Ida MASAITYTĖ
Veliuonos A. ir J.Juškų gimnazijos JMB būrelio narė, IG klasė
Pažintis su Žemaitija
Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų centre...
Veliuonos A. ir J. Juškų gimnazijos jaunieji miško bičiuliai, vadovaujami būrelio „Girinukas“ vadovės Loretos Pocienės, vykome į Platelius. Pirmas sustojimas – Plungėje, kur aplankėme Žemaičių dailės muziejų. Šiuo metu dvaro ansamblį sudaro dešimt XIX a. pastatų ir statinių. Juos supa vienas didžiausių (58,3 ha) ir gražiausių mišraus stiliaus parkų Lietuvoje.
Apžiūrėję statinius ir pasivaikščioję po parką kelionę tęsėme į Žemaitijos nacionalinį parką. Ten aplankėme „Šaltojo karo“ muziejų, kuris įrengtas buvusiame Sovietų sąjungos balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Apžiūrėjome ekspoziciją, kuri pasakoja apie buvusį visiškai slaptą sovietų branduolinės ginkluotės kompleksą. Vaikščiojome tuneliais, kur gidė parodė kovinių raketų ir kitos Šaltojo karo ginkluotės pavyzdžių maketus, autentišką to meto įrangą, ginklus. Didžiulį įspūdį paliko sovietų karininkų vaškinės skulptūros, kurios atrodė lyg tikros.
Toliau keliavome į Užgavėnių kaukių muziejų. Gidė supažindino mus su išlikusia Užgavėnių šventimo tradicija ir išradingų meistrų sukurtomis kaukėmis. Gidė kalbėjo žemaitiškai, todėl labai susižavėję klausėmės žemaitiškos tarties.
Žemaitijos nacionaliniame parke mums pasakojo apie Platelių ežeryną, grožėjomės surinktomis vabzdžių, drugelių kolekcijomis, retomis grybų rūšimis, mokėmės pažinti medžius iš ritinėlių. Apžiūrėjome pievose ir pelkėse augančių augalų nuotraukas ir bandėme atskirti kurie augalai auga pievose, o kurie – pelkėse. Ekskursijos pabaigoje gidė vedė mums žemaičių kalbos pamoką. Ji sakė žodžius žemaitiškai, o mes turėjome išversti juos į bendrinę kalbą. Dalis žodžių mums buvo nežinomi.
Puikiai praleidome pavasario atostogų dieną, nes susipažinome su Žemaitija.
Mokytojos Loretos Pocienės nuotraukos