Ema STANULIONIENĖ
Lankytojų centro administratorė

Naujas takas – Skrebio miške

Jis – Skrebio botaniniame ir Mošos archeologiniame draustiniuose, šalia Aukštadvario

Pažintis su Skrebio mišku

Seniai puoselėtas Aukštadvario regioninio parko darbuotojų vienas iš pagrindinių pažintinio turizmo tikslų – įrengti naują pėsčiųjų taką Skrebio miške aukštadvariečiams ir parko lankytojams, išsipildė. Kartu su VĮ Valstybinės miškų urėdijos Trakų regioniniu padaliniu šiemet buvo suplanuota šią svajonę įgyvendinti tikrovėje.

Skrebio miško pažintinis pėsčiųjų takas yra Skrebio botaniniame ir Mošos archeologiniame draustiniuose, šalia Aukštadvario. Vingiuojančiame trijų kilometrų vaizdingu mišku žiede siūloma pasigrožėsite ąžuolais, skroblais, liepomis, pakeliui aplankant Mošos pilkapius, Mošos piliakalnį ir šaltiniuotą upelį.

… Jau praeitais metais Aukštadvario regioninio parko direkcija ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos Trakų regioninis padalinys pradėjo Skrebio miško pažintinio pėsčiųjų tako planavimo parengiamuosius darbus. Įpusėjus vasarai tako pradžioje, šalia miško, įrengta atokvėpio vieta, automobilių stovėjimo aikštelė, take pastatyti informaciniai stendai, nukreipiančios rodyklės, suoliukai, laiptai, turėklai, ant medžių pritvirtinti tako žymėjimo ženklai ir akmeninis meninis akcentas su tako užrašu.

Miško aplinkos tvarkymas    

Rugsėjo 15-ąją, aplinkos tvarkymo akcijos ,,Darom World Cleanup Day“ metu, Aukštadvario regioninio parko direkcija pakvietė talkininkus į Skrebio mišką. Tvarkytas miškas palei taką: šiukšlių rinkimas, atžalų kirtimas, senų šakų krovimas į krūvas. Talkų metu darbus padėjo atlikti savanoriai iš Vilniaus, Aukštadvario gimnazijos ir Aukštadvario žemės ūkio mokyklų jaunieji miško bičiuliai. Prie tvarkymo prisidėjo ir patys organizatoriai – Aukštadvario regioninio parko direkcijos ir VĮ VMU Trakų regioninio padalinio specialistai.

Tako pristatymas

Minint Pasaulinę turizmo dieną, visus mėgstančius aktyviai praleisti laiką gamtoje, direkcija pakvietė į naujo įrengto Skrebio miško tako atidarymą. Tako atokvėpio aikštelėje su gera nuotaika ir patogiai apsirengę susirinko 90 dalyvių. Į renginį atvyko mūsų ateities karta – Aukštadvario ir Onuškio D. Malinausko gimnazijų, Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“, Aukštadvario žemės ūkio mokyklos, Bijūnų mokyklos-daugiafunkcio centro moksleiviai ir mokytojai bei kiti svečiai. Dalyvių laukė staigmena – kiekvienas žygeivis gavo pakabuką-ženkliuką su Skroblo ir ąžuolo lapų atributika. Visus susirinkusius sveikino Aukštadvario regioninio parko laikinai einantis direktoriaus pareigas Benas Svinkūnas ir padėkojo visiems prisidėjusiems prie šio tako įgyvendinimo. Lydimi ekologo Talvydo Špiliausko dalyviai smagiai būryje praėjo trijų kilometrų taku, susipažino su Skrebio miško vertybėmis: ąžuolais, skroblais, sengire, miško gyventojais, Mošos pilkapynu, upeliu ir Mošos piliakalniu. Žinių patikrinimui vykusios viktorinos metu teisingai atsakiusieji į klausimus moksleiviai gavo magnetukus su miško gyventojų atvaizdais. Jauniausiojo dalyvio nominacija atiteko mažajam vienuolikos mėnesių dalyviui Dovydukui.

… Aukštadvario regioninio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja pagrindiniam tako įrengėjui – VĮ Valstybinės miškų urėdijos Trakų regioniniam padaliniui, Aukštadvario seniūnei Jadvygai Dzencevičienei už akmens meninį apipavidalinimą, Veronikai ir Raimundui Pilipavičiams ir visiems prisidėjusiems prie šio tako įgyvendinimo.

Autorės archyvo nuotraukos