Gediminas PETKUS
Lietuvos ornitologų draugija

„Paukščiai prie mano namų“

Suskaičiuokime mūsų sodus, sodybas ir kiemus lankančius paukščius

Kuoduotoji zylė

2018-ųjų sausio 26-28 dienomis Lietuvos ornitologų draugija rengia akciją „Paukščiai prie mano namų“, kurioje gali dalyvauti visi gamtai ir paukščiams neabejingi žmonės. Tikimės, kad tai taps tradiciniu kasmet organizuojamu žmogaus kaimynystėje žiemojančių paukščių surašymo renginiu, kurio metu surinkti duomenys leis įvertinti atskirų paukščių rūšių skaičiaus kaitą, o visuomenei suteiks galimybę stebėti sparnuočių gyvenimą ir geriau pažinti mūsų krašte žiemojančius paukščius. Šiais metais (2018) akcija skaičiuoja antrus metus. Pirmųjų metų rezultatai – interaktyviame žemėlapyje

Šiais metais akcija taip pat pradedama vykdyti ir Latvijoje. Estijoje sodybas ir jose įrengtas lesyklas žiemą lankantys paukščiai skaičiuojami nuo 2010 metų. Didžiojoje Britanijoje šios apskaitos vykdomos jau 38 metus, o jose kasmet dalyvauja apie 0,5 milijono šios šalies gyventojų. Tai didžiausias tokio pobūdžio renginys, kurio metu surinkti duomenys panaudojami paukščių populiacijų gausos pokyčiams stebėti. Panašios sodybose besilankančių paukščių apskaitos vykdomos daugelyje Europos valstybių, JAV ir Kanadoje. Tai populiarus ir labai mėgstamas renginys, kurio metu žmonės savo malonumui praleidžia vieną valandą stebėdami ir skaičiuodami savo gyvenamoje aplinkoje besilankančius paukščius, tuo pačiu geriau pažindami mus supančią aplinką ir įvertindami mūsų kuriamos aplinkos poveikį paukščiams. Daugelyje šalių paukščiai prie namų skaičiuojami ir veisimosi ar net sezoninių migracijų metu. Tuo tarpu mes žengiame tik pirmąjį žingsnį, pradėdami nuo žiemojančių sparnuočių apskaitų.

Nesunku pastebėti, jog šaltuoju metu daugelis paukščių žiemai renkasi žmogaus kaimynystę. Tai, visų pirma, nulemia geresnės mitybos sąlygos. Ypač, kai žmogus padeda sparnuočiams šiuo sunkiu laikotarpiu papildomai juos lesindamas. Todėl prie lesyklų visada aptiksite daugiau ir įvairesnių rūšių paukščių. Žinia, jog tam tikros žiemojančių sparnuočių rūšys žiemą minta likusiomis uogomis ar augalų sėklomis. Todėl prie namų pasodinti vadinamieji ornitochoriniai augalai – šermukšniai, gudobelės, šaltalankiai, klevai ir kiti, privilios strazdus, svirbelius, juodgalves sniegenas, svilikus. Tuo galite įsitikinti atitinkamai pakeitę savo namų aplinką, ką jums parodys ir jūsų atliktos mūsų organizuojamos šios akcijos metu apskaitos.

 

Kaip dalyvauti?

*Pasirinkite jums patogią stebėjimo vietą savo sodyboje, kieme ar pamėgtame parke, pageidautina tokioje vietoje, kur įrengta lesykla ar yra kita (ne vandens) paukščių maitinimo vieta. Tokiose vietose žiemą susirenka daugiau paukščių, todėl bus smagiau juos stebėti ir skaičiuoti. Jūsų įrengtą lesyklą lankantys paukščiai gali būti skaičiuojami iš kambario pro langą – taip bus patogiau jums, o ir paukščiai bus mažiau trikdomi. Jei paukščius skaičiuosite lauke – pasirinkite tokią vietą, kad netrikdytumėte lesykloje besilankančių paukščių ir būtumėte apsaugotas nuo žvarbaus vėjo. Tačiau akcijoje kviečiami dalyvauti ir lesyklų neįsirengę gyventojai, kurie sparnuočius galėtų skaičiuoti prie savo namų ar greta esančiame skvere, parke ar miškelyje.

*Pasirinkite jums patogų stebėjimo laiką – stebėjimui ir paukščių skaičiavimui paskirkite bet kurią vieną valandą sausio 26, 27 ar 28 dienomis. Lesyklose daugiau paukščių paprastai būna ryte ir popiečio valandomis, prieš sutemstant, tuomet paukščiai aktyviau maitinasi, tačiau reikalavimo dėl stebėjimo valandos nėra. Teikiant duomenis reikės nurodyti tikslią skaičiavimo pradžią ir pabaigą, todėl, pradėję skaičiuoti paukščius, užsirašykite laiką. Skaičiuoti galima pradėti bet kuriuo laiku, pavyzdžiui 10.23 val., o lygiai po valandos – 11.23 val., skaičiavimą reikia užbaigti. Dėmesio, paukščiai skaičiuojami tik valandą, ne ilgiau!

*Pasirinktoje vietoje ir jums patogiu laiku suskaičiuokite visus vienu metu pamatytus kiekvienos rūšies paukščius. Turi būti siekiama nustatyti maksimalų kiekvienos rūšies individų skaičių – tik tuos paukščius, kurie jūsų matymo lauke yra vienu metu. Todėl pastebėtų paukščių negalima sumuoti. Naudokite atspausdintą mūsų paruoštą duomenų registravimo formą ar savo užrašus, ir juose paukščių skaičių registruokite taip:

**Jei 10.25 val. vienu metu matėte 5 didžiąsias zyles užrašuose prie šios rūšies parašykite 5;

**Jei 10.44 val. vienu metu pamatėte 9 didžiąsias zyles – prie šios rūšies parašykite 9;

**Jei baigiant apskaitą 11.23 val. matėte 3 didžiąsias zyles – maksimalus vienu metu jūsų stebėjimo vietoje matytų didžiųjų zylių skaičius yra 9. Šį skaičių (9) ir reikia įrašyti pildant apskaitos duomenų registravimo formą.

*Pasibaigus skaičiavimo laikui (praėjus lygiai 60 minučių nuo skaičiavimo pradžios) įveskite rezultatus į žemiau esančios duomenų rinkimo formos laukus ir pažymėkite savo stebėjimo vietą žemėlapyje.

Jei jūsų stebėjimo vietoje per vieną valandą nepasirodė nei vienas paukštis –  duomenų formą vis tiek užpildykite, tačiau į atskirų paukščių rūšių laukus jokių skaičių nerašykite. Tokie duomenys –  taip pat vertinga informacija, leisianti atlikti tikslesnį duomenų įvertinimą.

Apskaitoje gali dalyvauti visi – ir pažįstantys paukščius, ir norintys juos geriau pažinti. Svarbu, kad rūšį nurodytumėte tik ją tikrai pažinę. Jei abejojate dėl paukščio rūšies, galite nurodyti tik gentį, pavyzdžiui, „žvirblis“ ar „zylė“. Jei kol kas prasčiau pažįstate paukščius, jums padės mūsų parengta medžiaga su dažniausiai prie namų stebimų paukščių piešiniais ir trumpu aprašymu.

Jei paukščius skaičiuosite parke, svarbu visą valandą praleisti daugiau ar mažiau vienoje vietoje – nevaikščioti ir neieškoti „geresnės“ vietos kur laikosi daugiau ir įvairesnių paukščių. Pateikti duomenys nebus vertinami pagal paukščių ar rūšių skaičių. Tiesiog sau nustatykite savo stebėjimo vietos ribas, ir jų lygiai 1 valandą laikykitės. Šios akcijos metu vertingiausi yra daugiamečiai duomenys. Todėl, jei norite, kad kitais metais būtų daugiau paukščių ir rūšių, patartina įsirengti lesyklą ar net kelias su kuo įvairesniu lesalu. Dar ir šiais metais galite tai padaryti, prieš  šios akcijos pradžią. Tik svarbu atminti, jog paukščiams reikia kažkiek laiko, kol jie suranda naujas maitinimosi vietas, prie jų pripranta ir čia nuolat lankosi.

Vienoje vietoje sausio 26-28 dienomis paukščių surašymą galima atlikti tik vieną kartą. Jei akcijoje norite ir galite dalyvauti visas  3 ar 2 dienas – stebėjimui rinkitės skirtingas vietas.

Jei turite tik vieną nedidelę lesyklėlę prie savo lango, kurioje lankosi vos keletas paukščių – jūs esate būtent tas asmuo, kuris tiesiog privalo dalyvauti akcijoje „Paukščiai prie mano namų“. Paskirkite valandą jūsų lesyklos lankytojų stebėjimui, ir mes esame tikri, kad jie suteiks jums daug džiugių akimirkų.

Visi jūsų pateikti duomenys labai svarbūs ir vertingi!

Kaip pateikti duomenis?

Duomenų įvedimui ir pateikimui naudokite tik internetinę duomenų rinkimo aplikaciją

Visi duomenys bus atvaizduoti žemėlapyje.

Alberto Skirpsto nuotraukos