Augustas UKTVERIS

Po pandemijos kopūsto lapu

Arba – Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos minėjimas Vilniuje, VU Botanikos sodo Vingio skyriuje

Ona MOTIEJŪNAITĖ

Kovidinė įsibrovėlė nesutrikdė Lietuvoje paminėti Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną. Greta kitų minėjimų būta nedidelio (būriuotis karantino metu – gal tik alaus maukėjų, o ne gamtininkų didžiausia užgaida) susibūrimo 2021-06-05 ir Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriuje. (Birželio 5-ąją VU botanikos sodo Vingio skyriaus lankymas buvo nemokamas.) Čia negausius ir nedrąsius susibūrėlius, paraginusi visus dėvėti kaukes, laikytis saugaus atstumo, sveikino nuo pakylos doc. dr. Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus kolegija), dr. Regina Juodkaitė (VU botanikos sodas), Antanas Stackevičius (draugija „Žaliuojanti Vilnija“).

Šio paminėjimo organizatoriai – Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius, VU botanikos sodo Vingio skyrius; rėmėjai – VšĮ „Žaliasis taškas“, draugija „Žaliuojanti Vilnija“, VšĮ „RV agentūra“.

Dalyviai galėjo susipažinti su nuotraukų aplinkosaugine tema paroda. Už parodą dėkota Žaliosios politikos institutui.

Minėjimo virvės galas – Stokholmas

„Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 1972 m. Stokholme vykusios tarptautinės konferencijos, skirtos globalinėms aplinkos problemoms spręsti, atidarymo metu. Konferencijos dalyviai – 115 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai – pareiškė, kad gamtos ištekliai, įvairios ekosistemos turi būti išsaugotos ateities kartoms.

Ši diena yra svarbi kiekvienam žmogui. Jungtinės Tautos siekia informuoti pasaulio visuomenę įvairiais aplinkosaugos klausimais bei ragina politikus imtis konkrečių veiksmų.

Sveikinimai visiems Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga. Gyvenkime darnoje su gamta.

Kita vertus, visi mes esame gamta, visi esame gamtos dalimi. Šiandien ir norime pagerbti pedagogus, moksleivius, kurie ankstyvą šių metų pavasarį, o gal ir dabar, ateina į pagalbą paukšteliams, gamindami jiems inkilėlius“, – kalbėjo Ona Motiejūnaitė, kartu atsidususi, jog prieš šį paminėjimą neramino dvi paradoksalios mintys: kad tik kas ateitų; kad ateitų nedaug žmonių ir nepažeistume esamus dabartinio meto reikalavimus įvairiems sambūriams. Karantinas, ko gero, pakeitė ir mūsų nuostatas dėl renginio organizavimo. Net ir požiūrius keičia – dėl gamtos, kuri yra lyg ir visų namai, tačiau žmonės gyvena namuose, butuose, o visa kita gyvastis – tiesiog gamtoje.

„Būdami gamtoje esame svečiai, kurie turi atsiminti, jog gamtoje tik svečiuojamės. Prisiminkime, jog gamtoje nėra nei kenkėjų, nei piktžolių, nes visi užima savąją nišą“, – sakė Ona Motiejūnaitė.

Ji priminė, jog vyresnių nei 6 metų sodo lankytojų prašoma dėvėti kaukes (suvis užsimiršusiems kaukes buvo galima gauti ir vietoje – nemokamai); jų galima nedėvėti atvirose erdvėse, kai šalia nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius.

Užsiėmimai – pagal skonį ar pomėgį…

Minėjimas prasidėjo ne vien kalbomis, o ir konkursų laimėtojų, aplinkosauginio švietimo projektų vykdytojų apdovanojimais.

Tądien būta ir ekskursijų po botanikos sodo įvairius sektorius, ant scenos spektakliuku mažiesiems pasirodė ir Klaipėdos jaunimo teatro aktoriai. Jie kūrybingai ir originaliai gvildeno aplinkosaugos problemas – šiukšlyno atstovai (maišelis, baterija, žiurkė ir kiti) žiūrovams dar kartą priminė apie mūsų neatsakingą elgesį tvarkant atliekas, rūšiavimo būtinumą. Puikus, linksmas, edukacinis spektaklis sudomino ir mažus, ir suaugusius.

Būta ir kūrybinių dirbtuvių su RV agentūra (aplinkosauginė iniciatyva „Kita forma“), kuri, pasitelkdama įvairius būdus, informuoja visuomenę apie atliekų tvarkymo situaciją Lietuvoje, moko teisingai tai daryti savo aplinkoje, siekia užmegzti partnerystės ryšius ir sudominti skirtingo amžiaus žmones aplinkos apsauga, visapusiškai supažindinant juos su žiedinės ekonomikos, tvarios aplinkos principais bei kuo paprastesniu jų integravimu į kiekvieno iš mūsų gyvenimą.

Kūrybinėse dirbtuvėse tekstilės atliekos naudotos kaip žaliava plastikinės pakuotės alternatyvai gaminti. Iš tekstilės atliekų gaminti įvairios paskirties bei dydžio maišeliai. O nuo maišelių gaminimo likusias tekstilės atliekas panaudojo draugystės apyrankėms pinti!

O kur dar perdirbamų pakuočių ekspozicija. VšĮ „Žaliasis taškas“ – pakuočių atliekų tvarkymo organizacija, ne tik koordinuojanti pakuočių atliekų tvarkymą savo klientams, o ir prisidedanti prie visuomenės švietimo atliekų prevencijos bei rūšiavimo skatinimo temomis. Renginio metu VšĮ „Žaliasis taškas“ kvietė susipažinti su perdirbimo galimybėmis bei iš arti pamatyti perdirbamų pakuočių ekspoziciją.

Mažuosius (gal ir suaugėlius – negausų būrelį, nes karantinas viską užkardo…) pakvietė ir eko žaidimų organizatoriai. Gal pamanykime, jog pasaulyje nėra nei vieno žmogaus, kuris nemėgtų žaisti – tad Vingyje supažindinta su aplinkai draugiškais eko žaidimais, pagamintais iš antrinių žaliavų, kuriuos buvo galima ne tik praktiškai išbandyti žaidžiant, bet ir pasisemti idėjų žaidimų gamybai namuose!

Čia pat esančiose kūrybinėse dirbtuvėse – audinių marginimas, piešimas augalais. Renginio vedantieji priminė, jog augalai savo sudėtyje turi įvairių pigmentų, todėl nuo seno naudojami siūlams, audiniams dažyti. Tačiau augalus galima naudoti ir audiniams marginti, augaliniams raštams gauti, dekoruoti gaminius (krepšelius, rūbus, prijuostes, skareles ir kt.). Įdomu piešti augalais (lapais, žiedais, vaisiais, šaknimis) ant popieriaus. Išbandyti ir kai kurie vadinamieji kandikai, kurie yra svarbūs pagalbininkai dažant augaliniais dažais. Senovėje kandikų pakaitalu buvo kai kurie augalai, kuriuose yra alūno (pataisai), taninų (alksnio, juodalksnio žievė), natūralių rūgščių (rabarbarų, rūgštynių, miltų raugo, obuolių acto). Gi neorganiniai kandikai – vario sulfatas, geležies sulfatas ir kalio alūnas. Priminta, jog kandijimas nesilpnina audinio, bet kaip tik su augaliniais dažais sudaro chemines jungtis ir dažus stipriai susieja su audiniu. Panaudojus kandikus dažyti audiniai nebijo skalbimo, saulės, šarmų poveikio. Tačiau kandikai kiek pakeičia dažyto audinio spalvą (priklauso nuo kandiko rūšies, koncentracijos, dažų ir audinio sąveikos). Apie visa tai aiškino ir rodė lektorės doc. dr. Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus kolegija), dr. Regina Juodkaitė (VU botanikos sodas).

Nemokamai atvėriant vartus…

Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vingio skyriaus tikroji šeimininkė dr. Regina Juodkaitė pasidžiaugė, jog galėjo Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga atverti nemokamai vartus (atvirai sakant, simboliškai, nes Botanikos sodas – ne koks kalėjimas augalams) į savo valdas, kad visuomenė galėtų susipažinti šios vietos savitumu. Regina Juodkaitė pasidžiaugė, jog sostinės savivaldybėje dirba puiki ekologė Ona Motiejūnaitė, suburianti prie gamtos ir ne vien gamtininkus. Juk tądien buvo galima pamatyti ir tas pedagoges, kurios gamtos pažinimo link veda pačius mažuosius, ateinančius į vaikų darželius. Puiku, jog vaikų darželiuose esama įvairių projektų, kuriuos paremia finansiškai Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Tada nuo mažumės atsiranda kitoks požiūris į gamtinę aplinką, draugiškumą jai.

Draugijos „Žaliuojanti Vilnija“ pirmininkas Antanas Stackevičius ne vienerius metus buvo sostinės aplinkosaugininkų gretose.

„1972-ais Lietuva Stokholmo aplinkosaugininkų forume negalėjo dalyvauti, tačiau dabar – visai kita padėtis. Dabar mes gerai girdėjome ir moksleivę iš Švedijos Gretą Thunberg, jos susirūpinusį balsą dėl pasaulio išlikimo, taršos procesų pasaulyje. Džiaugiuosi, kad jaunimo, moksleivių balsas yra girdimas ir Lietuvoje. Džiaugiuosi įvairiomis iniciatyvomis, kurios veda draugiškumo gamtinei aplinkai link“, – kalbėjo Antanas Stackevičius.

Ona Motiejūnaitė netruko skelbti Vilniaus savivaldybės padėkas sostinės pedagogams už gamtamokslinę veiklą, už gamtamokslinės kompetencijos, draugiško gyvenimo būdo, pagarbos gyvybei bei kitokį gamtinei aplinkai draugiškumo ugdymą. Buvo atkreiptas dėmesys ir į kūrybingumą formuojant mokymo ir ugdymo įstaigų žaliąsias edukacines erdves, kartu dalinantis gerąja patirtimi. Ona Motiejūnaitė pasidžiaugė, jog sostinės darželių pedagogės labai nuoširdžiai triūsė pernai, dalyvaudamos „Klimato savaitės“ renginiuose, ir minėjo: „Jovarėlis“, „Žilvinėlis“, Santariškių darželis, Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus; „Žibutė“, „Pušynėlis“, dienos centras „Grijos vaikai“.

Buvo priminta, jog „Klimato savaitės“ renginiai vyksta rudenį, tad jau dabar laikas tai savaitei ruoštis. Tam pasitarnautų ir leidinys „Mokomės gamtoje ir iš gamtos“, šio leidinio publikacijos internete.

Pagarbos žodžių ir raštų susilaukė sostinės darželių, kitų mokymo bei ugdymo įstaigų atstovės: „Jovarėlio“ – Audronė Boikovienė, Fausta Gutauskienė; „Justinuko“ – Ugnė Kriščiūnienė, Vilma Nedveckienė; „Pušynėlio“ – Irena Peciukonienė; Santariškių – Asta Januškevičiūtė;  „Žibutės“ – Audronė Markevičienė; Senvagės gimnazijos – Daiva Lebednykaitė;  „Žilvinėlio“ – Vaidutė Šumkauskienė, Lionė Petrokienė; Žirmūnų gimnazijos – Vaida Gailiūnienė; Problemų sprendimų centras – Lijana Kanarskienė; VšĮ „Grijos vaikai“ (vaikų dienos centras Grigiškėse) – Jelena Iluk; Profesinio mokymo centro „Žirmūnai“ – Giedrė Kmitienė, Aida Baliukevičienė; Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjaus – Simona Žalytė-Linkuvienė, Jovita Panomariovienė.

Pagerbta buvo ir VšĮ „Žaliasis taškas“ palapinėje lankytojus priimanti Vaida Griškevičienė, pasak Onos Motiejūnaitės, kupina įvairiausių aplinkosauginių idėjų, net ir kiek stabdyti tenka… Vien ko vertos kūrybinės dirbtuvės „Kita forma“.

„Kai yra toks nuoširdus palaikymas, daryti, imtis kokios nors visuomenę patraukiančios ir gamtai draugiškos veiklos tikrai yra nesunku“, – sakė nuo scenos Vaida Griškevičienė, ekologė, aplinkosaugininkė, VšĮ „RV agentūra“ direktorė, iniciatyvos „Kita forma“ puoselėtoja.

Buvo pagerbtas raštu ir savaitraštis „Žaliasis pasaulis“, pasitarnaujantis buriant gamtos draugus ne vien Vilniuje, o ir visoje Lietuvoje.

Pagerbti skrajūnams draugiškieji

„Klimato savaitei“ pasibaigus, atėjus žiemai prasidėjo konkursas „Dovanojame paukšteliams namus“ (rėmėjai – Vilniaus m. savivaldybė, VšĮ „Grunto valymo technologijos“, draugija „Žaliuojanti Vilnija“.) Pasidžiaugta moksleiviais (Artur Milevskij, Jaroslav Smirnov) iš Lazdynų mokyklos, kurie labai aktyviai dalyvavo šiame konkurse. Vaikų padarytuose inkiluose, kurie iškelti Vingio parke, jau seniai savo trėlėmis džiugina sparnuočiai.

Puikiai inkilus gamino ir sostinės Šv. Kristoforo gimnazijos moksleiviai. O Martynas Gustaitis pelnė ir Padėkos raštą, ir storą albumą apie gamtą.

Pagerbti buvo ne vien atskiri moksleiviai, o ir, tarkime, Švažų šeima: broliai Jonas ir Antanas, mama Jurgita, tėtis Gediminas.

Kristina Krejerytė, iš darželio „Užupiukas“, taipogi atsiėmė Padėkos raštą. Aktyviai darant inkilus paukšteliams dalyvavo ir Žaliakalnio darželis, kitos panašios įstaigos, kurių atstovai tądien gal ir ne visi buvo Vingio botanikos sode. Aktyvūs buvo ir Adomo Mickevičiaus licėjaus moksleiviai, kurių tądien sode buvo kiek gausiau.

… Beje, minėjimas birželio 5-ąją tęsėsi nuo 11 valandos, o baigėsi jau saulei ėmus riedėti vakarop, tad ir apdovanojimus galėjo atsiimti ir atėjusieji popiet (vargas žurnalistui, kad visko negebėjo sužiūrėti…). Taip buvo numatyta ir kviečiant atvykti į Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos minėjimą, kad susiburti parke tik nedideli būreliai.

… Muistėmės nuo kovidinių grasinimų, tarsi po kopūsto lapu slėpdamiesi, tačiau šventę pajautėme… Gal ir kiti tatai pajautė, kai su šypsenomis veide iš Vingio į namelius suskubo.

***

Pareikštos padėkos

 

Už nuoširdžią aplinkosauginę veiklą, bendruomenės narių gamtamokslinės kompetencijos, aplinkai draugiško gyvenimo būdo, pagarbos gyvybei ir atsakomybės už ją ugdymą, kūrybingumą kuriant mokyklos aplinkoje žaliąsias edukacines erdves ir dalinantis aplinkosauginio švietimo gerąja patirtimi padėkomis įvertintos: Audronė Boikovienė, Fausta Gutauskienė (l/d „Jovarėlis“), Ugnė Kriščiūnienė, Vilma Nedzveckienė (l/d „Justinukas“), Irena Peciukonienė (l/d „Pušynėlis“), Asta Januškevičiūtė, Vilniaus (Santariškių l/d), Audronė Markevičienė (l/d „Žibutė“), Daiva Lebednikaitė (Vilniaus Senvagės gimnazija), Vaidutė Šumkauskienė, Lionė Petrokienė (l/d „Žilvinėlis“), Vaida Gailiūnienė (Vilniaus Žirmūnų gimnazija), Lijana Kanarskienė (VšĮ „Problemų sprendimo centras“), Jelena Iluk (VšĮ „Grijos vaikai“), Giedrė Kmitienė, Aida Baliukevičienė (VšĮ Profesinio mokymo centras „Žirmūnai“), Simona Žalytė-Linkuvienė, Jovita Ponomariovienė (Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus).

Padėkos už lyderystę ir profesionalumą skatinant visuomenę pasirinkti aplinkai draugišką gyvenimo būdą,  aplinkosauginės veiklos gerosios patirties sklaidą skirtos: Vaidai Griškevičienei (VšĮ RV agentūra), Gediminui Petkui (Lietuvos ornitologų draugija), Augustui  Uktveriui (VšĮ Ekologinio švietimo centras), Kristijonui Vėgėlei (konkurso „Ekologiškumo virusas plinta“ organizatoriui).

Padėkota švietimo įstaigų bendruomenėms už aktyvų Klimato savaitės renginių organizavimą savo įstaigoje. Šios savaitės renginių metu buvo siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į klimato kaitą, mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentraciją atmosferoje, kurti ir naudoti modernias technologijas, keisti neatsakingo vartojimo įpročius: l/d „Jovarėlis“, l/d ,,Žilvinėlis“, Santariškių lopšelis-darželis, Vilniaus inžinerijos ir technologijų licėjus, l/d „Žibutė“, l/d „Pušynėlis“, VšĮ „Grijos vaikai“.

 

Už lyderystę ir profesionalumą supažindinant vilniečius su nuostabiu augalų pasauliu, padedant jiems suprasti gamtoje vykstančius procesus ir skatinant puoselėti mūsų miesto žaliąjį rūbą: dr. Reginai Juodkaitei, Zitai Braškienei, Kristinai Balnytei (VU botanikos sodas).

*******

Augusto Uktverio nuotraukos