Rima IVANAUSKIENĖ
Panevėžio gamtos mokyklos vyresnioji metodininkė
„Pelėdžiukas 2023“
Mažoji gamtos olimpiada Panevėžio gamtos mokykloje
Pagerbtieji 3-4 klasių atstovai
Panevėžio gamtos mokykloje jau 23-jį kartą vyko tradicinė, gerai šio miesto ir rajono pradinukams bei jų mokytojams žinoma Mažoji gamtos olimpiada „Pelėdžiukas“. Tai Panevėžio aplinkosaugos švietimo projekto „Aplinkai draugiškas panevėžietis – darnaus gyvenimo link“ finansuojamas renginys. Olimpiada subūrė 46 pradinių klasių mokinius, deleguotus iš 15 miesto ir 4 rajono mokyklų.
Mažosios gamtos olimpiados „Pelėdžiukas 2023“ siekis – skatinti pradinių klasių vaikus pažinti tą gamtą, kuri yra šalia, ieškoti jos paslapčių įvairiausiose smulkmenose: mažoje sėklelėje, pievos žolės žiedlapių spalvoje, močiutės vilnonėje pirštinėje, gyvosios ir negyvosios gamtos garsuose, mūsų prosenelių paliktuose daiktuose ar užrašytose mįslėse. Šiais metais olimpiados užduotys buvo glaudžiai siejamos su Žirgo metų ir Aukštaitijos metų minėjimu.
Olimpiados dalyviai turėjo atlikti 5 užduotis. Minint Žirgo metus, teko gerokai pasukti galvas ir pademonstruoti savo žinias apie arklius – išrinkti jiems tinkamas pašaro rūšis, darbus, kuriuos gali atlikti arklys, atpažinti arklio traukiamas priemones ir priemones arklio valdymui, priskirti spalvas, apibūdinančias arklio kailį, atskirti egzistuojančias žirgų sporto šakas, sužinoti, kas yra pegasas.
Matydami dažnai kasdienybėje sutinkamų sėklų rinkinį, mokiniai turėjo prisiminti ir įvardyti kokiems augalams jos priklauso. Ne taip jau lengva buvo ir klausantis gamtos garsų juos atpažinti. O iš ko išvirta košė, iškepta juoda duona? Teko pasukti galvas atliekant užduotį apie augalinės kilmės maisto produktus. Iššūkiu tapo ir sąsajų tarp mįslės teksto ir pateiktų vaizdinių paieška. Juolab, kad ir aukštaičiams žodžiai „šmotas“, „žiponas“ jau prašosi paaiškinimo.
Burtais išrinkti vaikai laimės balus pelnė teisingai parinkę daiktą iš senolių praeities: kas skirtas sviestui mušti, skalbiniams lyginti, pašviesti…
Olimpiados organizatoriai siekia ne tik įvertinti vaikų žinias. Daug svarbesnis tikslas per praktines veiklas žaismingai ugdyti gebėjimus ir norą pažinti, stebėti, kūrybiškai mąstyti ir ieškoti atsakymų – čia ir dabar. Siekiama suteikti įvairiapusių žinių per galimybę įvairiais pojūčiais pažinti gamtą, taikyti įgytas žinias savo artimoje aplinkoje. Olimpiados „Pelėdžiukas 2023“ rezultatai skelbiami mokyklos interneto svetainėje, o nugalėtojai bus apdovanoti kovo 20-ąją, paminint Pasaulinę Žemės dieną.
Autorės archyvo nuotraukos