Rita KROMPALCIENĖ
Pagramančio regioninio parko lankytojų centro administratorė

Pasitikus Piliakalnių metus

Etnografinių tradicijų puoselėjimas gimtajame krašte

Prie Pagramančio piliakalnio...

2017-ieji paskelbti Piliakalnių ir Tautinio kostiumo metais. Piliakalniai, prie jų esančios gyvenvietės, šventvietės, kapinynai, pilkapiai, senieji keliai yra lietuvių tautos tapatumą stiprinančios vertybės. Tai – baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo liudijimas ir tautinio atgimimo sąjūdžio įkvėpimo šaltinis. Etninės kultūros globos tarybos siūlymu, taip pat 2017 metai paskelbti ir Tautinio kostiumo metais. Tai kaip vieno iš tautos ir valstybės simbolių, liudijančio etninio tapatumo ir nacionalinės kultūros išraiškos formos svarbą.

Pasitinkant Piliakalnių ir Tautinio kostiumo metus Pagramantyje (mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje) buvo surengta akciją „Apjuoskime Pagramančio piliakalnį, pasidabinę tautiniu kostiumu“. Renginys prasidėjo Pagramančio kultūros namuose. Čia susirinko nemažai vietos žmonių, tauragiškių, miestelio svečių iš aplinkinių rajonų ir net iš Latvijos. Visi buvo supažindinti su Pagramančiu, jį supančia nuostabia gamta, turtinga ir gilia šio krašto istorija. Pasipuošę tautiniais rūbais, nešini Lietuvos Respublikos, Pagramančio bendruomenės, Pagramančio (mažosios Lietuvos kultūros sostinės) ir Latvijos Respublikos vėliavomis, iškilminga eisena per miestelį keliavome prie Pagramančio piliakalnio. Užkopę ant piliakalnio, žvarbią rudens dieną sušilome prie laužo, sušokome keletą tautinių šokių ir susikabinę rankomis apjuosėme piliakalnį gyva juosta.

Pagramančio regioniniame parke stūkso net devyni piliakalniai, apipinti padavimais ir pasakojimais, – svarbūs ne tik kaip archeologinis paveldas, bet ir vaizdingo kraštovaizdžio dalis.

Biržų lauko, Vaičių, Indijos, Kreivių, Pagramančio, Kuturių, Matiškių, Rekstukų, Dapkiškių piliakalniai – kryžiuočių karų laikotarpio gynybinės grandinės Jūros ir Akmenos upių krantuose objektai. Visa tai (kartu su Balskų, Lylavėnų senkapiais, Tamošaičių akmeniu, senovinėmis gyvenvietėmis, dvarvietėmis ir kapinaitėmis bei Pagramančio miesteliu ir bažnyčia) sudaro vientisą lankytinų kultūros paveldo objektų kompleksą.

Autorės archyvo nuotraukos