Elena ŽILINSKIENĖ
Trakų viešosios bibliotekos Tiltų filialo vyr. bibliotekininkė
Piešti… ant vandens
EBRU tapyba Tiltų bibliotekoje subūrė kelias kartas
Piešiame ant vandens
Tiltų bibliotekoje vyko edukacija „Piešiame ornamentus su EBRU tapyba ant vandens“. Edukaciją vedė VšĮ Meno terapijos ir socializacijos instituto VYTA Vilniaus ir Klaipėdos regiono vadovė, edukatorė Eglė Daubaraitė. Eglė turi pedagogo kvalifikaciją, baigusi vadybos ir verslo administravimo studijas, nuolat gilina EBRU meno žinias ir meno terapijos metodiką, domisi fotografija. EBRU menu susidomėjo prieš septynerius metus ir dabar savo patirtį perduoda kitiems. Norint tapyti ant vandens, nereikia išankstinio pasiruošimo. Kiekvienas gali išbandyti savo meninius gebėjimus, blogo rezultato nebūna, o įspūdžiai būna nepakartojami. Vadovė supažindino dalyvius su tapybai reikiamomis priemonėmis ir EBRU tapybos meno istorija. Šio meno ištakos kildinamos iš Kinijos, kur panaši, juodai balta tapyba buvo žinoma prieš pusantro tūkstančio metų. Toks tapymas buvo laikomas slaptu žynių mokslu, iš čia paplito į kitas šalis ir po visą pasaulį. Šis menas Persijoje buvo vadinamas Abri, kas reiškia „vandens veidas“. Labiausiai išplėtotas Turkijoje, pavadintas EBRU, laikomas tradiciniu turkų menu, yra šios šalies UNESCO saugomas kultūros paveldas. EBRU tapyba buvo naudojama įrišant rankraščius, knygas, dažniausiai marmuravimo popieriaus lakštai naudoti knygų priešlapiams ir kraštelių žymėjimams, ruošiant svarbius dokumentus, ženklinant pinigus.
Lietuvoje šį meną prieš 12 metų ėmėsi populiarinti VYTA. Sutirštintas tapymo vanduo, pagamintas iš jūrų dumblių ir augalų miltelių, pilamas į voneles, naudojami gamtiniai natūralūs dažai, lengvi rožių kotelių teptukai su šereliais, storesnių ir plonesnių apimčių metalinės lazdelės, tankesnės ir retesnės šukos. Nuo jų panaudojimo priklauso paveikslų unikalumas. Dažai paruošiami iš vakaro. Pradedant tapymą pirmiausia sukuriamas piešinio fonas, ant vandens šepetėliu pataškomos norimos spalvos, kurios nesusilieja, o sukurti smulkesnius ornamentus padeda metalinės šukos. Lazdelėmis išgaunami įvairių dydžių ratilai ir tada iš jų formuojami ornamentai, gėlės, drugeliai, širdelės, plunksnelės ir kiti norimi vaizdai. Įgudę meistrai sukuria šedevrus. Vadovei paaiškinus tapybos techniką ir nutapius parodomąjį piešinį, kiekvienas norintis galėjo pasinerti į kūrybinius bandymus ir išreikšti savo meninius gebėjimus. Vieni tapė ilgiau, kitiems prireikė vos keleto minučių. Galutiniai rezultatai pasimatė nuėmus nutapytą paveikslą ant popieriaus, jie buvo nenuspėjami, netikėti, džiuginantys, kiekvienas paveikslas skirtingas, vienetinis. Ebri, išvertus iš turkų kalbos, reiškia „debesuota“. Tapyba ant vandens kaip greitai besikeičiantys debesys, vaizdas kinta vos prisilietus teptukui, šukoms ar tapymo lazdelei. EBRU tapyba ne tik išlaisvina fantazijų pasaulį, bet ir suteikia žmogui daug teigiamų emocijų, yra puiki terapijos priemonė. Tapyti patiko visiems – ir mažiesiems, ir vyresniems. Ir dar patiko, jog ornamentams sukurti nereikia daug laiko.
Už suteiktas žinias, įdomų kūrybinį užsiėmimą nuoširdžiai dėkojame vadovei Eglei Daubaraitei ir renginio rėmėjui – Trakų rajono savivaldybei.
Autorės archyvo nuotraukos