Inga BANYTĖ
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Prie Europos drugių stebėjimų jungiasi ir Lietuva

Drugių stebėjimai pievoje

2021-07-11, sekmadienį, Dubysos regioniniame parke įvyko pirmasis Europos dieninių drugių stebėjimo programos (eBMS) savanorių susitikimas. Teorinė ir praktinė renginio dalis buvo transliuojamos VSTT Facebook paskyroje. Aplankyta reto drugio gencijoninio melsvio buveinė bei vos per 30 minučių suskaičiuota daugiau nei 20 skirtingų drugių rūšių.

Margaspalviai drugiai – vienas vasaros simbolių. Nuostabiausiais raštais išmarginti jų sparnai džiugina ir didelių, ir mažų gamtos bičiulių akis. Turbūt patys ne kartą pievoje esame skaičiavę, kiek drugių skraido aplinkui. Šįkart kvietėme juos suskaičiuoti kartu, Dubysos regioniniame parke!

Drugius galima suskaičiuoti visur: pievoje, miške, parke, sode – tiek kaimo, tiek miesto pakelėse. Drugių populiacijų gausos stebėjimas yra svarbus aplinkos pokyčių matavimo metodas ir be to – įdomus ir atpalaiduojantis būdas praleisti laisvalaikį, padedantis suprasti Lietuvos drugių įvairovę ir apsaugos būklę. Šis užsiėmimas puikiai tinka ir dideliam, ir mažam, tad į užsiėmimą, kuriame buvo galima daugiau sužinoti, kaip skaičiuojami drugiai ir kokios pagalbinės priemonės tam naudojamos, buvo kviečiami įvairaus amžiaus dalyviai.

Lankytojus sutiko Dubysos regioninio parko direktorius Vygantas Kilčauskas, tai pat užsiėmimo metu dalyvius lydėjo televizijos laidų vedėja Jovita Vitkauskė, o drugelius skaičiuoti padėjo ir užsiėmimą vedė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vyr. specialistė Inga Banytė, kuri tai pat yra ir BMS Lietuva savanorių koordinatorė.

Teorinėje renginio dalyje buvo trumpai pristatoma Dubysos regioninio parko išskirtinė vertė, drugių reikšmė ir jų apsaugos svarba, Europos drugių stebėjimo schema (European Butterfly Monitoring Scheme – eBMS) bei virtuali programėlė „Butterfly count“. Stebėjimo metu buvo galima naudotis gausiai iliustruotais bei lietuvių kalba parengtais lauko gidais.

Vykdant Europos drugių stebėjimo programą (eBMS), duomenys dažniausiai renkami per „Transektas“. Tai fiksuotas maršrutas, kuriame drugiai yra skaičiuojami reguliariai, geriausia – kartą per savaitę ar dvi. Kitas variantas – registruoti drugius „15 minučių stebėjimo“ metu tikroje srityje. Tai gali būti takas, apribota teritorija (pvz. sodas) ar tiesiog konkretus taškas.

Praktinė renginio dalis – drugių skaičiavimas – vyko Dubysos šlaite (Maslauskiškiuose) esančioje ES svarbos stepinėje pievoje, gencijoninio melsvio buveinėje, nutolusioje apie 11 km nuo Dubysos regioninio parko direkcijos.

Stebėjimo metu aptikome drugių rūšis priklausančias netgi 5 drugių šeimoms (Hespersijų, Sklandūnų, Baltukų, Pleštekių ir Melsvių) bei daugiau nei 20 rūšių drugių: Jautakius satyrus, Mažuosius dilgėlinukus, Tamsiuosius satyrus, Krūminius satyriukus, Juodmargį satyrą, Karpytunes, Citrinukus, Spunges, Mažuosius melsvius, Žydrataškį uodeguotį, Gelsvažalį storgalvį, Paprastąją garstytę, Gelsvamargį satyrą, Žalsvąjį perlinuką, Ropinį baltuką, Ugninį auksinuką, Raudonbuožį storgalvį, Gudobelinį baltuką, netgi retąjį Machaoną.

Kviečiame prisijungti prie dieninių drugių skaičiavimo su BMS Lietuvoje, dieninių drugių stebėjimai grupe Facebook‘e ir tave! Suskaičiuokime juos visus!

SAUgoma ir TAU!

Autorės archyvo nuotraukos