Vytautas LEŠČINSKAS

Planeta – vaikų akimis

Iš tarptautinio konkurso „Mūsų Žemė – praeityje, šiandien ir ateityje“

Konkurso finalo dalyviai iš Lietuvos Lenkijos geologijos instituto muziejuje (Indrės Virbickienės nuotrauka)

Jau devinti metai mūsų šalies jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikai dalyvauja tarptautiniame piešinių bei kitų meno darbelių konkurse „Mūsų Žemė – praeityje, šiandien ir ateityje“, kuris vienu metu vyksta ir Lietuvoje, ir Lenkijoje. Toks renginys skiriamas paminėti Tarptautinei vaikų gynimo dienai bei Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai.

Konkursas vyksta šia seka: pirmiausia abiejose šalyse atrenkami iš įvairių mokymo įstaigų atsiųsti įdomiausi, geriausiai atlikti darbeliai, kurie kiekvienoje iš šalių patenka į pusfinalį, o paskui paeiliui, vienais metais mūsų šalyje, kitais – Lenkijoje, rengiamas konkurso finalas, kuriame paskelbiami laimėtojai. Tačiau pirmoji atranka atliekama dar mokyklose. Mokytojai pagal numatytą temą rengia dailės darbelių konkursus savo mokyklų III–VI klasių mokiniams. Jie ir pasiūlo siųsti į pusfinalį labiausiai pavykusius kūrinėlius. Kaip kasmet, taip ir šiemet, mūsų šalies vaikai konkurse dalyvavo labai noriai, tad ir geriausių atrinktų pusfinaliui jų kūrinėlių susidarė nemažas skaičius – apie du šimtai penkiasdešimt.

Vaikų konkursui parengti dailės darbeliai atsiunčiami į Lietuvos geologijos tarnybą prie Aplinkos ministerijos. Beje, šiam tarptautiniam renginiui didelį dėmesį skiria LGT administracija, atrenkant vaikų darbelius, apdovanojant laimėtojus dalyvauja ir direktorius Jonas Satkūnas.

Konkursą populiarinti ypač padeda Lietuvos geografijos mokytojų asociacija.

 

Iš svetur grįžo nenusivylę

2015 m. birželio 5–6 d. įvykusio konkurso finalo dalyvius iš Lietuvos į Varšuvą lydėjo viena iš pusfinalio vertinimo komisijos narių – Lietuvos geologijos tarnybos informavimo poskyrio vedėja Indrė Virbickienė.

„Šiemet konkurso tema buvo gana sudėtinga, pavadinta „Skraidantis Žemės eksperimentas, – pasakojo I. Virbickienė. – Tačiau kartu tai ir didelė erdvė vaikų kūrybinei minčiai įkūnyti. Atrodė įdomu stebėti, kaip moksleiviams sekėsi kurti šia nelengva geologijos tema. Bet vaikai iš tiesų buvo labai išradingi, piešė ar kitais būdais vaizdavo Žemės geologinės praeities epochų gyvūnus: archeopteriksus, paukščius, laumžirgius, įvairius kitus vabzdžius. Jaunieji kūrėjai naudojo, aišku, daugiausia popierių bei dažus, bet neretas rinkosi ir kitokias medžiagas – molį, smulkius akmenėlius, plastiką, medį, plunksnas, grūdus, kruopas ir t.t.“

Konkurso finaliniame renginyje dalyvavo kai kurie Lietuvos ambasados darbuotojai,  Lietuvos geologijos tarnybos, Lenkijos dailininkų asociacijos, šios šalies geologijos muziejaus atstovai.

Visi dalyviai buvo apdovanoti, gavo vertingus prizus, jiems surengta turininga ekskursija po Varšuvos senamiestį ir kitas įžymias miesto vietas bei į itin įdomų Baltovo juros periodo gyvūnų – dinozaurų – figūromis papuoštą parką.

Konkurso pusfinalio Lietuvoje laimėtojai:

Giedrius Naujokas, Kauno Juozo Grušo meno vidurinės mokyklos 3 klasės mokinys (vadovės – mokytojos Sima Venskūnienė ir Albina Alinauskienė) – 1 vieta;

Astijus Puodžiukas, Utenos Krašuonos progimnazijos penktokas (vadovė – mokytoja Dalia Puodžiukienė) – 2 vieta;

Gerda Noreikaitė, Šilalės meno mokyklos 5 klasės mokinė (vadovė – mokytoja Ilona Venckienė) – 3 vieta.

Lenkijoje surengto finalo laimėtojai:

Giedrius Naujokas – 1 vieta; Astijus Puodžiukas – 2 vieta; Agnieška Osolinska, mokinė iš Chocivelio, Lenkija (vadovas – mokytojas Slavomiras Novickis).