Rita STULPINIENĖ, Rasa ŽIEMIENĖ
Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“

„Oranžinė šypsenos diena“

Tai tarptautinio švietimo įstaigų bendruomenių ekologinio švietimo projekto „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“ rudeniška stotelė

Tai moliūgų Vilniun suriedėjo!

Tarptautinės šypsenos dienos išvakarėse, 2017-10-06 sostinės Vingio parke vyko renginys „Oranžinė šypsenos diena“.

… Saulėtas oranžinis traukinys vėl riedėjo keliaudamas kartu su švietimo įstaigų bendruomenėmis į platų gamtos pasaulį. Skleidžiant oranžinę šilumą ir dalinant šypsenas. Renginio metu iš vasarą užaugintų moliūgų buvo sudėta saulėta oranžinė moliūgų šypsena, kuri skleidė žinią, jog „Gerumas valdo pasaulį“. Nors šiemet moliūgams augti nebuvo palankūs metai, tačiau oranžinė moliūgų šypsena buvo sukurta iš 320 moliūgų, kuriuos atvežė 39 švietimo įstaigų bendruomenės iš įvairių pasaulio kampelių. Iš viso renginyje užsiregistravo 587 dalyviai. Šventės pagrindiniai akcentai – gerumas širdyje, šypsena veide ir oranžinės spalvos elementas aprangoje.

Sveikinimo žodį tarė renginio „Oranžinė šypsenos diena“ organizatoriai: Violeta Ringevičienė, Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorė; Rita Stulpinienė, projekto iniciatorė, Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ auklėtoja metodininkė; Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos poskyrio ekologė; Eglė Rakauskienė, Kauno miesto moksleivių aplinkotyros centro sveikos gyvensenos kabineto vedėja. Sveikuoliškus linkėjimus visiems perdavė Sveikatingumo metų ir Sveikatos bangos dešimtmečio sąjūdžio iniciatorius Juozas Dapšauskas. Vilniaus lopšelio-darželio „Zylutė“ ugdytinė Emilija prieš pat renginį panoro padeklamuoti „Oranžinį eilėraštį apie morką“. Labai smagu, kad į mūsų renginį atvyko Australijos Sidnėjaus lituanistinės mokyklos mokytoja ekspertė Dalia Elena Solovjovienė. Pasidžiaugti, jog ir Australijoje vaikai keliauja oranžiniu gamtos takeliu, noriai augina moliūgus.

Sostinės Pranciškaus Skorinos gimnazijos atstovė pasidalino tokia patirtimi: mokiniai prasikalusį moliūgo daigelį vežėsi į Baltarusiją, pas savo senelius, kur kartu augino moliūgus.

Renginio metu ne tik buvo sudėta oranžinė moliūgų šypsena. Dalyviai galėjo rinktis įvairias veiklas: eko dirbtuvėlėse „Kita forma“ kiekvienas galėjo pasigaminti iš antrinių medžiagų sau atminimo dovanėlę „Vėjo malūnėlį“. „Oranžinėje tyrimų laboratorijoje“ buvo galimybė patikrinti nitritų ir nitratų kiekį vaisiuose ir daržovėse.

Policijos bičiulis Amsis džiugino mažylius ir šauniai leido laiką fotografuojantis.

Lietuvos „Barbeque“ kepėjai virė ir vaišino visus skania, sveikuoliška moliūgų sriuba.

Darželio „Rūta“ ugdytiniais su tėveliais sušoko „Balta Lelija“, „Lyk lietuti lyk smarkiau – moliūgėli auk greičiau“ ir „Virėjų maršą“. Kartu su asmenybės ugdymo centro „Motus“ komanda šokome gatvės šokius. Vilniaus sveikatingumo klubo Impuls treneriai pravedė „Sveikuolių mankštą“. Smagu ir tai, jog jaunoji karta traukė dainas kartu su Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Vilniaus miesto bendrijos Žirmūnų skyriaus ansamblio „Neris“ kolektyvu. Puiku, jog Šiaulių saldainių fabrikas UAB „Rūta“ išpildė saldžią vaikišką svajonę ir vaišino „Meškiuko Rudnosiuko“ skanumynais, o UAB „Nemuno vaistinė“ dovanojo skanią arbatą su saldynmedžių šaknimis. UAB „Balionų šalis“ suteikė vaikams galimybe pasidžiaugti oranžiniais balionais, kuriuos vaikai rado išskleidę spalvų parašiutus. UAB „Nuomis“ prisidėjo prie renginio pasiruošimo. Finansinių sprendimų agentūros darbuotojos vaišino saldainiais ir moliūgais, piešdamos ant vaikučių veidukų linksmas šypsenėles. Žirmūnų bendruomenės pirmininkas Martynas Demšė parūpino palapinę, po kuria vaikai galėjo pasislėpti nuo lietaus.

Smagu, jog rengiant šventę vaikams atsiranda tiek daug gerų žmonių. Susirinkę kartu mes parodėme mažos moliūgo sėklytės galingą jėgą, subūrusią ne tik Lietuvos, bet ir užsienio švietimo įstaigų bendruomenes, bendrai veiklai. Kurdami saulėtą oranžinį traukinį mes skelbėme: „Švari ir sveika aplinka – sveikas ir laimingas žmogus!“.

Esame dėkingi visiems dalyviams, kad renginio metu rodė gerą pavyzdį vieni kitiems, nešiukšlino Vingio parko žaliosiose zonose, rūšiavo į tam skirtus rūšiavimo konteinerius, po šventės paliko švarią, saugią aplinką. Žinoma, neapsėjome be lietaus ir griaustinio, tačiau gera nuotaika ir šypsenos vaikų veiduose, skleidė žinią: „Gerumas valdo pasaulį“. Mes, pedagogai, padedame tą gerumą „auginti“ pasodindami mažą sėklelę, kartu su vaiko artimiausios aplinkos žmonėmis keliaudami saulėtu oranžiniu gamtos takeliu…

Po šventės norintys prisijungė prie Vilniaus l/d „Rūta“ labdaringos veiklos ir padovanojo keletą moliūgų Vilniaus m. krizių centrams bei Maltos ordino pagalbos tarnybai.

… Tokia veikla buvo vykdoma įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginio švietimo programos projektą „Saulėto oranžinio traukinio kelionė“. Projekto partneriai – Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Ikimokyklinio ugdymo skyrius, Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos poskyris.

Autorės archyvo nuotraukos