Vytautas LEŠČINSKAS

Iš mūsų planetos istorijos

Lietuvos ir Lenkijos moksleivių dailės darbelių konkursas „Mūsų Žemė – praeityje, šiandien ir ateityje“

Moksleiviai piešia, o jų darbelius vertins publika

Lenkijos valstybinio geologijos instituto – Nacionalinio tyrimų instituto (PGI) Geologijos muziejuje vienuoliktą kartą vyko gamtinis geologinis III-VI klasių mokinių dailės darbelių Lietuvos ir Lenkijos konkurso „Mūsų Žemė – praeityje, šiandien ir ateityje“ finalas.

Konkursas skirtas paminėti Tarptautinę vaikų gynimo ir Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną. 2017-ųjų metų tema – „Žemės geologinės spalvos“.

Šis konkursas jau tapo tradiciniu tarptautiniu renginiu. Jis vyksta etapais: iš pradžių organizuojami pusfinaliai Lietuvoje ir Lenkijoje, o finalas vienais metais surengiamas Varšuvoje (Lenkijos geologijos instituto Geologijos muziejuje), kitais – Lietuvos geologijos tarnyboje.

Beje, Lenkijoje – šis konkursas prasidėjo gerokai anksčiau, nei Lietuvoje ir sėkmingai vyksta jau aštuoniolika metų. Šiemet jame dalyvavo daugiau kaip 2800 moksleivių.

 

Vyko kruopšti darbelių atranka

 

„Lietuvoje dalyvauti konkurse kviečiami visų Lietuvos mokyklų pradinių klasių mokiniai su jų gamtos pažinimo, geografijos, dailės ir pradinių klasių mokytojais, kurie pagal paskelbtą temą savo mokyklose rengia piešinių konkursus tarp III-VI klasių moksleivių, o geriausius darbelius siunčia Lietuvos geologijos tarnybai. Iš Lietuvos mokyklų šiemet gavome 83 moksleivių kūrinėlius. Konkursą viešinti padeda Lietuvos geografijos mokytojų asociacija. Tema „Žemės geologinės spalvos“ mokytojams buvo nelengva perteikti vaikams geologijos žinias apie žemės sluosnius, tai atrodė nemenkas iššūkis. Bet moksleivių darbeliai nenuvylė – buvo labai spalvingi ir nuotaikingi. Gegužės mėnesį Lietuvoje įvykusio pusfinalio vertinimo komisija išrinko tris geriausius piešinius. Į Lenkijos Respubliką vyko Lietuvos pusfinalio laimėtojų delegacija: trys moksleivės su jų mokytojais (6 klasės mokinė Gabrielė Šiaudvytytė, mokytoja Ilona Venckienė, Šilalės meno mokykla; taip pat šeštokės Patricija Dobrovolskytė ir Liepa Bakūnaitė, mokytojai: Jūratė Januškevičiūtė-Varnagirienė ir Eimantas Kurkis, Kauno generolo Povilo Plechavičiaus kadetų mokykla)“, – pasakojo konkurso dalyvių grupę į Lenkiją lydėjusi Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Informavimo poskyrio vedėja Indrė Virbickienė.

Lietuvoje įvykusio konkurso pusfinalio vertinimo komisija: Jonas Satkūnas (LGT direktorius); Jolanta Čyžienė (LGT direktoriaus pavaduotoja); Indrė Virbickienė (LGT Informavimo poskyrio vedėja); Eligija Baranovskienė (LGT Informavimo poskyrio vyr. inžinierė); Anna Pilarczyk-Palaitis (Vilniuje veikiančio Lenkijos instituto atstovė); Birutė Petkevičienė (Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos Vilniaus skyriaus vedėja, LEU docentė); Vida Sevrukienė (Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokyklos direktoriaus pavaduotoja); Jūratė Sinkevičienė (mokyklos „Verdenė“ direktoriaus pavaduotoja).

„Tarptautinio konkurso „Mūsų Žemė – praeityje, šiandien ir ateityje“ finalas vyko Varšuvoje, – kalbėjo I. Virbickienė. – Konkurso finale dalyvavo svečių iš Lenkijoje esančios Lietuvos ambasados, kuri įsikūrusi, Varšuvoje, taip pat iš Lenkijos aplinkos ministerijos, valstybinio geologijos instituto ir geologijos muziejaus vadovai. Konkurso vertinimo komisija sudaryta iš Lietuvos ambasados, Lietuvos geologijos tarnybos, Lenkijos dailininkų asociacijos, Lenkijos geologijos muziejaus atstovų, joje buvo ir Lenkijos vyriausiasis geologas.

Šiais metais tarptautiniame finale pateikta įdomi staigmena: laureatai per dvi valandas turėjo nupiešti pasirinktus geologijos muziejaus eksponatus. Vaikus apėmė nemenkas jaudulys, nes geriausią darbelį turėjo išrinkti publika. Lietuvos delegacijai labai pasisekė – daugiausia balsų (tiksliau akmenukų – toks buvo „balsavimo vienetas“) surinko mokytojos Ilonos Venckienės mokinė Gabrielė Šiaudvytytė. Bet iš tiesų didelio dėmesio ir atitinkamo įvertinimo sulaukė visi konkurso dalyviai: apdovanoti diplomais ir prizais, džiaugėsi suorganizuotomis ekskursijomis po Varšuvos senamiestį, nuostabų Lazienkų parką, Varšuvos universiteto bibliotekos botanikos sodą ir kitas įžymias vietas. Visą ekskursijos laiką mus lydėjo puiki vertėja Agnieszka Emilia Rembiałkowska, Varšuvos universiteto Baltistikos skyriaus dėstytoja, Lenkijoje mus globojanti jau ne vienerius metus. Kitą dieną dalyviai iš Lietuvos buvo pakviesti aplankyti Baltovo juros periodo dinozaurų parką ir įspūdingą, naujai įrengtą laipynių „Lynų parką“, kuriame ekstremalaus laipiojimo įspūdžių patyrė ne tik laureatės moksleivės, bet ir jų mokytojai.“

Tarptautinio konkurso „Mūsų žemė – praeityje, šiandien ir ateityje“ finalo laureatai:

1 vieta – Wiktoria Wieczorek, mokytoja Paulina Nowaczyk-Pisarska, Vandos Chotomskos pradinė mokykla, Juzefuvas (Lenkijos Respublika)

2 vieta – Liepa Bakūnaitė, mokytojai: Jūratė Januškevičiūtė-Varnagirienė ir Eimantas Kurkis, Kauno generolo Povilo Plechavičiaus kadetų mokykla

3 vieta – Gabrielė Šiaudvytytė, mokytoja Ilona Venckienė, Šilalės meno mokykla

4 vieta – Wiktoria Maślach, mokytoja Iwona Hoc, Stargardo pradinė mokykla Nr. 3 (Lenkijos Respublika)

5 vieta – Amelia Brój, mokytoja Beata Wojciechowska-Szulecka, Opolės pradinė mokykla Nr. 2 (Lenkijos Respublika)

6 vieta – Patricija Dobrovolskytė, mokytojai: Jūratė Januškevičiūtė-Varnagirienė ir Eimantas Kurkis, Kauno generolo Povilo Plechavičiaus kadetų mokykla

Konkurso finalo dalyvių archyvo nuotraukos