Aušrinė ŠĖMIENĖ
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos viešųjų ryšių specialistė

Naktigonėje:

ir žirgų maudymas, ir senoviniai piemenų žaidimai

Žirgų maudymas Šventojoje

Anykščių regioniniame parke (Anykščių rajone, stovyklavietėje Žirgo take, prie Šventosios upės „8 kilometras) vėl buvo gaivinamas senovės paprotys, kurio metu vasaros ir rudens naktimis bendrai ganyti kaimo arkliai. Šiemet dvyliktąjį kartą vykusi naktigonė buvo skirta paminėti Aukštaitijos ir Žirgo metus.

Stovyklavietė Žirgo takas yra svarbi vieta – Natura 2000 teritorija, Šventosios senvagių hidrografinis draustinis, stepinių pievų buveinės. Kad jos būtų išsaugotos, jau keletą metų ūkininkai čia gano avis bei ožkytes.

„Siekiame atgaivinti senąsias tradicijas“, – sako Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Anykščių regioninio parko grupės patarėja Rasa Gražienė.

Vasarą ir rudenį žemdirbiams tekdavo sunkiausi darbai – šienapjūtė, rugiapjūtė, arimas. Sunkiai dirbę arkliai naktimis turėdavo gerai pailsėti, kad kitą dieną vėl galėtų dirbti. Todėl susibūręs kaimo jaunimas jodavo į naktigonę, kad paganytų arklius, išmaudytų suprakaitavusius upėje ir apsaugotų nuo vilkų bei arkliavagių.

Jaunuoliai ganydavo arklius pasikeisdami – vieni miegodavo, kiti – prižiūrėdavo. Kad naktimis neimtų miegas ir nebūtų nuobodu, jie žaisdavo, gamindavo rankdarbius, pasakodavo vieni kitiems istorijas. O kai jaunuoliai ryte grįždavo į kaimą ant sočių ir pailsėjusių arklių, tyčia garsiai dainuodavo, pūsdavo ragus, kad visus miegančius pažadintų, kad visi pastebėtų, kokie pailsėję arkliai.

Šiųmetinė naktigonė buvo ypatinga – skirta Aukštaitijos ir Žirgo metams. Į naktigonę atvyko ristūnai žirginio sporto klubų „Vilartas“, „Mikadoras“ ir „Origonas“. Buvo galima ne tik pasigėrėti arkliais, pamatyti ką jie moka – šokinėti per kliūtis, bėgti pagal raitelio norą, bet ir patiems  išmaudyti juos Šventojoje. Buvo galima pakalbinti žirgų savininkus, sužinoti, apie arklius daug įdomių dalykų protų mūšyje. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos specialistai pamokė senovinių piemenėlių žaidimų, pinti vainikus.

Laukė ir Anykščių regioninio parko produkto ženklo turėtojai su savo produkcija, visus linksmino folkloro ansamblis „Siaudela“, kalvis rodė, kaip pakaustyti arklius. Vaikams veikė jau tradiciniu tapęs žaidimų kiemelis, nudžiugino Anykščių regioninio parko simbolis voveriukas. Direkcijos botanikės visus vaišino pačių surinktų kvapių žolelių arbata.

„Jau tapo tradicija, kad žmonės atsineša savo užkandžius, ir būtinai iš namų pasiima puodelius“, – sako R. Gražienė.

Vakare naktinėtojų laukė šokiai prie laužo.

Renginio organizatoriai ir rėmėjai: Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Anykščių regioninio parko grupė, Arklio muziejus, Sporto klubai „Vilartas” ir „Mikadoras“.

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos nuotraukos