Vida KISIELIENĖ
Vilniaus lopšelio-darželio „Pagrandukas“ direktorė

„Pagranduko“ žolynėliai kviečia

Ekskursija prie tento

Mūsų darželio bendruomenė šiais metais dalyvavo aplinkosauginiame Vilniaus miesto švietimo įstaigų žaliųjų edukacinių erdvių konkurse. Tad rugpjūčio pabaigoje konkurso vertinimo komisijos nariai lankėsi mūsų darželyje ir susipažino su bendruomenės lauko aplinkoje sukurtomis ir vaikų ugdymui naudojamomis žaliosiomis edukacinėmis erdvėmis. Su darželio direktore Vida Kisieliene ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jolanta Gaideliene bendravo gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybės ekologė), dr. Regina Juodkaitė (VU botanikos sodo Vingio skyriaus vedėja), Vilniaus kolegijos docentės dr. Gražina Palaitytė (projekto vadovė) ir dr. Rimantė Kondratienė.

Mūsų įstaigos kieme įrengti 7 mini daržiukai, kuriuos prižiūri ir puoselėja grupių vaikai su mokytojomis. Lysvėse auga daržovės, vaistiniai ir aromatiniai augalai, prie medžių ir krūmų eksponuojamos mokomosios lentelės, žydi gėlės, krūmai. Kiekvienos grupės vaikai daigina sėkleles, sodina daigus, augina ir prižiūri augalus. O jų įvairovė tikrai didelė: prieskoniniai augalai (krapai, melisos, čiobreliai, mėtos), daržovės (bulvės, cukinijos, moliūgai, morkos, burokėliai, rūgštynės, pomidorai, paprikos, baklažanai), gėlės (petunijos, serenčiai, monardos, jurginai, rugiagėlės, našlaitės, nasturtės ir kt.). Nuolat vyksta patyriminė, pažintinė veikla: vaikai susipažįsta su augalais, mokosi ravėti, laistyti, apkaupti juos, piešia matytus augalus, pasakoja apie juos, ruošia herbariumus, rengia parodas, džiovina ir verda arbatas. Grupėse vyksta pokalbiai apie augalų panaudojimo galimybes bei jų savybes.

Įstaigos teritoriją puošia Pagranduko gėlių upelis. Pavėsinėje įrengtas stendas ,,Mokausi iš gamtos“, kuriame pateikta informacija apie įstaigos kieme augančius medžius, krūmus, kitus augalus, jų augaviečių žemėlapis. Etnografijos erdvėje galima išbandyti įvairius mūsų senelių ir prosenelių naudotus rakandus: verpimo ratelį, senovinius naščius vandeniui nešti, šviestuvą, apsiauti klumpėmis… Galima aptikti ir Pagranduko draugų – ežiuką, varlytę, vėžliuką ir kitus. Pagrandukas ir jo draugai džiaugsmingai sutinka kiekvieną darželio lankytoją.

Iš palečių ir nereikalingų medienos gaminių (nenaudojamų sūpynių ir kt.) pagaminti suolai. Atokioje vietoje įrengta atliekų kompostavimo aikštelė. Atliekos kompostuojamos tvarkingai, yra paskirtas atsakingas asmuo. Vyksta pamokėlės, skirtos organinių atliekų kompostavimo naudai paaiškinti.

Kuriant edukacines erdves dalyvauja visa bendruomenė (tėvai, mokytojai, vaikai), numatoma planinga veikla: vietos esamos situacijos tyrimas, erdvės elementų naudojimo galimybės – bendruomenės nuomonės išsiaiškinimas; erdvių plano sudarymas ir aptarimas su bendruomene; edukacinių erdvių kūrimas. Edukacinėse erdvėse vyksta įvairios veiklos grupėse ir individualiai. Edukacinės erdvės yra matomos ir gyventojams: jie turi galimybę susipažinti su edukaciniai tentais, darželio želdiniais.

Projektų įvairovė

Įstaigos bendruomenė vykdo įvairius projektus: „Paveikslas iš gamtos“ (2020 m.); Vilniaus miesto savivaldybės administracijos remiamas aplinkosauginis projektas „Mokausi rūšiuoti“ (2017- 2021 m.); įstaigos bendruomenės projektas „Kamštelių vajus“ (2019-2021 m.); VšĮ Elektronikos gamintojų ir importuotojų bei Atliekų tvarkymo centro remiamas ir finansuojamas aplinkos apsaugos projektas „Mes rūšiuojam“ (2015-2021 m.); įstaigos projektas „Žalioji palangė“ (2021 m.); paroda „Laiškas Žemei“, skirta pasaulinei Žemės dienai paminėti (2021 m.); įstaigos projektas „Namelis paukšteliui“(2021 m.); ,,Naratyvinio žaidimo“ metodo taikymas (2020 – 2021). Organizuoti konkursai: ,,Užduotys mažiems ir dideliems“, fotografijų „Žiemos raštai“. Dalyvauta Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų nuotraukų parodoje „Vilniaus langai į gamtą“ (2020 m. spalis). Dalyvauta Vilniaus miesto švietimo įstaigų konkurse-parodoje „Dovanojam paukščiams namus“ (2021 m. balandis). Sukaupta edukacinių erdvių naudojimo vaikų ugdymui(si) patirtimi plačiai dalijamasi konferencijose, seminaruose.

Parengtos metodinės priemonės: metodinis leidinys šalies pedagogams, tėvams ,,Užduotys mažiems ir dideliems“ (2021); lankstinukas ,,Mylėk gamtą“; „Gamtos kodeksas“; edukacinių žaidimų apie gamtą rinkinys.

Autorės archyvo nuotraukos