Nuo slieko iki kuprinės…
Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris pažymėti dvyliktąja Joniškio rajono moksleivių gamtamoksline konferencija „Aplinka ir žmogus“
Mato Slančiausko progimnazijos pirmokės Urtė Kinderytė ir Mėja Mačiūnaitė, trečiokės Andrėja Vaitekūnaitė ir Kamilė Kuprytė pristato „Mokinio kuprinė yra vienas iš faktorių, įtakojančių mokinio laikyseną“. Sėdi renginio vedančiosios – Gabrielė Vozbutaitė, Monika Vainoriūtė (Joniškio jaunimo ir suaugusiųjų mokykla)
Baigiantis saulės užtemimui Joniškio jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos mokiniai inscenizavo „Dainą Žemei“ (vadovė Alma Sinkevičienė). Konferencija „Aplinka ir žmogus“ prasidėjo… Jos dalyvius sveikino Joniškio seniūnijos seniūnė Janina Augustinaitienė. Joje dalyvavo Joniškio administracijos švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Genovaitė Leitmanienė.
… Joniškio jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos dešimtokės Gabrielė Vozbutaitė, Monika Vainoriūtė savo darbe „Mes turime tik vieną Žemę“ priminė visiems, jog reikia rūšiuoti atliekas, mokė kaip galima joms suteikti antrą gyvenimą. Ragino saugoti Žemę. O Nerijus Labinas, Alvyda Numsėdytė darbe „Limonadui nėra jokių gerų žodžių“ analizavo mokinių geriamų gaiviųjų gėrimų etiketes ir ten įžvelgė tik kenksmingas medžiagas, išskyrus vandenį (vadovė Stefanija Grigaliūnienė). Jaunimiečiai Ramūnas Jakovlevas, Erikas Skirius analizavo tema „Biokuro katilinės: už ir prieš“. Visi pasisakė už jas, bet nusivylę, kad šildymas nepinga (vadovė Rasa Kontautienė).
Žagarės gimnazijos aštuntokai Laurynas Laukutis, Brigita Mitrikaitytė, Gabija Nechaj tyrė Švėtės upėje dominuojančių augalų tinkamumą biokurui ir nustatė, jog daugiausiai šilumos teikia mediena, durpės. Visų kitų augalų šiluminis efektas nežymus. Žinoma, sugrįžtant šilumai greitai vėl visi trauksime prie vandens. Tačiau tokias pramogas gamta gali netikėtai sugadinti. Apie mėgstamų Žagarės vandens telkinių jautrumą ,,žydėjimo“ reiškiniui papasakojo aštuntokai Modestas Augustauskas, Viltė Prokopenko, Karolis Skirius. Jaunieji tyrėjai patikino, jog vandens pramogų dar kol kas augalų „žydėjimas“ nesugadins.
Mielos merginos, moterys, ar jūs buvote kada pagalvojusios, jog plaukų spalva įtakoja jų stiprumą? Ir tai ne žodžiai iš reklamos apie plaukų dažus, o Vikos Povilaitytės, Viltės Prokopenko iš Žagarės gimnazijos tyrimo tema. Regis, stipriausi yra ugniaspalvių plaukai.
Visi mūsų krašto patriotai turėtų žinoti, kad Žagarė yra šių metų Lietuvos kultūros sostinė. O kas dar nežinojo, Dominykas Ginkus supažindino su Žagarės istorija, žymiais žmonėmis, pastatais. Vienuoliktokas Lukas Ramašauskas papasakojo apie savo kaimynę – žinomiausią Žagarės krašto audėją, supažindino su jos nuveiktais darbais (šių darbų vadovės – Asta Radžvilienė, Daiva Skirienė Alma Kančelskienė).
Mato Slančiausko progimnazijos antrokėms Augustei Bučnytei, Aivai Lipnevičiūtei, Paolai Valytei yra įdomūs sliekai. Iš tyrimo rezultatų sužinojome apie sliekų gyvenimą: jie mėgsta tamsą, drėgmę ir tokioje aplinkoje yra darbštūs.
Tikėjomės, jog pradinukai netampo pernelyg sunkių kuprinių, nes mokinio kuprinė yra vienas iš faktorių, įtakojančių vaiko stovėseną. Pranešimą pristatančios pirmokės Urtė Kinderytė ir Mėja Mačiūnaitė, trečiokai Andrėja Vaitekūnaitė ir Kamilė Kuprytė nustebino, kad jau į pirmą klasę dalis mokinių atėjo su netaisyklinga stovėsena, o daliai trečiokų ją sugadino kuprinės, nes nešiojasi visos savaitės mokyklinius reikmenis.
Ketvirtokės Rūta Marijauskaitė, Austėja Gervetauskaitė analizavo: ar žmogaus elgesys gamtoje – jo sielos veidrodis? Moksleivės mokėsi padėti gamtai, sodino medelius, rinko šiukšles, bet įsitikino, kad dar daug aplinkui yra nepagarbos gamtinei aplinkai.
Tos pačios progimnazijos aštuntokė Toma Černiauskaitė pristatė savo rimtąjį darbą apie strypinio nuolatinio magneto magnetinio lauko tyrimus (visų šių darbų vadovės – Vaida Dundulienė, Danutė Klausienė, Lina Pilipavičienė, Irena Katinienė, Asta Radžvilienė).
„Saulės“ pagrindinė mokyklos dešimtokai Otilija Skablauskaitė, Vaiva Briedytė, Arnas Morkūnas matavo žmogaus kūno varžas ryte, po kūno kultūros pamokos, sergant. Nustatė, kad mokytojų varža yra didesnė, tokia pat yra ir stipriau spaudžiant elektrodus (vadovė Birutė Spirgienė).
Ar tarp žmogaus ir aplinkos sveikatos galima dėti lygybės ženklą? Apie tai pasakojo Gasčiūnų pagrindinės mokyklos 9 klasės mokiniai Mindaugas Kasiulis ir Tomas Gustas (mokytoja Rūta Stankūnienė). Jie padėjo lygybę liudijantį ženklą: sveikas maistas, grynas oras, tyras vanduo – gera sveikata.
Vienas geriausių aplinkos užterštumo nustatymo būdų – pasižiūrėti į aplink augančias kerpes. Apie tai pranešimą pristatė šeštokė iš Skaistgirio gimnazijos Gabija Malinauskaitė (vadovė Renata Vaineikytė).
Skaistgirio gimnazijos devintokės Ieva Kipšaitė ir Urtė Kvyklytė kalbėjo apie tai, kas buvo pastebėta vykdant Tarptautinės GLOBE programos fenologinius stebėjimus Skaistgirio parke (vadovė Marija Sutnikienė).
…Konferenciją apibendrino Ekologinio švietimo centro (Joniškis) direktorius Egidijus Čepulis, pasidžiaugdamas, jog kasmet gerėja pranešimų pristatymai, labai įvairios, aktualios pranešimų temos. Džiaugėsi, jog ir pranešėjų amžius jaunėja, tačiau visi jie – gamtinės aplinkos saugotojai. Egidijus Čepulis įteikė padėkas visų konferencijoje dalyvavusių mokyklų atstovams bei konferencijos organizatoriams.
Mokiniams ir mokytojams, padėjusiems paruošti pranešimus, įteiktos organizatorių – Joniškio jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos padėkos.
Kristinos Grigaliūnaitės nuotraukos