Modesta BIELSKIENĖ
Žagarės regioninio parko direkcija

„Pamoka gamtoje: svajokime drauge 2021“

Nacionalinio konkurso finalinis renginys vyko Žagarės regioniniame parke

Renginio metu: apdovanojimai...

Nacionalinis moksleivių konkursas „Pamoka gamtoje: svajokime drauge!“ vyksta jau aštuntus metus. Tradiciniu tapusį renginį organizuoja  Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba prie AM. Šiais metais konkursas kvietė kurti pamokas-filmukus apie draustinius. Finalinis konkurso renginys š. m. rugsėjo 10 d. vyko Žagarės regioninio parko lankytojų centre.

Lietuvoje yra daugiau kaip 400 valstybinių draustinių, daugiau kaip 100 savivaldybių įsteigtų draustinių ir šiais metais konkursui mokiniai kūrė filmukus apie draustinius. Konkurse dalyvavo net 30 komandų iš pačių įvairiausių Lietuvos miestų. Kuriant filmukus moksleivius konsultavimo ne tik mokytojai, bet  ir saugomų teritorijų direkcijų specialistai.

Konkurse išrinkti penki laimėtojai: Tauragės Šaltinio progimnazija (filmukas apie Jūros upės kraštovaizdžio draustinį), Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjus (filmukas apie Ruškio kraštovaizdžio draustinį), Vytauto Didžiojo gimnazija (filmukas apie Spenglos hidrografinį draustinį), Kauno Milikonių progimnazija (filmukas apie Jiesios kraštovaizdžio draustinį) ir Palangos senoji gimnazija (filmukas apie Olandų kepurės kraštovaizdžio draustinį).

Baigiamasis renginys š. m. rugsėjo 10 d. vyko Žagarės regioninio parko lankytojų centre. Po oficialios renginio dalies moksleiviai apžiūrėjo Žagarės dvaro rūmuose įsikūrusį Žagarės regioninio parko lankytojų centrą ir jo ekspozicijas. Abejingų nepaliko interaktyvioji ekspozicijos dalis su virtualios realybės akiniais.

Susipažinę su ekspozicijomis ir išbandę jų žaidimus bei galimybes, renginio dalyviai aplankė Žagarės dolomito atodangą. Mokiniai turėjo galimybę įsivaizduoti vaikštantys po seklios jūros dugną, mat joje prieš 360 milijonų metų ir susiformavo ši nuosėdinė uoliena. Žagarės regioninio parko teritorijoje, Šiaurės Lietuvoje dolomitas slūgso visai negiliai, kai kuriose vietose jo galima aptikti jau 0,3 m gylyje.

Apžiūrėję Žagarės gelmių turtu vadinamą dolomitą moksleiviai išvyko į Mūšos tyrelio pelkę pakeliauti Mūšos tyrelio pažintiniu taku. Šis takas įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias lentų takas pelkėje Lietuvoje, o jo ilgis siekia beveik 7 km. Čia moksleiviai ne tik susipažino su aukštapelke ir jos formavimosi principais, bet ir įvairiais pelkės augalais. Tokiais kaip, kiminai, viržiai, gailiai, spanguolės, tekšės, ypatingomis sąlygomis augti prisitaikiusiomis saulašarėmis, šioje išskirtinėje teritorijoje gyvenančiais retais paukščiais – tikučiais, dirviniais sėjikais, įvairiomis žąsų rūšimis bei paklausyti jų balsų.

Pamatė vienintelį natūralų Joniškio rajone Miknaičių ežerą.

Konkursas „Pamoka gamtoje: svajokime drauge“ organizuojamas siekiant stiprinti saugomų teritorijų ir švietimo institucijų bendradarbiavimą, sudaryti sąlygas gamtosauginiam ugdymui netradicinėse mokymosi aplinkose – nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose bei juose esančiose gamtos mokyklose, lankytojų centruose.

Autorės bei LMNŠC archyvo nuotraukos