Martyna ULEVIČIŪTĖ
VĮ Valstybinių miškų urėdija

Pašilių stumbryne

Pažintis su stambiausiais laukiniais gyvūnais – nemokama

Stumbro didybė...

Lankytojus nemokamai apsilankyti kviečia Pašilių stumbrynas įsikūręs Panevėžio r., Girelės viensėdyje. Šiuo metu VĮ Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio prižiūrimame stumbryne galima pamatyti 25 stumbrus – 15 patinų ir 10 patelių, tarp jų – 6 jaunikliai. Nuo apžvalgos aikštelės matomas 50 ha aptvertas miško bei pievos plotas, kuriame telpa dviejų stumbrų bandų kasdienis gyvenimas.

Norintys įstabius gyvūnus ne tik stebėti, bet ir artimiau susipažinti su jų istorija, įdomiais pasakojimais apie Pašilių stumbryno globotinius, gali pasinaudoti profesionalaus gido paslauga. Taip pat stumbryno teritorijoje lankytojų patogumui įrengta laužavietė.

Daugiau kaip pusę amžiaus gyvuojantis stumbrynas didžiuojasi nuo įkūrimo sulaukęs 180 jauniklių gimimo. Pagal tarptautinį susitarimą, Lietuvoje stumbryne gimstantiems stumbriukams duodami vardai, pasidedantys raidėmis „Gi“, todėl Pašilių stumbryne susipažinsite su patinais Givmiu, Gikiu, Gitanas, Giskiu, Giriu, Gimiu, Gifriu, Gipolu, Gipokiu, Gipordu, Giliumi, Gigu, Gilu, patelėmis Gitara, Gile, Giazabota, Giedre, Gira, Gizopa, Gipota, Gimba, Girna ir kt. Kasmet organizuojamose atvirų durų dienose stumbryne apsilankyti ir jaunikliams naujus vardus pasiūlyti kviečiami aplinkinių rajonų darželių auklėtiniai bei moksleiviai.

Pirmieji du belovežiniai stumbrai į Pašilių miško aptvarus atvežti 1969 m. iš Prioksko-Terrasny rezervato (Serpuchovo sritis, Rusija). Naujai įrengtame stumbryne 1971 m. gimė pirmasis jauniklis.

Pašilių stumbryno gyventojai, Europiniai stumbrai, yra stambiausi laukiniai gyvūnai, įrašyti į Tarptautinę raudonąją knygą. Šie žinduoliai retuose lapuočių ir mišriuose miškuose, kalnuose, stepėse buvo plačiai paplitę iki XVI a., tačiau dėl žemdirbystės plėtros ir intensyvios medžioklės gyvūnai buvo išstumti į gūdžius, nuošalius miškus ir iki XIX a. vidurio Lietuvoje buvo išnaikinti.

Stumbryno lankymo valandos: pirmadienis: nedarbo diena; antradienis – penktadienis: 10-16 val.; šeštadienis – sekmadienis: 10-18 val. Adresas: Girelė, Ramygalos sen., Panevėžio r. sav. Tel.: +370 45 593339. E. paštas: krekenava@panmu.lt

Autorės archyvo nuotraukos