Rita GRINIENĖ

Naktinėje Vištyčio krašto gamtoje

Saulės palydėjimas ant piliakalnio skambant kanklėms

Birželio 10-11 dienomis vienaragių, puikių kraštovaizdžių, Suvalkijai nebūdingų aukštumų krašte – Vištytyje – vyko nemokamas gamtos festivalis „Natura Fest“. Jo išskirtinumas – mistiška pažintis su gamta naktį. Į renginį sugužėjo pustrečio šimto lankytojų tiek iš Vilkaviškio bei Marijampolės apylinkių, tiek iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių.

„Iš atsiliepimų atrodo, kad pavyko lankytojams pristatyti Vištyčio krašto išskirtinumą, čia saugomas gamtines vertybes. Tik saugomų teritorijų ir atsakingų vietos gyventojų dėka pavyksta daugelį šių turtų išsaugoti ir parodyti visuomenei“, – sako renginio koordinatorė, Baltijos aplinkos forumo atstovė Rūta Rosson.

Renginys prasidėjo šeštadienio vakarą – susirinkusius pasitiko Vilkaviškio kultūros centro Vištyčio folkloro ansamblis „Šilojai“. Po dainų apie šį kraštą ir jo gamtą – jauki diskusija, kurioje parko atstovai, vietos gyventojai ir gamtininkai pristatė Vištyčio regioninio parko ir čia plytinčių Natura 2000 teritorijų lobyną. Vėliau lankytojai rinkosi norimą veiklą – vieni keliavo stebėti paukščių, kiti – mokėsi pažinti pelėdas, treti – su tautodailininke Danute Saukaitiene iš šieno ir žolynų gamino laimės paukštes. Saulei pajudėjus horizonto link, dalyviai leidosi į naktinius žygius. Žygeivius ant piliakalnio pasitiko vietos muzikantė Girmantė Demeniūtė ir jos užburianti kanklių muzika. Virpant stygoms, aidint lakštingaloms į Vištyčio ežerą palydėta saulė. Paskui grupė išsiskyrė į skirtingų atstumų žygius ir tęsė gamtos tyrinėjimus mažesnėse grupėse. Gamtininkų padedami susipažino su čia gyvenančiais paukščiais, šikšnosparniais, tyrinėjo naktinius drugius, grįžę į stovyklavietę šildėsi prie laužo, teleskopu stebėjo žvaigždes ir kitus dangaus kūnus. Sekmadienio rytą ištvermingiausi naktinėtojai kėlėsi vos po kelių valandų miego, kad išgirstų rytinį paukščių chorą. Vėliau pažintį su kraštu tęsė ekskursijose Vištyčio vėjo malūne ir Vištyčio regioninio parko Lankytojų centre.

„Buvo puikus festivalis. Sugriuvo daug mitų: kad visi naktiniai drugiai – kandys, kad Suvalkijoje tik lygumos, kad naktis skirta tik miegui, kad kurti gali tik profesionalūs menininkai – šiaudiniai paukščiai jau plazda pavėsinėje – ir t.t. Dėkoju organizatoriams už kvapus, garsus, skonius, vaizdus, mitus ir buvimą čia ir dabar“, – džiaugėsi festivalio dalyvė Vilma.

Ją papildo kita dalyvė Povilė: „Buvo labai svetingas, prasmingas ir šauniai pasisekęs renginys! Pamilom Vištyčio apylinkes, būtinai sugrįšim.“

„Natura Fest“ – keliaujantis festivalis, kuris kasmet vyks vis kitoje saugomoje teritorijoje ir pristatys tos vietos išskirtines gamtines vertybes, saugomas Natura 2000 teritorijose.

Vištytyje vyko pirmasis toks renginys. Organizatoriai – VšĮ Baltijos aplinkos forumas, Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcija, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.

Autorės archyvo nuotraukos