Gintarė JUOZAITYTĖ, Virginija DAGILIENĖ, Lilija DŽEVECKAJA
Vilniaus miesto lopšelis-darželis „Pilaitukas“

Pojūčių takeliu…

Vilniaus miesto lopšelio-darželio „Pilaitukas“ dalyvavimas visuomenės aplinkosauginiame švietimo projekte „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu pojūčių takeliu“

Eigulys kartu žaidė žaidimą, kurio metu vaikai bandė įsidėmėti paukščių pavadinimus

Labai apsidžiaugėme galimybe prisijungti prie savivaldybės vykdomo visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu pojūčių takeliu“. Ilgai nieko nelaukę kibome į darbus – sukūrėme veiklos planą, ką įdomaus, originalaus bei kūrybiško visi drauge galime padaryti. Vilniaus miesto lopšelio-darželio „Pilaitukas“ „Žuvyčių“, „Paukštelių“, „Meškiukų“, „Ančiukų“, „Smalsučių“ bei „Gudručių“ grupių vaikai – tikri gamtos bičiuliai. Tad pradėjome nuo savo artimiausios aplinkos tvarkymo.

Siekiant aplinkosauginių tikslų, plėtojant vaikų ekologinį mąstymą, su mažaisiais buvo kalbamasi apie mišką, jo gyventojus bei girių augmeniją. Diskusijų metu pastebėta, jog besilankantys miške vaikai aptiko daug gamtos pažeidimų: šiukšlių, nulaužtų medžių, išdraskytų samanų ir skruzdėlynų… Vedini gerų ketinimų ir norėdami prisidėti prie aplinkos išsaugojimo, nutarėme susitvarkyti šalia savo darželio esantį mišką-parką. Švarinimosi akcijos metu vaikai lankėsi miške, gėrėjosi gamta, rinko šiukšles, tvarkė nulūžusias medžių šakeles, aplankė miške esančius skruzdėlynus. Po gerų darbų gamtai vaikai iš edukacinių filmukų, knygų sužinojo kokią grėsmę gamtai kelia šiukšlės, stiklo šukės, plastikiniai maišeliai. Kartu su vaikais pasidžiaugėme savo gerų darbų gamtai rezultatais.

Grįžę po savaitgalio į darželį vaikai dalinosi įspūdžiais apie tai, kaip pratęsė švarinimosi akciją – kartu su tėveliais tvarkydami savo kiemus, šalia esančius parkus, miškus. Taip pat visi džiaugėsi surinktomis ir į darželį atneštomis miško gėrybėmis.

Lopšelio-darželio „Pilaitukas“ priešmokyklinio amžiaus vaikai dalyvavo smagioje edukacinėje veikloje „Pasimatuok eigulio kepurę“. Kartu su eiguliu Raimundu Ereminu vaikai vaikščiojo po Pilaitės mišką-parką. Edukacijos metu apžiūrinėjome šalia darželio augančius augalus. Didelei vaikų nuostabai eigulys Raimundas, parodęs gudobelės medį, pasakė, kad Hario Poterio istorijoje iš šio medžio išdrožtą lazdą turi burtininkas Valdemoras. Išvykos metu eigulys supažindino su miškininko profesija ir jo atliekamais darbais.

Pasivaikščiojimo po girią metu vaikai susipažino su medžiais ir jų pavadinimais, stebėjo paukščius, ieškojo žvėrelių pėdsakų bei sužinojo įdomių faktų apie girių žvėris. Eigulys pasakojo apie miške šliaužiojančius žalčius ir gyvates. Vaikai sužinojo, kad juos galima atskirti pagal kvapą. Pokalbio metu, kai buvo kalbėta apie miško želdinimą, eigulys užsiminė, kad Kaune yra įsteigtas sėklų bankas. Apie tai išgirdęs Vincentas labai nustebo ir pasiūlė šia žinia pasidalinti su tėčiu, kad jis galėtų „sėklas įsidėti į banko kortelę“. Edukacijos metu vaikai ugdė ekologinio mąstymo įgūdžius, stiprino pažintinius, patirtinius gebėjimus. Grįžę į darželį kartu su miškininku vaikai sodino pelkinį ąžuolą. Nustebo sužinoję, jog jis gali augti ne tik pelkėje, bet ir darželio kieme. Mažieji gamtininkai davė mažųjų gamtos draugų žodį: pasodintą medelį mylės, saugos ir prižiūrės.

Susitvarkę savo artimiausią aplinką, pasimatavę eigulio kepurę bei pasodinę medelį, patraukėme Botanikos sodo takeliais – įminti gamtos paslaptis. „Pilaituko“ vaikai su kuprinėmis ant pečių, gera nuotaika pradėjo kelionę į paslaptingą Botanikos sodą Kairėnuose. Vyresnieji (5-6 metų vaikai) dalyvavo edukacinėje veikloje „Gamtos žinutė mums“, o priešmokyklinukai turėjo galimybę sužinoti daug įdomybių apie augalus edukacinėje veikloje „Augalų medžioklėje“.

Botanikos sode vaikus pasitiko nuostabi gidė Rasa (vardas labai simboliškas). Vaikštinėdami rudenėjančio botanikos sodo takeliais ir klausydamiesi pasakojimų vaikai susipažino su ten augančiais įdomiais augalais, sužinojo įdomybių apie jų lapus, vaisius, žiedus. Kartu tarsi rinko ir dėjo į kibirėlį tuos nuostabius pasakojimus, paragaujant uogų, apžiūrint didelį širšių namą. Čia vaikai susipažino ir su Botanikos sodo gyventojais: slieku, drugeliais… Priėję upelį, visi sukluso ir klausėsi jo čiurlenimo, tarsi pasakojimo apie gamtą. Po pasivaikščiojimo šio sodo takais gidė visus atsivedė prie „smėlio kopų“ ir pasakė, kad dabar iš surinktos gamtinės medžiagos visi galės sukurti „koliažus – paslaptėles“, taip paliekant savo žinutę gamtai. Palikę savo „žinutes – paslaptėles“, pilni įspūdžių visi grįžo į darželį, kur dar kartą prisiminėme, jog siunčiamos žinutes ir mums: mylėkime ir saugokime gamtą, nes tai mūsų namai.

O mūsų „Pilaituko“ priešmokyklinukai vykdė svarbią misiją – medžiojo Botanikos sode augančius augalus, jų rūšis. Tyrinėjo vaisius bei sėklas, sužinojo apie augalų augimui reikalingas sąlygas bei priežiūrą, aiškinosi augalų augimo proceso eigą, sužinojo apie paukščius bei vabzdžius siejančią sąsają.

Kartu su gide Rasa apžiūrinėjant jurginų lauką, Elenutė linksmai sušuko: „Pasižiūrėkit, čia tokios gėlės kaip pas babą kaime“. Vaikai pradėjo dalintis įspūdžiais apie sode, kaime augančias bei žydinčias gėles, kaip jas sodina, prižiūri ir grožisi jų žiedais. Tyrinėdami juodųjų kukurūzų burbuoles vaikai diskutavo, kodėl jų sėklos yra juodos. Elanas labai nustebo ir jiems atsakė: „Tai ką, jūs nežinote, kad kukurūzai būna tiek ir lietuviais, tiek ir juodaodžiais“.

Po tokios edukacinės veiklos supratome, jog pažinti ir pajausti miško grožį galima ne tik iš pasakojimų, o tiesiogiai prisilietus prie gamtos, jos paslapčių.

Vedini gerų idėjų sukūrėme ir eksponavome Pilaitės miške-parke savo taisykles, kurias pavadinome „Kaip saugiai elgtis miške“. Įgyvendinę visas savo idėjas, visi drauge sukūrėme šūkį: „Mažais žingsneliais – švarios planetos link“.

Autorių archyvo nuotraukos