Ramutė MILUŠAUSKIENĖ
Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos vyr. specialistė

Piliakalniai geba suburti…

Brazių šeima

Nemuno kilpų regioninio parko direkcija 2017 metais vykdė projektą „Piliakalniai vakar, šiandien ir rytoj“ iš dalies finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos. Projekte buvo numatyta konferencijos, konkursai, talkos, renginiai.

… Į Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos lankytojų centrą Birštone rinkosi norintys sužinoti kokios veiklos vyko. Pasidžiaugta darbais, o paskutinio konkurso „Gražiausia piliakalnio nuotrauka“ ir aplankyk daugiausiai piliakalnių dalyvių laukė siurprizai. Renginyje dalyvavo Prienų rajono savivaldybės vicemeras Algis Marcinkevičius, Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, Birštono savivaldybės vicemeras Vytas Kederys, Jiezno seniūnas Algis Bartusevičius, Birštono seniūnas Jonas Kederys.

Renginį pradėjo Birštono meno mokyklos mažieji dainininkai, vadovaujami mokytojos Ramunės Liutvinskienės. Sveikinimo žodį tarė ir projekto idėją pristatė Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos direktorė Dalia Križinauskienė. Vyriausioji specialistė Ramutė Milušauskienė pristatė vykusias veiklas projekto metu ir pasidžiaugė, kad į organizuotus renginius įsitraukė visų keturių (Alytaus, Kaišiadorių, Prienų rajonų ir Birštono) savivaldybių įvairaus amžiaus gyventojai, nuo mažiausio iki didžiausio, nuo seniausio iki jauniausio. Įvairioms veikloms buvo surasti ne tik partneriai, o ir rėmėjai.

Vykdant projektą vyko konferencijos „Krašto kultūros paveldas – piliakalniai“ (skirta moksleiviams) ir „Piliakalniai vakar, šiandien ir rytoj“ (skirta visiems, besidomintiems archeologų darbais). Konferencijų metu ne tik išgirdome apie piliakalnius naujų pasakojimų (kuriuos surinko moksleiviai keliaudami po savo gimtas vietas), o ir iš archeologų sužinojome apie naujų piliakalnių suradimo būdus, paplitimą Lietuvoje ir mūsų krašte. Konferencijos metu archeologas Gintautas Zabiela pristatė naujai aptiktus piliakalnius. Vasaros pabaigoje buvo organizuotas šiaudinių skulptūrų pleneras „Gyvenimas dvare“, kuriame savo menines idėjas įgyvendino bendruomenių komandos ir pavieniai asmenys. Plenero dalyvių darbai džiugino atvykstančius į Punią visą mėnesį. Tą patį vakarą vyko Bendruomenių šventė „Mes Nemuno šalies vaikai“. Joje dalyvavo ir susirinkusius džiugino geriausi Dzūkijos ir Suvalkijos kraštų muzikantai, šokėjai ir pasakoriai. Vakaro vinis – Naisių vasaros teatro koncertas. Rugsėjo mėnesį minėjome Baltų dienas ir kartu su ansambliu „Kūlgrinda“ deginome laužus, šokome baltiškuosius šokius.

Į projekto veiklas įsijungė Birštono savivaldybės bendruomenės, visuomeninės organizacijos, Birštono gimnazija. Jų bendro darbo dėka piliakalniai tapo labiau pasiekiami ir gražesni. Negalime pamiršti Birštono girininkijos miškininkų ir vyriausiojo miškininko Tado Zubavičiaus. Jie atliko darbus, kuriems mums trūko jėgos ir techninių priemonių, tad prie dviejų Birštono savivaldybės piliakalnių atsirado užrašai. Projekto metu buvo vedamos pamokos moksleiviams, o vienoje pamokoje dalyvavo Seimo narys Andrius Palionis, kuris pasakojo savo senelio pasakotas istorijas apie supiltus piliakalnius – mažus Lietuvos kalnelius.

O konkursas „Legendų skrynią atvėrus“ sulaukė 355 piešinių. Konkurse dalyvavo ne tik kaimyninių savivaldybių moksleiviai. Sulaukta piešinių iš Šalčininkų savivaldybės. Apsilankę Birštono lankytojų centre turistai galėjo aplankyti parodas, kurias pristatė Alytaus kraštotyros muziejus, pasidžiaugti Andriaus Palionio organizuotu kūrybinių darbų konkursu (paroda „Istorinė atmintis. Ką sako mūsų piliakalniai“ buvo eksponuojama birželio mėnesį).

Projekto užbaigimui išleista knyga „Piliakalniai Nemuno kilpų regioniniame parke“. Skaitantys sužinos kur yra piliakalnis, kaip jis atrodo šiuo metu, kokius radinius rado archeologai, ką dar netoliese galima aplankyti, kokius pasakojimus ir legendas sukūrė žmonės, kuriose vietose yra vaiduoklių ar galima surasti aukso skrynias.

… Baigiantis vakarui buvo apdovanoti konkurso „Gražiausia piliakalnio nuotrauka“ laureatai ir nugalėtojai. Iš viso konkursui buvo atsiųstos 74 nuotraukos. Tačiau prisimenant vasaros ir rudens orus sudėtinga buvo fotografams įgyvendinti savo planus. Konkurso laureatais tapo: Diana Kupstienė, Artūras Balčiūnas, Jūratė Anankienė ir Rasa Valatkaitė. Jie buvo apdovanoti Nemuno kilpų regioninio parko padėkos raštais ir UAB „Ekofrisa“ dovanėlėmis.

Už gražiausią Prienų krašto piliakalnio nuotrauką Prienų savivaldybės prizu, kurį įteikė vicemeras Algis Marcinkevičius, apdovanota Renata Marcinkevičienė.

Už gražiausią Birštono krašto nuotrauką Birštono savivaldybės prizu apdovanotas Virginijus Kazlauskas (prizą įteikė Birštono merė Nijolė Dirginčienė).

Už meniškiausias piliakalnių nuotraukas, pateiktas konkursui, prizas įteiktas Rimvydui Strikauskui. Jį apdovanojo Seimo narys Andrius Palionis.

Konkurso dalyviai, nelaimėję nominacijų, buvo apdovanoti Nemuno kilpų regioninio parko padėkomis ir konkurso parnerių, Prienų krašto muziejaus atminimo dovanomis.

Daugiausiai piliakalnių aplankė Brazių šeima iš Kaišiadorių: Reda, Virginijus, Emilija, Elena, Elžbieta. Jie aplankė 45 piliakalnius: Prienų krašto – 33, Birštono – 8, Alytaus – 4. Vakaro metu žygeiviai pasidalino įspūdžiais iš savo kelionių po Lietuvos piliakalnius.

Virginijus sakė, jog „… Lietuvoje yra daugiau kaip 900 piliakalnių, o tai reiškia dar daug kelionių laukia…“.

Labiausia šeima mėgsta ieškoti tų piliakalnių, kurie yra sunkiau surandami. Prie kiekvieno piliakalnio šeima nusifotografuoja (su savo šeimos vėliava), o kelionių įspūdžius talpina į internetą. Ten užfiksuotos visos gražiausios akimirkos beieškant lietuviškų kalnelių. Daugiausiai piliakalnių aplankiusiai šeimai įteikta Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos padėka ir Vytauto SPA dovanų kuponas.

… Baigėsi projektas, būta daug gražių darbų, įgyvendintos dalyvavusių svajonės ir lūkesčiai. Be rėmėjų ir partnerių pagalbos projektas nebūtų pilnai įgyvendintas, todėl dėkojame: Alytaus rajono savivaldybei, Punios bendruomenei, Alytaus rajono VVG, Prienų krašto muziejui, Prienų rajono savivaldybei, Birštono savivaldybei, Birštono mineraliniams vandenims, Vytauto SPA, UAB „Ekofrisa“, Lietuvos kultūros tarybai, Birštono meno mokyklai, ūkininkams Balčiūnams ir visiems dalyvavusiems.

Autorės archyvo nuotraukos