Kupiškio r. Šepetos Almos Adamkienės pagrindinės mokyklos 3 klasės mokinių komanda (mokytoja Janina Daukienė), Ukmergės Užupio pragrindinės mokyklos 5–7 klasių mokinių komanda (mokytoja Laima Motiejūnienė), Vilniaus r. Eitminiškių vidurinės mokyklos 9 klasės mokinių komanda  (mokytoja Rasa Raudienė), Lazdijų r. Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos 1 klasės mokinių komanda (mokytojos Jurgita Bagdžiūnienė ir Edita Navickienė), Kretingos Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos 3a klasės mokinių komanda (mokytoja Laima Šikšniutė), Kėdainių r. Labūnavos pagrindinės mokyklos 8 klasės mokinių komanda (mokytoja Vilma Matonienė), Vilniaus Jeruzalės mokyklos 4e klasės mokinys Nerijus Nečiūnas (mokytoja Lina Kašėtienė).

Metų žaliosios palangės sertifikatas įteiktas socialinio tinklalapio Facebook vartotojų favoritui – Utenos vaikų lopšeliui-darželiui „Saulutė“.

Šeimos kategorijos nugalėtoja tapo Daukštų šeima – už sukurtą prieskonių daržą.

Augusto Uktverio nuotraukos

Žaliasis Pasaulis
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.