Silvija ALIŠAUSKAITĖ, Deimantė POVILAITYTĖ ir Laura PETRULYTĖ
Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijos II gimnazijos klasės gimnazistės

Prasminga savaitė – pažinimui

Auginu – parduodu...

„Gamta – vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas“, – yra pasakęs J.V. Gėtė.

Kovo 19-ąją matematikos ir gamtos mokslų savaitės prasmingą ir reikalingą puslapį Gražiškių gimnazijoje atvertė… pempė. Pavasarinė nuotaika vyravo ir pamokose, ir ypač – pertraukų metu, kai vyko prekyba mokinių išaugintais sodinukais. Ryškiai apipavidalintais bei kruopščiai išpuoselėtais augalais galėjo pasigrožėti kiekvienas. Gėlės, daržovės ir kiti augalai džiugino pirkėjų akis. Kitos pertraukos metu visus kvietė ilgai ruošta veikla – dirbtuvės „Plastikas – antram gyvenimui“. Mokiniai neišmetė plastikinių butelių, nepapildė sąvartyno plastiku, o savotiškai perdirbo – viduje pasodino įvairius augalus, palanges papuošė gamtininkų pasėtais ir išaugintais „Ežiukais“, pirmosios gimnazistų klasės išaugintais „Žoliagalviais“. Mokyklos erdvės alsavo gležna pavasarine žaluma ir buvo gražus akcentas gamtos savaitei.

Pasaulinę Žemės dieną gimnazijoje pradėjo Vištyčio regioninio parko vyresnioji specialistė Rimutė Gagienė. Papasakojusi apie gamtos svarbą bei jos tausojimą kvietė visus apsilankyti Vištyčio regioninio parko organizuojamose edukacinėse veiklose, linkėjo sėkmės įprasminant ne tik šios savaitės puslapį, o ir kasdien prisidėti prie gamtos saugojimo.

Kiek neįprastai vykusios savaitės ilgosios pertraukos kvietė vis į kitas veiklas. Mokyklos mažieji būriavosi išvykai į Vilkaviškyje esančią Implantalogijos ir estetinės odontologijos kliniką „Neodenta“ (užsiėmimas „Sveiki dantukai – plati šypsena“). Vyresnieji – į draugišką edukacinę pamoką „Pažink Vištyčio regioninio parko vertybes“ (Vištyčio regioninio parko lankytojų centre kartu su Vištyčio Petro Kriaučiūno mokyklos-daugiafunkcio centro bendraamžiais).

Neliko abejingų chemijos dalykui po mokslinės laboratorijos „Atradėjas“ užsiėmimo. Mes ne tik stebėjome efektyvius stebuklus, bet ir dalyvavome įvairiuose moksliniuose eksperimentuose.

Kovo 22-ąją, Tarptautinę vandens dieną, visus kvietė projektinio darbo paroda „Akvariumas“ (mokytoja V.Brazauskienė ) ir paroda „Mano augintinis“, kurią suorganizavo jaunosios gamtininkės, 6 klasės mokinės Gabija ir Viltėja. Kiekvienas norėjo paglostyti kailiniuotus triušiukus, grožėjosi papūgėlėmis.

Tądien gimnazijoje svečiavosi LSMU Veterinarijos akademijos studentų atstovybės studentės, kurios ir jaunesniems, ir vyresniesiems gimnazijos mokinukams vedė paskaitą apie gyvūnėlius. Mokiniai atidžiai klausėsi bei turėjo progą patys išbandyti veterinarijos gydytojo profesiją. Vaikai sužinojo įdomių faktų apie šunis ir kates, kaip atpažinti agresyvų gyvūną bei daug vertingos informacijos apie tai, ką reikia žinoti laikant augintinį namuose.

Tokios gana neįprastos pertraukos, netradicinės pamokos suartino mokinius. Visi nuoširdžiai dalijosi savo patirtimi ne tik prižiūrint augintinį, o ir auginant mylimą augalą, žvejojant, kolekcionuojant, modeliuojant, ar kitoje veikloje.

Netradicinių veiklų kupiną savaitę vainikavo biologijos mokytojos Janinos Vasaitienės atvira biologijos pamoka rajono gamtos mokslų mokytojams ir pačių mokinių suorganizuotas protmūšis „Boružė“ (gamtos mokslų savaitės emblema). Toks pavadinimas išrinktas mokinių tarybos nutarimu ne be reikalo. Juk boružė yra susijusi su visais gamtos mokslais: tai gyvas organizmas, palaikantis ryšius su kitais individais, Lietuvoje jų priskaičiuojama apie 50 rūšių. Dažniausiai pasitaiko septyntaškės, penkiataškės, dvitaškės, keturiolikadėmės. Jos išskiria stipraus, nemalonaus kvapo cheminę medžiagą, geba skraidyti panaudojant atstojamąją, pasipriešinimo ir traukos jėgas. O kaip šis individas galėtų gyventi, jei nebūtų užprogramuotas atlikti įvairius gyvybinius procesus… Tad ir patį protmūšį sudarė matematikos, informacinių technologijų bei visų gamtos mokslų klausimai, kuriuos parengė atitinkamų dalykų mokytojai. Išbandyti jėgas galėjo visi norintys I-IV gimnazijos klasių mokiniai. Svečių komandą sudarė Bartninkų Jono Basanavičiaus mokyklos-daugiafunkcio centro 9-10 klasių komanda. Mokiniai ne tik pagilino šių mokslų žinias, bet ir puikiai užvertė savaitės prasmingą puslapį.

Mūsų nuomone, šios savaitės renginiai kiekvienam priminė, jog svarbu atsigręžti į žmogaus prieglobstį – gamtą. Juk tai vieta, kurioje mes esame visada laukiami tokie, kokie esame. Jeigu mes deramai ja rūpinsimės, branginsime, saugosime ir mylėsime, mainais gausime dosnų atlygį – grožį, sveikatą ir paukščių giesmes.

Sauliaus Ringio nuotraukos